Jak spolehlivě modernizovat zařízení nn i vn a mít přitom klidné spaní?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V České republice stále ještě běžně pracují jističe, které byly vyrobeny v 60. až 80. letech minulého století. Životní cyklus těchto zařízení se ovšem předpokládá v rozmezí 20 až 30 let.

V agresivním prostředí nebo v instalacích s vysokými nároky (například na četnost spínání) se uvedená doba dále zkracuje. Co s tím?

Každý – i ten sebelepší – výrobek dříve či později zastará. Významnou součást nabídky servisního oddělení Schneider Electric tak logicky představuje modernizace zařízení nn a vn, ktará jsou za hranicí své mechanické nebo elektrické životnosti a již nelze zajistit jejich plnohodnotný servis a zaručit bezpečný provoz. Do této skupiny spadají také nízkonapěťové výkonové jističe pro jmenovitý proud 250 až 6 300 A.

Výhodná varianta modernizace

Na základě dosavadních zkušeností z českého (i slovenského) trhu lze potvrdit, že díky historicky dobře nastavenému systému preventivní údržby v průmyslových provozech jsou rozváděče – ve kterých jsou výše zmíněné jističe instalovány – v dobrém stavu.
Uživatel tak nemusí (nemá-li k tomu jiný oprávněný důvod) ekologicky zlikvidovat celý rozváděč, ale může formou tzv. retrofitu vyměnit pouze jistič v dotčeném rozváděčovém poli. Typicky ušetří 30 až 40 % nákladů.

retrofit 2017 1

Proč se vyplatí využít retrofit?

Retrofit je výměna jističe v dotčeném rozváděčovém poli tj. jistič je ve stávajícím rozváděčovém poli nahrazen novým vzduchovým jističem Materpact NW nebo kompaktním jističem Compact NS resp. Compact NSX v pevném či výsuvném provedení.
Při instalaci se využívá přizpůsobovacího adaptéru, který „sladí“ upevňovací a připojovací body nového jističe s původními roztečemi nosné konstrukce rozváděče i přípojných míst proudovodných sběrnic. Vzhledem k tomu, že je z pocínované mědi (samozřejmě s odpovídajícím průřezem), nereaguje s hliníkovými sběrnicemi. Odpadají náklady na CuAl podložky.
V konstrukci rozváděčového pole, ani na sběrnicích, tak není nutné provádět jakékoliv úpravy. Montáž jednoho jističe trvá pouze 2 až 3 hodiny, a to včetně zapojení ovládacích obvodů. Krátká doba odstávky snižuje výrobní ztráty.

Spolehlivé a bezpečné jističe, co vydrží

Technická vyspělost nových jističů – Masterpact i Compact – zajistí jak vysokou úroveň spolehlivosti a bezpečnosti elektrické instalace, tak její dlouhou životnost. Jističe jsou již ve standardním provedení vybaveny řídicí jednotkou spouští Micrologic řady 2.0E (resp. vyšší), která umožňuje měření daného odběrového uzlu (funkce multimetru) a získání dat potřebných pro plánování kýžených úspor. Uživatel získá například tyto údaje: spotřeba elektrické energie, kvalita elektrické energie, proud, výkon – a to v hodnotách okamžitých či průměrných. K dispozici je mu rovněž historie poruch či indikace potřeby údržby.

retrofit 2017 2

* Poznámka: Uvedené zobrazení ilustruje možnost použití výrobků společnosti Schneider Electric (na snímcích vpravo) a jejich technické způsobilosti jako alternativního použití. Snímky vlevo nezobrazují výrobky společnosti Schneider Electric a zobrazení nejsou srovnáním kvality výrobků.

Bezchybný servis v odpovídajícím čase

Profesionální servis je nedílnou součástí nabídky Schneider Electric. Kromě modernizace – konkrétně například v podobě výše popsaného retrofitu – nabízí rovněž technickou pomoc, operativní servisní činnost a v neposlední řadě i dlouhodobou spolupráci na bázi servisní smlouvy. Špičkoví servisní specialisté dokážou uspokojit individuální potřeby a přání zákazníků. Vybaveni zkušenostmi z praxe i odbornými teoretickými znalostmi jim připraví technické řešení na míru – spolehlivé a využívající všech výhod Innovation at every level.

Schneider logo 2016

Schneider Electric
Servisní oddělení,
Tel.: +420 603 884 332
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku