Nejmenší centrální jednotka SmartBuilding - iNELS miniCU

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Automatizovaný dům – to je budoucnost, která čeká nás všechny. Ne technologické nadšence, kteří si chtějí doma hrát. Výrobci už dnes nahrazují starší spotřebiče novými, které mají už inteligenci v sobě automaticky.

Internet věcí tak už není dnes nějaký vzdálený sen, ale realita, se kterou se budeme muset učit žít. I u nás v Česku přitom existují společnosti, které do celé oblasti hodně šlapou a dokážou se svými produkty a řešeními pro automatizaci i v celosvětovém měřítku.

Jednou z nich je holešovská společnost ELKO EP, která uvádí na trh novou centrální jednotku miniCU, která každému nabízí až netušené možnosti. Řídicí a komunikační jednotka je srdcem i mozkem každé pokročilé instalace tzv. chytrých budov a může nabývat různých podob i velikostí. Od robustního řešení téměř serverového typu, přes typické designové krabičky pod televizi či na stěnu, až k jednotkám, které se dají šikovně schovat do běžného bytového či domovního rozvaděče.

Od chaty po hotel

S centrální jednotkou miniCU (typové označení CU3-07M) produktové řady iNELS BUS se dostáváme až na hranici možné miniaturizace. V jednotce o velikosti standardizovaného 1 modulového zařízení na DIN lištu o šířce pouhých 17,6 mm, tedy velikosti např. klasického jističe, se ukrývá výkon a funkce, které hravě postačují k řízení projektů bytových instalací, apartmánů a bungalovů, chat, či hotelových pokojů. Navíc, v případě miniCU se nejedná o bezdrátovou technologii, ale o plnohodnotné sběrnicové řešení. Je tak nejmenší centrální jednotkou sběrnicové technologie na světě. Je sice nejmenší, to ale neznamená, že nenabízí dostatečný výkon pro mnoho různorodých projektů.

INELS miniCU 2021 1
MiniCU pracuje se standardem instalační sběrnice BUS, tedy dvouvodičové sběrnice s volnou topologií (vyjma topologie uzavřeného kruhu). Bez dalších modulů umožňuje připojení jedné sběrnice BUS a obsloužit až 32 aktivních prvků iNELS BUS. Tedy ovladačů, vypínačů, spínačů, stmívačů, detektorů a dalších senzorů. Aplikujeme-li toto na příkladu vybavení pro běžný byt nebo chatu, je možné jednou jednotkou miniCU řídit osvětlení včetně stmívání či nastavení RGB v jednotlivých pokojích, spínat spotřebiče přes chytré zásuvky, ovládat žaluzie, regulovat vytápění či chlazení, připojit detektory kouře, pohybu nebo otevřených oken a dveří. Limit je pouze v maximálním množství prvků v počtu 32 a celkové zátěži 1A. Maximální délka vedení (sběrnice) je v ideálních podmínkách až 500 m, závisí však na skutečném úbytku napájení u každé konkrétní instalace. V této konfiguraci pracuje centrální jednotka v režimu Master, může však pracovat také jako Slave v rozsáhlejších projektech a řídit jejich ohraničenou část.
Velmi typickým využitím jednotek miniCU je instalace v hotelových pokojích, přičemž jedna jednotka řídí typicky jeden pokoj. V této konfiguraci pracuje v režimu Slave pod nadřazenou řídící jednotkou řady iNELS CU3-0xM pro rozsáhlejší projekty. Vytváří tak samostatnou sekci instalace iNELS BUS, má autonomii ve správě příslušného pokoje, komunikuje stav systémových prvků a jejich událostí a přijímá centrální povely. Díky nadřazené řídící jednotce iNELS CU3-0xM, která může být použita jako komunikační brána, je možné celý systém integrovat se systémy třetích stran využívající komunikační protokoly BacNet, ModBus, apod. nebo propojit v rámci tzv. Property Management System (PMS – zjednodušeně hotelový systém), k přístupovým systémům nebo k hotelové TV. Vždy však prostřednictvím Master jednotky. V rámci jedné instalace je možné k jedné Master jednotce připojit až 257 miniCU.

INELS miniCU 2021 2
Přestože je jednotka malých rozměrů, nabízí ještě víc, než jen sběrnicové připojení jednotlivých prvků. Díky vestavěnému sériovému rozhraní pro komunikaci ModBus dokáže připojit například externí klimatizaci a termostaty. V přední části se také našel prostor pro klasický Ethernet konektor RJ45 o rychlosti 100 Mbps pro připojení jednotky k počítači nebo internetu. V režimu Slave je Ethernet konektor využívaný pro připojení k síti pro komunikaci s Master jednotkou. Samotná komunikace je pak na předním panelu indikována zelenou kontrolkou, resp. dosažení maximální rychlosti žlutou kontrolkou.
Konfigurace miniCU probíhá v nativní aplikaci iNELS Designer & Manager (iDM3) s možností přímého připojení k počítači přes Ethernet port nebo vzdáleně přes internet. Stejným způsobem je možné také aktualizovat firmware.

INELS miniCU 2021 3

Vybrané technické parametry miniCU (typové označení CU3-07M)

  • Sběrnice BUS: max. 32 prvků na jednu větev, max. 500 m
  • Sběrnice RS-485: max. 300 m
  • Ethernet: konektor RJ45, 100 Mbps
  • Rozsah pracovních teplot: -20 °C až +55 °C
  • Instalace: do rozvaděče na DIN lištu EN 60715
  • Rozměry: 94 x 17,6 x 64 mm
  • Hmotnost: 72 g

INELS miniCU 2021 4

ELKO EP s.r.o
Palackého 493, 769 01 Holešov, Všetuly
Tel. +420 800 100 671
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.elkoep.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2021

ElektroPrůmysl.cz, červen 2021

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Zajímavé odkazy

Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku