Automatizací k úsporám

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dnešní doba nám těžce zkouší. Na vyšší ceny elektrické energie si budeme muset zvyknout a to zákonitě vede k hledání úspor. Úspora elektrické energii, že ji méně spotřebujeme, je však v přímém protikladu k našemu komfortu.

Těžko se budeme vzdávat běžných spotřebičů, které nám usnadňují každodenní život. Nad jednou oblastí bychom se však mohli zamyslet. Jde o osvětlení.

 

Osvětlením jsme porazili tmu. Máme ho všude a nejedná se o zanedbatelnou položku naší spotřeby energie. Nesvítíme však zbytečně? Nemá smysl svítit jen, když je to opravdu potřeba? Pokud dokážeme optimálně řídit osvětlení, povede to k úspoře. Ke slovu přichází automatizace.
Automatizace k úsporám. Používejte k řízení osvětlení pohybová čidla, soumrakové spínače a spínací hodiny.

Pohybová a prezenční čidla

Pohybová a prezenční čidla plní funkci: svítit, pouze pokud jsou přítomni lidé.
Pohybová čidla mají za úkol zachytit pohyb chůze osob a jejich určení jsou chodby, schodiště, vstupní haly a podobně. Prezenční čidla naopak dokáží zachytit
i drobnější pohyby rukou i prstů nebo pohyb hlavy, a proto se umisťují do místností, kde osoby vykonávají nějakou činnost. Jde především o kanceláře nebo třeba toalety.
Pohybová a prezenční čidla reagují na pohyb osob a sepnou kontakt relé, který nejčastěji přímo spíná svítidlo. U těchto čidel se nastavuje práh osvětlení a zpoždění vypnutí. Práh osvětlení: Nastavuje se hodnota osvětlení v lux, nad kterou již čidlo nesmí sepnout kontakt relé při zachycení pohybu. Senzor osvětlení je součástí čidla. Zpoždění vypnutí: Nastavuje dobu, po kterou má zůstat kontakt relé sepnut po posledním zachycení pohybu. Pokud tato doba ještě neuplynula a je detekován nový pohyb časovač začne počítat opět od znova.
Umisťují se především na strop. Neměla by být ihned vedle svítidel, která mohou ovlivnit jejich senzor osvětlení. Oblast zachycení čidel je většinou kužel. Prostory se pomocí čidel pokrývají tak, aby se oblasti zachycení jednotlivých čidel překrývaly. V chodbách by měla být čidla umístěna tak, aby osobu vstupující na chodbu čidlo zachytilo již před vstupem a ona tak nemusela vstupovat do tmy.
Spínají většinou přímo svítidla. Je třeba proto dbát parametrů kontaktu relé, pokud čidlo nechcete pořád dokola měnit. Výrobci udávají přípustné zatížení různých druhů svítidel např. klasické žárovky – 1000 W, úsporné žárovky – 500 W nebo LED žárovky – 300 W. U levných čidel jsou většinou použita málo výkonná relé a na spínání LED žárovek s nimi rovnou zapomeňte.

automatizace k usporam 2022 1

Soumrakové spínače

Soumrakové spínače plní funkci: svítit, jen pokud není dostatek světla.
Soumrakové spínače spínají kontakt relé v závislosti na osvětlení. Vhodné jsou proto všude tam, kde je potřeba zajistit dostatečné osvětlení v závislosti na nedostatku denního světla jako jsou ulice, parkoviště, reklamní poutače a podobně. Často se kombinují se spínacími hodinami, čímž lze v průběhu noci osvětlení na nějaký čas vypnout.
Montují se tak, aby na ně dopadalo co nejméně uměle vytvářeného světla. Jde o světlo z okolních budov, projíždějících aut a především světlo vlastních svítidel, která spínač spíná. Jde o problém „vlivu zapínaného svítidla“. Pokud máte pouze místo, kde předpokládáte, že může dojít k ovlivnění, je nutno použít soumrakový spínač s funkcí „potlačení vlivu zapínaného svítidla“.
Vyrábí se v provedení kompaktním – čidlo a vyhodnocovací logika s relé v jednom přístroji pro venkovní montáž nebo v odděleném provedení – čidlo odděleno zvlášť pro venkovní montáž a vyhodnocovací logika s relé na DIN lištu do rozvaděče. Kompaktní provedení se používá pro přímé spínání svítidel. Oddělené provedení je vhodné pro případ spínání větších výkonů přes stykač nebo z důvodu nenápadnost.
Nastavuje se jeden parametr a tím je práh osvětlení v lux. Jde o hodnotu osvětlení, nad kterou již spínač nesmí sepnout kontakt relé.
Zatížitelnost se uvádí podobně jako u pohybových čidel. Výrobci zpravidla udávají maximální spínaný výkon pro různé druhy svítidel.

automatizace k usporam 2022 2

Spínací hodiny

Spínací hodiny plní funkci: svítit, jen na předem nastavenou dobu.
Spínací hodiny řídí osvětlení dle přednastaveného časového programu, většinou týdenního, který určuje, kdy má být kontakt relé sepnut. Lze tak jednoduše definovat časy, po kterou má být osvětlení sepnuto. Často se kombinuje se soumrakovými spínači.
Moderní provedení jsou již elektronická a montují se na DIN lištu do rozvaděčů. Časový program se nastavuje přímo na displeji pomocí tlačítek nebo pomocí aplikace v chytrém telefonu.
Speciální variantou jsou spínací hodiny s „astrofunkcí“. Nastavením polohy (dle zeměpisných souřadnic) přístroj pro každý den ví, kdy v roce v jaký čas bude přesně zapadat a vycházet slunce. Podle tohoto času potom kontakt relé spíná. Uživatel má poté možnost nastavit posun sepnutí kontaktu relé před/po západ slunce a posun vypnutí před/po východ slunce. Lze také nastavit dobu, kdy v průběhu noci má být osvětlení vypnuto.
Astrofunkce je velice vhodná pro řízení pouličního osvětlení a vlastně všeho, co se má rozsvítit se západem slunce.
Zatížitelnost opět uvádějí výrobci v maximálním spínaném výkonu pro různé druhy svítidel, i když typicky spínací hodiny spínají výkonový stykač, který teprve sepne svítidla.

Finder CZ, s.r.o.
Radiová 1567/2b, 102 00 Praha 10
Tel: +420 286 889 504
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.finder.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2024

Číslo je tematicky zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace

Najdete nás na Facebooku