Stroje pod vzdáleným dohledem? Jedině kyberbezpečně!

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V současnosti je na síti celosvětově připojeno cca 30 miliard průmyslových zařízení. Do roku 2025 se předpokládá více než dvojnásobný nárůst – tedy 75 miliard.

Zároveň epidemie Covidu 19 nutí řadu podniků zavádět taková bezpečnostní opatření, že fyzický přístup ke stroji či výrobní lince je prakticky nemožný. Rychlý, a především zabezpečený, vzdálený přístup již není volbou, stává se nutností. EcoStruxure Secure Connect Advisor od Schneider Electric přichází jak na zavolanou.

Kdo potřebuje vzdálený přístup?

Kdo vzdálený přístup k průmyslovým zařízením potřebuje? Pochopitelně obě strany – tzn. jak poskytovatelé, tak uživatelé této služby. Výrobci strojů (OEM), systémoví integrátoři (SI) nebo specializované servisní firmy chtějí poskytovat svým zákazníkům ty nejlepší služby rychle a efektivně. Již dříve proto v některých případech volili časově a finančně přijatelnější formu vzdáleného přístupu k jim vyrobeným a/nebo spravovaným průmyslovým zařízením. Dnes je navíc tato cesta často jedinou možnou – drtivá většina výrobních závodů striktně zapovídá přístup jakýchkoliv externistů. Zároveň mají ovšem opodstatněnou obavu ze ztráty dat (potažmo svého know-how) a zákeřných kybernetických útoků.
Koncoví uživatelé (ať už manažeři, či operátoři) vidí ve vzdáleném přístupu možnost k další optimalizaci výroby (potažmo výkonu), zejména pak k citelnému zkracování času potřebného na odstranění poruch výrobních linek. Odstávku v řádu dnů už dávno neakceptují, požadují hodiny či ještě lépe minuty. Odstávky a výpadky jednotlivých výrobních linek lze dohledat prostřednictvím MES systémů. Obsluha a údržba pak stojí před problémem učit se neustále nový a složitý software.

 EcoStruxure Secure Connect Advisor 2021 1

Achillovy paty současných přístupů

V současné době se ke vzdálenému přístupu prostřednictvím internetu stále ještě využívají tyto tři možnosti. Nejméně zabezpečenou (v oblasti průmyslových aplikací pak výslovně hackery lákající) cestu představuje použití SIM karty (veřejné IP adresy). O zabezpečeném přístupu nelze hovořit ani v případě tzv. Remote Desktop varianty. Ta navíc vyžaduje v místě instalace nasazení samostatného PC s vývojovým SW. Na první pohled bezpečnou se jeví třetí možnost – využití VPN. Zde ovšem bezpečnost celého přístupu stojí a padá s tím, kdo nastavuje spojení a konfiguruje router. Stačí souběh jednoho výpadku napájení s méně zdatným programátorem a je na problém zaděláno. V potaz nutno vzít i nezbytnou investici do serveru v místě nasazení stroje.

 EcoStruxure Secure Connect Advisor 2021 2

EcoStruxure Secure Connect Advisor

Schneider Electric eliminoval nevýhody všech výše uvedených možností a přidal pár aktuálně žádaných výhod. V rámci své otevřené a IIoT kompatibilní platformy EcoStruxure nabízí – nyní také na českém trhu – službu EcoStruxure Secure Connect Advisor.
EcoStruxure Secure Connect Advisor přináší zabezpečené řešení. Umožňuje specialistovi (LinkManager, např. technik OEM) vzdáleně přistupovat na automatizační systém koncového uživatele, a to konkrétně prostřednictvím HMI Harmony. Touto cestou dokáže svěřené průmyslové zařízení (např. PLC, frekvenční měnič nebo robot) programovat, monitorovat, diagnostikovat a ovládat – vč. odstranění detekovaných problémů, aniž by opustil kancelář. O desítky procent zkrátí prostoje, měřitelně zvýší efektivitu výroby.
EcoStruxure Secure Connect Advisor oceňují také operátoři (technici) na straně uživatele. Vzhledem k tomu, že většina HMI přístrojů Harmony má tento „advisor“ již integrován, stačí terminál či průmyslové PC jednoduše připojit k síti, zadat heslo a aktivovat licenci (SiteManager).
Poté co GateManager (hostující na cloudu) ověří identitu uživatelů zabezpečeného vzdáleného připojení, tedy LinkManagera i SiteManagera, je veškerá komunikace mezi nimi důsledně šifrována.

 EcoStruxure Secure Connect Advisor 2021 3

Vzdálený přístup certifikovaný dle IEC 62433

Schneider Electric dlouhodobě a nekompromisně dbá jak na bezpečnost (safety), tak na zabezpečení (cyber security) svých produktů, řešení a služeb.
Obrátil se proto na nezávislou německou společnost ProtectEM s žádostí o tzv. Security Audit nové služby EcoStruxure Secure Connect Advisor. Tento specialista důkladně zanalyzoval a otestoval každou komponentu řešení v souladu s BSI, ISA 99 a IEC 62443.
Na základě dosažených výsledků získal EcoStruxure Secure Connect Advisor ceněný Securite Certificate. Hodnotu certifikátu podtrhuje i fakt, že je vydáván vždy pouze na 1 rok.

Vyladěné licence a 30denní trial pro váhavce

K výhodám služby EcoStruxure Secure Connect Advisor patří také její jednoduchý a snadno rozšiřitelný systém licencí. Stačí se zaregistrovat, vybrat si jeden ze dvou připravených balíčků a za méně než půl hodiny je zabezpečené vzdálené připojení připraveno. Licenci lze v budoucnu kdykoliv rozšířit. Je možné zvýšit počet obou typů připojení, stejně jako počet zařízení (frekvenční měniče, PAC, PLC atd.) připojených prostřednictvím SiteManagera v podobě HMI Harmony.

Kdo těží z výhod?

EcoStruxure Secure Connect Advisor – jako služba zabezpečeného vzdáleného přístupu k průmyslovým zařízením – dokáže díky své variabilitě přinést měřitelné výhody prakticky do každého průmyslového odvětví.
Jako první uchopili tuto příležitost OEM. Na dálku provádějí nejenom dohled nad dodanými stroji (v místě instalace), ale i jejich servis. Pozadu nezůstávají ani farmaceutické či potravinářské závody, výrobu nápojů nevyjímaje. Již desítky licencí našly uplatnění v podnicích, které se zabývají těžbou minerálů, kovů, ropy nebo plynu.
Zejména vysoký stupeň zabezpečení oceňují i mnohé vodohospodářské objekty – ať už úpravny vod nebo čističky odpadních vod.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku