Motorové spouštěče pro ovládání a jištění motorů až do 15 kW

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Předmětem tohoto článku jsou motorové spouštěče, které jako novinku v roce 2019 do svého portfolia zařadila společnost Elektropřístroj. Jde o ručně ovládané spouštěče motoru řady EPMS32.

Obvykle se zjednodušeně označují motorový spínač či spouštěč, v angličtině manual motor starter a v němčině (der) Motorschutzschalter. Tyto přístroje samy o sobě stačí pro ruční řízení indukčního motoru jednofázového a především trojfázového. Motor lze ručně spustit a ručně vypnout pomocí dvou ovládacích tlačítek na čelní straně přístroje, přičemž ve vypnuté poloze je možné spouštěč zajistit visacím zámkem, provlečeným okem zeleného START tlačítka. V zapnuté poloze spouštěč chrání obvod proti zkratu na vedení k motoru i v motoru samotném; motor je zároveň chráněn proti přetížení a v případě trojfázového stroje i proti přehřátí při výpadku jedné z fází.

Doplníme-li za EPMS32 vhodný stykač, můžeme motor řídit dálkově a ve většině případů nic dalšího netřeba. Ve zbývající menšině případů bude potřeba podpořit vypínací schopnost spouštěče, nebo zjemnit parametry ochrany proti přetížení, jak je zmíněno dále při výčtu vlastností EPMS32.

motorove spoustece 1
Podrobné tabulky technických dat najdete v katalogu Elektropřístroj, zde uvedeme jen stručný rámcový popis.
Pracovní napětí může být až 690 V AC, impulzní výdržné napětí je 6 kV.
Dodáváme spouštěče v celkem patnácti provedeních se jmenovitými proudy 0,16 A až 32 A, tedy pro spouštění motorů až do 15 kW při 400 V. Všechna provedení jsou v šířce 45 mm.

motorove spoustece 2
Magnetická zkratová spoušť je nastavena na zhruba 12inásobek jmenovitého proudu. Kategorie selektivity podle normy ČSN EN 60947-2 ed. 4 je A - to znamená, že spouštěč nemá definován krátkodobý výdržný proud, při němž by po stanovenou dobu prodlevy nezapůsobil. Většina provedení má zkratovou vypínací schopnost 100 kA - to platí například pro spouštěče do 10 A při 400 V. Pro vyšší jmenovité proudy se při 400 V musí počítat s mezní schopností 25 kA a s provozní 12,5 kA. Pro vyšší hladiny napětí 500 V a 690 V je potřeba vypínací schopnosti, uvedené v tabulkách, pečlivě posoudit a případně předřadit SCPD s potřebnými parametry - například tavné pojistky.

motorove spoustece 3
Nadproudová tepelná spoušť je u každého provedení nastavitelná zhruba v rozsahu 60..100 % jmenovitého proudu a má charakteristiku třídy 10 podle technické normy ČSN EN 60947-4-1 ed. 3; spouštěč je tedy určen pro motory s normálním rozběhem. Pokud by bylo třeba spouštět motor těžce se rozbíhající, je možné použít pro nadproudovou ochranu tepelné relé třídy 20 - například T17 II, T50 II, či T63 II. Dalšího zpomalení působení těchto relé je možno dosáhnout použitím jistících transformátorů proudu řady M - tím se dostaneme až do třídy 30. To označení vypínací třídy ukazuje lhůtu pro zapůsobení relé při 7,2násobku nařízeného proudu. Vypínací charakteristika je zachována v rozmezí teploty okolí od -25 °C do +60 °C.

motorove spoustece 4

A na závěr výčet příslušenství, zvyšujícího komfort obsluhy a hodnotu pro uživatele:

  • spoušť pro dálkové vypnutí;
  • podpěťová spoušť - umožní dálkové vypnutí a zároveň zaručí v případě výpadku napájení bezpečnostní ochranu proti nechtěnému znovuspuštění ovládaného stroje;
  • pomocné kontakty;
  • signalizační kontakty - hlásí působení magnetické, nebo tepelné spouště;
  • skříňka s krytím IP55 - spouštěč můžete montovat přímo na pracovní stroj;
  • STOP tlačítko pro nouzové zastavení.

Elektropřístroj s.r.o.
Mezi Vodami 1955, 143 00 Praha
Tel.: +420 261 106 342
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.epm.cz

 

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku