MVK Safety - maximální ochrana osob a strojů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Projektovat automatizovanou lakovnu vlastně není příliš složitý úkol. Ale postavit lakovnu, která naplní všechna očekávání zákazníka a zároveň bude splňovat všechny bezpečnostní předpisy, to je výzva.

Společnost ADAL Sp. Z o.o. nyní dokončila takový projekt v jednom závodě na jihozápadě Polska.
Lakovny se obvykle skládají z mnoha různých zařízení. Jejich součástí jsou dopravní pásy, zdvižná zařízení, nabíjecí stanice, automatizované jeřábové portály, technologické aplikace související s chemickou přípravou vyráběných produktů, prostory práškového nebo mokrého lakování a sušící pece.
Očekávání zákazníků jak od technologického procesu, tak i ohledně funkcí aplikace nastavila u jednoho z nejnovějších projektů společnosti ADAL laťku hodně vysoko. Lakovna je koncipována pro lakování tří různých skupin šířek produktů a dvou skupin s různými časy v peci. Kromě toho je zde možnost několika druhů zpracovávaných materiálů (konstrukční ocel, pozinkovaná ocel, hliník, litina), dvou metod přípravy povrchu (realizované v postřikové / ponorné pračce se 14 vanami), tří technik lakování (kataforézní lakování, práškové lakování a kombinace obou), široké škály práškových barev a možnost prioritních režimů pro expresní zakázky.

mvk safety 1
I přes velmi vysoký stupeň automatizace je pro obsluhu a kontrolu jednotlivých zpracovacích buněk nutný lidský dozor. Několikrát denně musí například technik odebrat vzorky přímo z vany, u níž nad jeho hlavou projíždějí sem a tam automatizované jeřábové portály s kovovými produkty. Pracovník musí zkontrolovat, zda bylo po změně práškové barvy řádně provedeno automatické čištění práškové lakovací komory. Takové situace vyžadují přesná bezpečnostní opatření a proces nemůže být kromě toho zastaven na příliš dlouho, protože by se lakované díly mohly poškodit nebo zničit.
Pro všechna řízení lakovny jsou použita řízení řady S7-1500, jedno z nich jako F-PLC. Všechny přístroje využívají PROFINET, který díky technologii PROFIsafe umožňuje kombinaci standardních a bezpečnostních komponent v jedné síti. Vzhledem k rozměrům zařízení (cca 100 x 60 m) a vysokému rozptylu bezpečnostních signálů bylo rozhodnuto použít pro bezpečnostní vstupy/výstupy kompaktní sběrnicové moduly řady MVK Metall Safety. V aplikaci jsou využity velmi rozdílné typy bezpečnostních senzorů, například koncové spínače, dveřní spínače s aretací, světelné závory a tlačítka nouzového zastavení. Všechny byly jednoduše připojeny a integrovány pomocí MVK Metall Safety. Bezpečnostní výstupy se používají hlavně k zastavení pohonů a vypnutí tlakového vzduchu. V projektu je použito několik typů decentralizovaných pohonů SEW. Byly použity STO vstupy pohonů (Safe Torque Off - bezpečné vypnutí krouticího momentu) nebo bylo, v závislosti na provozním režimu pohonu, realizováno SS1 (Safe Stop 1 - bezpečné zastavení 1). Implementace MVK Metall Safety umožňuje řízení všech signálů a snižuje náklady na hardware, kabeláž a instalaci, zejména ve srovnání s řešením IP20. Ani dosažení vysoké úrovně bezpečnosti (PLd a PLe) nepředstavuje s produkty Murrelektronik žádný problém.

mvk safety 2
Zajímavostí je, že jsou v automatizovaných jeřábových portálech použity dodatečné moduly MVK Metall Safety, které jsou řízeny bezdrátovou komunikací. Řídicí a bezpečnostní data jsou přenášena přes Wi-Fi a není třeba zřizovat žádný samostatný systém pro bezpečnostní signály.

O společnosti Murrelektronik

Murrelektronik je mezinárodně působící společnost v oblasti automatizační techniky s přibližně 2200 zaměstnanci. Cílem a úkolem společnosti Murrelektronik je zvyšování konkurenceschopnosti jejích zákazníků prostřednictvím inteligentních instalačních řešení. Při tom jsou zásadní úzké a dobré vztahy se zákazníkem, jen tak lze vyvinout zcela individuální řešení pro optimální strojní instalaci. Decentralizovaná strojní instalace je výstavní disciplínou společnosti Murrelektronik: stroje a zařízení se zde instalují s osvědčenými koncepcemi a novými technologiemi optimálně decentralizovaně, aktivně i pasivně.

mvk safety 3

O společnosti ADAL

ADAL je společnost s dlouholetými zkušenostmi v oblasti navrhování a stavby lakoven. Projekty jsou zřídka „konfekční“, přizpůsobují se potřebám zákazníka. Řešení společnosti ADAL jsou moderní a inovativní, díky čemuž jsou úsporná a uživatelsky přívětivá. www.adal.eu

Více o produktech společnosti Murrelektronik na www.murrelektronik.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červen 2020

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.