Konektory Stäubli usnadňují celostátní kompatibilitu náhradních zdrojů elektrické energie

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Hasičský záchranný sbor ČR se při řešení havárií elektrické energie nebo plánovaných odstávkách spoléhá mimo jiné i na Stäubli konektory 16BL. Jejich použití je bezpečné, rychlé a pro práci s nimi postačuje základní způsobilost pro práci na elektrických zařízeních.

Výpadky energií jako hrozba

Vládní dokument Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030 vyhodnotil rozsáhlé výpadky elektrické energie jako možnou hrozbu pro Českou republiku. Je proto nutné zvyšovat energetickou odolnost ČR a být na havárie elektrické energie, plánované odstávky a další možná nebezpečí způsobující narušení dodávek elektrické energie co nejlépe připraveni.
Jedním z orgánů, které případné výpadky energií řeší, je Hasičský záchranný sbor ČR. Ten už má zkušenosti s dodáváním elektrické energie po mnoha živelných katastrofách, jako byl například orkán Herwart v roce 2017. Využití naleznou náhradní zdroje i při událostech jako bylo tornádo v roce 2021, které přerušilo dodávky na Moravě nebo i běžnější události jako přerušené vedení vlivem větru nebo mrazu, či plánované odstávky, které mohou narušit chod objektů krizové infrastruktury.

Konektory 16BL

Při jakékoliv krizové situaci je potřeba, aby využívané řešení bylo co nejjednodušší a aby bylo možné ho využít i ve složitých podmínkách. Přesně to plní konektory Stäubli 16BL, a zejména z těchto důvodu se rozhodli hasiči pro jejich využití ve svých mobilních záložních agregátech.

konektory 16BL2022 1

Záložní zdroj energie je umístěn v kontejneru, který je připraven na rychlé přemístění do místa, kde je potřeba. Kontejner je vybaven dieselagregátem, řídicím rozvaděčem, vývodovým polem a sestavou kabeláží. Pro připojení objektů jsou kabeláže různého průřezu a různého připojení.
Pro připojení větších zátěží (nad 125A/3) mohou být použity konektory Stäubli.
Elektrotechnik Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ke spolupráci se Stäubli říká:
Stäubli jsme jako svého dodavatele konektorů zvolili hlavně kvůli tomu, že jejich použití je úžasně jednoduché a zvládne to i laik v rukavicích potmě. Použití je totiž velmi intuitivní a velkou výhodou je, že člověk, který s konektory pracuje nemusí být elektrikář.
Kdo by chtěl mít jistotu, že bude v případě krize bez problémů a velmi rychle napojen, tak by měl i ve svém přípojném místě zvolit dohodnutý standard, tedy pro větší výkony konektory Stäubli. Celorepublikovou standardizaci a kompatibilitu záložních zdrojů a přípojných míst HZS ČR velmi doporučuje. Připojení konektoru Stäubli trvá pár vteřin, zatímco starší řešení připojení může trvat až 30 minut, vyžaduje speciální nástroje a provádět ho může pouze člověk s elektrotechnickým vzděláním a platným proškolením dle §6 nařízení vlády 194/2022 Sb.

konektory 16BL2022 2

Proč hasiči zvolili konektory Stäubli 16BL?

 • Provedení a jednoduchost zámku konektorů umožňuje práci v izolačních rukavicích
 • Mechanické kódování vylučuje možnost chybného zapojení – například potmě
 • Dodatečný zamykací prvek umožňuje konektory bezpečně použít i na veřejném místě
 • Libovolný směr rozmotávání dlouhých kabelů – na obou koncích je stejný konektor
 • Sada připojovacích nástavců umožňuje připojení také na pásovinu přímo do rozvaděče či místo nožové pojistky
 • Všechny konektory Stäubli mají platné certifikáty pro použití v elektrotechnice
 • Pro práci s konektory není třeba odborná způsobilost v elektrotechnice dle §6 nařízení vlády 194/2022 Sb.
 • Standardizace přípojných míst eliminuje bezpečností rizika pro osoby a majetek
 • Celostátní kompatibilita umožňuje spolupráci hasičů a distributorů elektrické energie

Stäubli Systems, s.r.o.
Hradecká 593, 530 09 Pardubice
Tel.: +420 731 131 734
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.staubli.com/electrical

Kdo je Stäubli?

Stäubli poskytuje mechatronická řešení pro tři hlavní oblasti - konektory, robotiku a textil. Jedná se o mezinárodní skupinu, která v současnosti působí ve 29 zemích.
Elektrické konektory Stäubli nabízí pokročilou kontaktní technologii a technicky vyspělá řešení s portfoliem produktů od miniaturních konektorů až po konektory s vysokým výkonem pro různá průmyslová odvětví.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku