Revoluce v ozvučení budov?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Neomezená škálovatelnost od 1 místnosti po rozsáhlé budovy a areály je asi 1. věc, kterou nový Audioserver osloví odborníky nejen z řad audio profesionálů. Produkt od rakouské firmy Loxone tento podzim rozšířil oblíbený systém pro inteligentní ovládání a automatizaci budov, speciálních projektů a domácností.

Záhy začal trhat prodejní rekordy. Čím to?

S touto fialovou krabičkou můžete nabídnout inteligentní multiroom audio a řadu dalších funkcí, aniž byste musel být specialista na audio. Respektive: Ať už jste elektrikář, systémový integrátor nebo třeba máte stavební firmu, audio profesionálem se stanete. Instalace a plánování projektů je totiž neuvěřitelně jednoduché a ke konfiguraci pokročilých funkcí nepotřebujete programátora – s bezplatným nástrojem Loxone Config to po zaškolení zvládnete sami.

Inteligentní multiroom audio lehčí než cola

Provedení je vzhledem k vlastnostem neuvěřitelně kompaktní. Instaluje se na DIN lištu, kde zabere pouhých 9 modulů. Není tedy třeba rack, stačí běžný rozvaděč, kde může být s ostatními zařízeními. Přitom již disponuje vlastním zesilovačem a 4 výstupy (každý s výkonem 50 W) na libovolné pasivní reproduktory (4–8 Ω).
Tento famózní nástroj bez mechanických částí váží méně než plechovka coly. V porovnání s předešlým řešením tohoto výrobce (Music Server + externí zesilovač) tak váha klesna na neuvěřitelná 2 % původní hodnoty.
Velikost a váha ovšem nejsou jediné oblasti, kde došlo k dramatickému posunu a nastolení nového standardu. Neméně zajímavá je spotřeba.

audioserver 2020 1
Audioserver je navržen pro bezúdržbový a stabilní provoz 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a to s absolutním odmítnutím kompromisů. Například odezva musí být vždy naprosto okamžitá, tudíž možnost využívání přechodu do úsporného režimu je vyloučena. Je proto úctyhodné, že spotřeba bez zatížení činí pouhých 2,16 W na jednotku Audioserveru (pro Stereo Extension 0,91 W). Stačí mu pasivní chlazení a není třeba ani počítat s provozem externích ventilátorů, jak to u audiotechniky bývá.
Modulární řešení multiroom audia z dílny Loxone je přitom neuvěřitelně flexibilní. Už 1 kus Audioserveru může ozvučit 4 místnosti. Každý výstup dokáže fungovat v režimu stereo downmix a nabídnout dobrý zvuk z jednoho reproduktoru. Pro menší prostory je přitom výkon naprosto dostatečný.
Při takovémto využití může v každé místnosti hrát jiný zdroj hudby a každá může mít samostatné ovládání. Stejně tak ale není problém, aby místnosti fungovaly v jedné skupině dohromady nebo v libovolné kombinaci mezi tím.

Hodně repráků? Máte je mít!

Když je třeba větší výkon, lze reproduktory použít v režimu stereo a kombinovat jich libovolný počet v jedné místnosti. Pokud nestačí 4, tak stačí Audioserver rozšířit o další modul – takzvaný Stereo Extension. Těch je možné přidat až 10 a každý disponuje vlastním zesilovačem s dalšími 2 výstupy po 50 W. Jeho velikost na DIN liště je přitom pouhé 2 moduly. Perfektní synchronizaci zajišťuje speciální komunikační rozhraní Tree Turbo.
Tím to ale zdaleka nekončí. Pomocí sítě LAN lze propojit libovolný počet Audioserverů (každý s 10 Stereo Extensiony) a přitom je zajištěn naprosto synchronizovaný provoz. Škálovatelnost ozvučení je tak prakticky neomezená při zachování svobody rozdělení výstupů do libovolných skupin.
Pokud je třeba rozdělení změnit, je to jednoduchá záležitost softwaru. Rozšíření o další moduly a reproduktory je také vždy možné. Stále přitom platí, že každý výstup lze ovládat zvlášť a může přehrávat něco jiného.
Kromě výstupů pro pasivní reproduktory Audioserver i Stereo Extension disponují digitálním výstupem SPDIF pro libovolný externí systém, například pro ozvučení 5.1 (tento formát audia podporuje). Audioserver má také výstup line-out a vstup line-in pro připojení externích zdrojů (televize, starší přehrávače, mikrofony atp.).

audioserver 2020 2

Zavři dveře, pojď k večeři

Hudbu v řadě formátů včetně bezztrátových lze přehrávat z lokálního úložiště (USB Flash, USB HDD, Micro SD), z úložiště v místní síti nebo internetových služeb TuneIn (on-line rádia) a Spotify.
Podobně jako v případě Loxone Miniserveru, který i po 10 letech od zahájení prodeje získává aktualizacemi nové funkce, se Loxone netají stejnými plány s Audioserverem. Máme se tedy na co těšit.
Audioserver není ale zdaleka jen hudba. Loxone jako výrobce řídicích a automatizačních řešení jej obdařil řadou dalších funkcí.
Cokoli se v budově děje, vám může systém oznámit formou notifikací. Tyto notifikace dokáže Audioserver převést na hlasové oznámení z reproduktorů a přehrát je v libovolné místnosti.
Podobně funguje poplach v různých situacích. Může jít o detekci vloupání, požár, únik vody nebo třeba jen nedovřené dveře do chladicích boxů. Reproduktory přestanou hrát hudbu a místo toho spustí zvolený poplašný signál. Lze jej také využít jako zvonek s libovolnou melodií.
Další skvělou funkcí jsou takzvané Hlášky. Skrze mobilní aplikaci může uživatel namluvit zprávu a tu nechat přehrát ve zvolených zónách. Ve firemním prostředí tak například snadno svolá poradu, v domácnosti zase třeba rodinu k večeři.
V domácnostech nebo hotelích se jistě setká s úspěchem funkce budíku. V danou dobu se přehraje buď zvolená melodie, spustí rádio nebo oblíbená píseň s postupně narůstající hlasitostí.

audioserver 2020 3

Není třeba vymýšlet kolo

Pro uživatele je přitom ovládání neuvěřitelně jednoduché. Může využít tlačítka, ovladač nebo třeba aplikaci pro počítač a mobilní zařízení. Ta podporuje lokální i vzdálené ovládání přes internet, je zdarma a vyvíjí ji přímo Loxone. Dodavatel instalace tak nemusí řešit její vývoj ani podporu.
I hudbu lze samozřejmě plně automatizovat. Jelikož je Loxone univerzální systém pro ovládání všech technologií v budově, není nutné, aby audio mělo samostatné ovládací prvky. Koncept Loxone pro ovládání každé místnosti jedním tlačítkem totiž s audiem již počítá. Díky promyšleným standardům, pro něž je již hotová konfigurace, je plánování i komplexních projektů neuvěřitelně jednoduché. To šetří čas, náklady a v neposlední řadě rizika.
Není ale problém využít Loxone pouze pro řešení ozvučení. Přitom stále bude platit, že systém lze kdykoli rozšířit o další funkce. Multiroom audio se tak může stát vstupním bodem do postupného zefektivnění chodu celé budovy, které dokáže realizovat jeden dodavatel: Loxone Partner.
Kromě aplikace je u Loxone zdarma již zmínění konfigurační software Loxone Config. Ten pracuje s vizuálním rozhraním a předpřipravenými funkčními bloky. Ty lze doplnit i vlastním programem, ale to je málokdy nutné. Tato standardizace je velkým benefitem: Pro investora je to nezávislost na jednom dodavateli, pro instalační firmu to znamená snadnou udržitelnost projektů a případné předávání na nové zaměstnance.
Loxone už řadu let vyrábí vlastní reproduktory jak pro vestavnou montáž, tak samostatně stojící. Nedávno také oznámil akvizici německého výrobce špičkových reproduktorů Quadral, aby společně pracovali na řešení i pro ty nejnáročnější zákazníky.

Více o Audioserveru si můžete přečíst na stránkách: www.loxone.com/audioserver

Loxone s.r.o.
U Staré trati 1775/3,
370 11 České Budějovice
Tel. CZ: +420 380 429 000
Tel. SK +421 233 872 130
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.loxone.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2022

Číslo je zaměřené na průmyslovou robotiku, PLC, průmyslové počítače, řídicí systémy a operátorské panely.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku