Stykač, běžná věc

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Už jsme si zvykli. Stiskneme vypínač a světla svítí, čerpadlo zalévá a motor točí pilou. Již málokdo se pozastaví nad tím, jak jeden malý vypínač řídí výkon, kde jinak člověku jde o zdraví. Asi není překvapením, že malý vypínač, ač na tom má podíl, není tím, kdo skutečný výkon pošle na místo určení.

Někde ve skrytu se totiž skrývá stykač, neviděn avšak slyšen díky charakteristickému prásknutí.

Stykač je tím hlavním spínacím prvkem většiny domovních, bytových, komerčních i průmyslových instalací. Stykač se skládá z ovládacího obvodu, který obsahuje cívku, a spínaného obvodu, který obsahuje kontakty. Přivedením ovládacího napětí na cívku stykače, cívka vytvoří elektromagnetickou sílu, která pohne pohyblivou částí kontaktu a přitlačí ji na nepohyblivou část. Tím se spojí elektrický obvod a obvodem může téci proud. V popsané situaci se jedná o zapínací kontakt, protože přivedením napětí na cívku se kontakt sepne. Pokud je tomu obráceně, jedná se o rozpínací kontakt. Stykač pak většinou má více pólů, neboli samostatných zapínacích, či rozpínacích výkonových kontaktů, se kterými cívka po přivedení napětí hýbe současně. Na přepínací kontakty u stykačů zapomeňte.
Doménou stykačů je a nejčastěji se používají pro trvalé spínané proudy od 20 A do 100 A. Nejčastěji se vyrábějí v řadě jako 25 A, 32 A, 40 A a 64 A. Počet pólů je nejčastěji 2 pro spínání 1-fázové instalace (L a N) a 4 pro spínání 3-fázové instalace (L1, L2, L3, N). Základní řazení pólů bývá pro 2-pólové: 2Z nebo 1Z+1R nebo 2R, pro 4-pólové: 4Z nebo 3Z+1R nebo 2Z+2R.
Ke stykačům je mnohdy možno přidat další pomocné kontakty. Jde o rozšíření stykače o většinou další 2 póly, které však již nejsou výkonové, ale využívají se především pro signalizaci. Dnes hlavně jako zpětná vazba do řídicího systému.

stykac 2021 1
Výhodou stykače je jeho masivní konstrukce, která umožňuje dlouhodobě spínat vysoké výkony a vydržet vysoké zapínací proudy např. pro 25 A stykač zapínací proud až 120 A nebo pro 64 A stykač až 240 A po dobu několika milisekund.
Ale pozor, přesto jak masivní konstrukce stykač je, jeho největším nepřítelem je teplo. Vysoký výkon, který je schopen stykač přenést, generuje ztrátové teplo, které musí stykač uchladit, jinak se zničí. Stykače jsou konstruovány tak, aby se sami uchladili, pokud pracují v udávaných katalogových hodnotách, potřebují však k tomu celou svou plochu. Je potřeba proto počítat s tím, že pokud se stykače umístí do řady na DIN lištu vedle sebe, tak stykač uprostřed namísto, aby využil obě své strany k chlazení, tak bude tudy naopak ohříván sousedními stykači. Pokud tedy předpokládáte velké trvalejší zatížení stykače, vždy je lepší nechávat mezi stykači distanční mezery.

stykac 2021 2
Na začátku se zmínil malý vypínač a stykač. Kde je vypínač a kde se stykač skrývá v dnešní době lze ukázat na několika praktických příkladech:

  • Školy, chodby obytných domů: pohybové čidlo sepne cívku stykače a kontakty stykače sepnou LED svítidla. Proč? Úspora energie. Svítit, kdy je to jen potřeba.
  • Výrobní haly, stadióny: stisk jednoho tlačítka odstartuje sekvenci časových relé s různě nastaveným zpožděným sepnutím, které postupně sepnou cívky stykačů a ty sepnou zářivky po sekcích, takže nedojde k vypadnutí jističe vlivem nadměrného zapínacího proudu. Proč? Spínat raději jednotlivě menší výkony, zajistit dlouhodobě fungující instalaci.
  • Pouliční osvětlení: spínací hodiny s astroprogramem po západu slunce sepnou časová relé, která sepnou postupně se zpožděním stykače a pouliční lampy se rozsvítí po sekcích, kdy s východem slunce pouliční lampy zase automaticky sami zhasnou. Proč? Úspora energie, komfort.

Finder CZ, s.r.o.
Radiová 1567/2b, 102 00 Praha 10
Tel: +420 286 889 504
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.finder.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku