Snadná a spolehlivá ochrana čerpadel proti chodu na sucho i v prostředí s nebezpečím výbuchu

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pokud se v průmyslu používá hořlavé médium, má bezpečnost nejvyšší prioritu. To se týká zejména chemického průmyslu, kde se vyrábějí, zpracovávají a čerpadly dopravují hořlavé kapaliny v prostředích s nebezpečím výbuchu.

Začnou-li čerpadla běžet na sucho, mohou uvnitř i vně čerpadel vznikat nebezpečné podmínky, jako jsou směsi vzduch – plyn, jiskření a vysoké teploty způsobené třením. Systém řízení motorů Simocode pro společnosti Siemens díky novým modulům dokáže včas detekovat závadu a ochránit tak čerpadla před jejich poškozením, snížit náklady na údržbu a zvýšit jejich účinnost.

Společnost Siemens uvedla na trh nový typ detekční technologie, která chrání odstředivá čerpadla před chodem na sucho v prostředí s nebezpečím výbuchu. K tomuto účelu byly pro systém řízení motorů Simocode pro vyvinuty speciální moduly měření proudu a napětí. Příkon elektricky poháněných odstředivých čerpadel v případě chodu na sucho klesá, nová technologie systému řízení motorů Simocode pro tak při poklesu příkonu pod minimální hodnotu čerpadla vypne.
Systém řízení motorů Simocode pro nabízí komplexní ochranu, monitorování a řídicí funkce pro bezpečné odpojení motorů a integraci do procesních řídicích systémů jako je Simatic PCS 7. Nabízí velký počet rozhraní pro komunikaci s různými systémy. Systém poskytuje detailní provozní, servisní a diagnostické údaje, ale i procesní a naměřené hodnoty, které jsou k dispozici pro nadřazené systémy a cloudová řešení. Navíc nová technologie ochrany čerpadel proti chodu na sucho eliminuje instalaci běžných monitorovacích zařízení, jako jsou hladinové senzory, které jsou náročné na údržbu a náchylné k poruchám.

ochrana cerpadel 2019 1

Spolehlivé monitorování čerpadla

Aby nedošlo k provozu na sucho, využívá Simocode pro moduly měření proudu a napětí k monitorování činného příkonu motoru čerpadla a ke zjištění snižujícího se průtoku. K vypnutí čerpadla dojde v dostatečném předstihu při definovaných mezních hodnotách. Dodatečné senzory, jinak potřebné k monitorování čerpadla proti chodu na sucho, tak nejsou potřeba. Mezní hodnoty lze snadno nastavit díky průvodci v menu inženýrského softwaru Simocode ES v prostředí TIA Portal.
Výhody nového typu ochrany proti chodu na sucho založeného na vyhodnocení činného příkonu nejsou pouze v použití méně přístrojů, včasná detekce závad a zamezení poškození čerpadla, ale také bezpečná a spolehlivá ochrana proti výbuchu, úspory času a nákladů na údržbu, stejně jako vyšší dostupnost systému a jeho ekonomická účinnost.

ochrana cerpadel 2019 3
Funkce ochrany odstředivých čerpadel proti chodu na sucho pomocí monitorování činného příkonu je implementována v níže uvedených modulech:

  • Základní jednotky Simocode pro (objednací čísla začínající 3UF7011-1A.00-0, od verze *E13* s PTB 18 ATEX 5003 X)
  • Moduly pro měření proudu/napětí (objednací čísla začínající 3UF712.-1.A01-0)

Pro realizaci funkce a správné fungování je potřeba použít kombinaci obou těchto modulů. Zároveň musí být splněna podmínka pro dostatečně progresivní křivku charakteristiky čerpadla (PMIN / POPT <0,80).
Nová sestava Simocode pro byla certifikována jako zařízení pro monitorování zdroje vznícení odpovídající typu b1 systému ochrany proti vznícení podle ATEX a IEC Ex.

ochrana cerpadel 2019 4

Digitalizace pro větší hospodárnost: SIMOCODE pro s OPC UA

Otevřená a na výrobci nezávislá komunikace pomocí protokolu OPC UA zaručuje přímou výměnu dat s HMI panely nebo SCADA systémy. Kompletní data motorů, procesů a zařízení jsou dostupné jak v rozvaděči, tak i pro diagnostické účely ve velínu. Pomáhají rychleji vyhodnocovat obrovská množství dat a podporují tak digitální transformaci průmyslu. Všechna data motorového vývodu mohou být přenášena ze Simocode pro i přímo do cloudu prostřednictvím protokolu OPC UA a využít tak lze cloudové řešení Siemens MindSphere.
To umožňuje účinnější a cílené využití dat, bez nutnosti zasahovat do řídicího systému. Díky tomu můžete provádět analýzy, preventivní údržbu a také např. optimalizovat spotřebu energie nebo celkový proces. Výsledkem je lepší využitelnost zařízení a vyšší hospodárnost.

Více informací naleznete na siemens.cz/simocode

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.