Motorové spouštěče pro ovládání a jištění motorů až do 15 kW

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Předmětem tohoto článku jsou motorové spouštěče, které jako novinku v roce 2019 do svého portfolia zařadila společnost Elektropřístroj. Jde o ručně ovládané spouštěče motoru řady EPMS32.

Obvykle se zjednodušeně označují motorový spínač či spouštěč, v angličtině manual motor starter a v němčině (der) Motorschutzschalter. Tyto přístroje samy o sobě stačí pro ruční řízení indukčního motoru jednofázového a především trojfázového. Motor lze ručně spustit a ručně vypnout pomocí dvou ovládacích tlačítek na čelní straně přístroje, přičemž ve vypnuté poloze je možné spouštěč zajistit visacím zámkem, provlečeným okem zeleného START tlačítka. V zapnuté poloze spouštěč chrání obvod proti zkratu na vedení k motoru i v motoru samotném; motor je zároveň chráněn proti přetížení a v případě trojfázového stroje i proti přehřátí při výpadku jedné z fází.

Doplníme-li za EPMS32 vhodný stykač, můžeme motor řídit dálkově a ve většině případů nic dalšího netřeba. Ve zbývající menšině případů bude potřeba podpořit vypínací schopnost spouštěče, nebo zjemnit parametry ochrany proti přetížení, jak je zmíněno dále při výčtu vlastností EPMS32.

motorove spoustece 1
Podrobné tabulky technických dat najdete v katalogu Elektropřístroj, zde uvedeme jen stručný rámcový popis.
Pracovní napětí může být až 690 V AC, impulzní výdržné napětí je 6 kV.
Dodáváme spouštěče v celkem patnácti provedeních se jmenovitými proudy 0,16 A až 32 A, tedy pro spouštění motorů až do 15 kW při 400 V. Všechna provedení jsou v šířce 45 mm.

motorove spoustece 2
Magnetická zkratová spoušť je nastavena na zhruba 12inásobek jmenovitého proudu. Kategorie selektivity podle normy ČSN EN 60947-2 ed. 4 je A - to znamená, že spouštěč nemá definován krátkodobý výdržný proud, při němž by po stanovenou dobu prodlevy nezapůsobil. Většina provedení má zkratovou vypínací schopnost 100 kA - to platí například pro spouštěče do 10 A při 400 V. Pro vyšší jmenovité proudy se při 400 V musí počítat s mezní schopností 25 kA a s provozní 12,5 kA. Pro vyšší hladiny napětí 500 V a 690 V je potřeba vypínací schopnosti, uvedené v tabulkách, pečlivě posoudit a případně předřadit SCPD s potřebnými parametry - například tavné pojistky.

motorove spoustece 3
Nadproudová tepelná spoušť je u každého provedení nastavitelná zhruba v rozsahu 60..100 % jmenovitého proudu a má charakteristiku třídy 10 podle technické normy ČSN EN 60947-4-1 ed. 3; spouštěč je tedy určen pro motory s normálním rozběhem. Pokud by bylo třeba spouštět motor těžce se rozbíhající, je možné použít pro nadproudovou ochranu tepelné relé třídy 20 - například T17 II, T50 II, či T63 II. Dalšího zpomalení působení těchto relé je možno dosáhnout použitím jistících transformátorů proudu řady M - tím se dostaneme až do třídy 30. To označení vypínací třídy ukazuje lhůtu pro zapůsobení relé při 7,2násobku nařízeného proudu. Vypínací charakteristika je zachována v rozmezí teploty okolí od -25 °C do +60 °C.

motorove spoustece 4

A na závěr výčet příslušenství, zvyšujícího komfort obsluhy a hodnotu pro uživatele:

  • spoušť pro dálkové vypnutí;
  • podpěťová spoušť - umožní dálkové vypnutí a zároveň zaručí v případě výpadku napájení bezpečnostní ochranu proti nechtěnému znovuspuštění ovládaného stroje;
  • pomocné kontakty;
  • signalizační kontakty - hlásí působení magnetické, nebo tepelné spouště;
  • skříňka s krytím IP55 - spouštěč můžete montovat přímo na pracovní stroj;
  • STOP tlačítko pro nouzové zastavení.

Elektropřístroj s.r.o.
Mezi Vodami 1955, 143 00 Praha
Tel.: +420 261 106 342
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.epm.cz

 

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.