Spínání ventilátorů a topných těles... průmyslová termoregulace rozvaděčů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pokud chceme zajistit dlouhodobou spolehlivost elektroinstalace v klasických rozvaděčích, nejde to jinak, než zajistit vhodné teplotní podmínky pro použité elektrické komponenty a přístroje.

Fyzikální zákony jsou neúprosné. Příliš nízká teplota vadí z důvodu srážení vzdušné vlhkosti. Příliš vysoká teplota zase může způsobit tepelné poškození. Je tedy třeba udržovat teplotu v rozvaděči nad rosným bodem, a naopak nadměrný vyzařovaný ztrátový výkon výzbroje rozvaděče chladit.

Termostat

Základem pro hlídání teplotních mantinelů v rozvaděčích jsou termostaty, které zapínají při dosažení nastavené teploty chlazení vnitřku rozvaděče pomocí ventilátorů nebo které naopak vypínají vytápění pomocí topných těles. Termostat je zpravidla přístroj na DIN lištu s bimetalem. Umisťuje se pro zapínání chlazení nahoru do rozvaděče, kde je vzduch nejteplejší. Naopak pro vypínání topení se umisťuje dolu do rozvaděče z důvodu nejchladnějšího vzduchu.

termoregulace 2020 5

Ventilátor

Ventilátory pro chlazení rozvaděče jsou vesměs napájeny 230 V AC nebo 24 V DC. Výkon souvisí s velikostí. Je standardizováno 5 velikostí ventilátoru - 1, 2, 3, 4 a 5 - od nejmenší po největší. Výkon se udává v toku vzduchu – množství, které projde ventilátorem za hodinu udávané v m3. Ventilátor se umisťuje na dolní část stěny rozvaděče, aby nasával studený vzduch dovnitř. Do horní části se umisťuje výstupní filtr, aby tudy mohl teplý vzduch z rozvaděče odcházet. Součástí ventilátoru je i filtrační vložka, která zachycuje prach a chrání tak rozvaděč před nasáváním prachu dovnitř. Filtrační vložka bývá součástí i výstupního filtru. Je třeba počítat s tím, že filtrační vložka částečně snižuje tok vzduchu. Montáž do stěny rozvaděče se provádí pomocí šroubů. Otvory se vrtají přes přiloženou vrtací šablonu.
Jaký chladící výkon je potřeba pro daný rozvaděč se určuje výpočtem na základě ztrátového výkonu výzbroje rozvaděče a požadovaného teplotního rozdílu mezi okolní teplotu a teplotou uvnitř rozvaděče. Pokud bude rozvaděč navíc umístěn do vyšší nadmořské výšky, je třeba to taktéž zohlednit z důvodu řidšího vzduchu.

termoregulace 2020 2

Topné těleso

Topná tělesa pro rozvaděče jsou přístroje ohřívající vzduch v rozvaděči, aby nedocházelo ke srážení vodních par ze vzduchu. Napájeny jsou nejčastěji 230 V AC. Jejich topný výkon se udává ve wattech. Pro větší výkony obsahují integrovaný ventilátor, který napomáhá cirkulaci vzduchu. Vesměs se jedná o samoregulující přístroje, které při zahřátí na určitou teplotu omezí svůj příkon, aby nedošlo k jejich přehřátí a zároveň byly bezpečné na dotyk. V rozvaděči se umisťují dolu na DIN lištu ve vertikální poloze pro dobré proudění vzduchu. Nad a vedle by měla být ponechána bezpečná mezera.
Jaký topný výkon je potřeba pro daný rozvaděč se určuje výpočtem na základě ztrátového výkonu výzbroje rozvaděče, požadovaného teplotního rozdílu mezi okolní teplotou a teplotou uvnitř rozvaděče a rozměrech, typu a umístění rozvaděče v prostoru.

termoregulace 2020 3

Svítidlo

Když už dokážeme udržovat teplotu rozvaděče v potřebných mezích, možná nám přijde vhod si v rozvaděči i posvítit. Dnes již nejvhodnějším typem osvětlení jsou LED svítidla s výkonem několika málo wattů, avšak s dostatečnou svítivostí. Montáž bývá přichycením magnety pro umístění na libovolné místo a zároveň tvarem padnoucím dobře do ruky při manipulaci. Svítidla mají vypínač nebo integrované pohybové čidlo.

termoregulace 2020 4

Finder CZ, s.r.o.
Radiová 1567/2b, 102 00 Praha 10
Tel: +420 286 889 504
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.finder.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.