Všestranný a efektivní komunikační standard, který zefektivňuje vaše průmyslové procesy

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

IO-Link je komunikační technologie, která způsobila revoluci ve způsobu, jakým jsou senzory a akční členy integrovány do strojů a systémů.

Jedná se o standardizovaný komunikační protokol, který umožňuje obousměrnou komunikaci mezi zařízeními, což usnadňuje rychlou a snadnou integraci všech typů signálů. Na rozdíl od tradičních komunikačních systémů poskytuje IO-Link flexibilní řešení, které lze použít pro širokou škálu aplikací, od prvního kroku k digitalizaci až po univerzální instalační systém nebo koncept IIoT.

Jednou z hlavních výhod IO-Link je jeho schopnost poskytovat rychlou a cenově výhodnou instalaci, průběžnou diagnostiku a rychlou výměnu senzoru. To je zvláště důležité v kontextu Průmyslu 4.0 a Smart Manufacturing, kde je schopnost rychle a snadno integrovat chytrá zařízení do instalačních konceptů zásadní. Komunikační standard IO-Link navíc umožňuje transparentní přenos dat z úrovně senzorů a akčních členů do cloudu, což usnadňuje monitorování a analýzu dat.
IO-Link je také výhodný z hlediska jeho kompatibility s různými výrobci a typy signálů. Můžeme tedy říci, že IO-Link je společným jazykem pro decentralizovanou automatizační techniku všech výrobců a dodavatelů zařízení pro automatizační techniku. Celkově je IO-Link výkonná komunikační technologie, která mění způsob, jakým jsou senzory a akční členy integrovány do strojů a systémů.

Univerzální systém Plug & Play od Murrelektronik

Systém IO-Link od společnosti Murrelektronik propojuje vše se vším a mluví jazykem vašich strojů. Implementace IO-Link od Murrelektronik přináší mnoho výhod. Rychlá integrace a krátká doba uvedení do provozu jsou základními výhodami, stejně jako maximální flexibilita. IO-Link má také mimořádně dobré spojení s nadřazenými řídicími systémy a cloudem.

iolink redakcni 2023 2
Díky kompletnímu systému Plug & Play je instalace nebo výměna jednoduchá a bezproblémová. To zajišťují předparametrizovaná zařízení, jako jsou rozbočovače, převodníky a světla. Systém je vhodný pro všechny typy signálů (digitální, analogové, nebo IO-Linkové), a byl navržen pro aplikace IIoT i pro analýzu dat. To usnadňuje standardizaci koncepcí strojů. Díky svým dlouholetým zkušenostem v oblasti decentrální instalační techniky vyvíjejí odborníci společnosti Murrelektronik pro zákazníky koncepty na míru a poskytují aktivní podporu při plánování a uvádění do provozu. IO-Link zařízení od Murrelektronik jsou tak ideální volbou pro řešení automatizace pro různé průmyslové aplikace.
Aby bylo možné realizovat různé varianty uzemnění, je připojení realizováno pomocí konektorů s L-kódováním se 4, nebo 5 póly. Čtyřpólové provedení lze uzemnit pomocí uzemňovacího pásku, pětipólové provedení (4+FE) pomocí konektoru. Moduly mají také všechna důležitá regionální schválení a certifikáty, a to z nich činí ideální nástroj pro globální použití.
Do modulů Pro-Master je integrováno standardizované rozhraní Master Interface (SMI). Standard definovaný komunitou IO-Link v roce 2019 umožňuje navrhnout parametrizaci úrovně I/O nezávisle na řídicí jednotce a otevírá tak cestu k decentralizované automatizaci.
Konkrétně jsou moduly Pro-Master vhodné pro harmonizovaný přístup ke cloudovým službám pomocí IIoT protokolů, jako jsou OPC UA, JSON REST API a MQTT. Parametrové, procesní a diagnostické údaje lze tedy používat nezávisle na použitém sběrnicovém protokolu.
Celkově tím snížíte náklady, zvýšíte produktivitu a získáte nové možnosti servisu a údržby. Doba instalace a uvedení do provozu se výrazně zkracuje, protože portfolio IO-Link eliminuje potřebu složitě zapojených a prostorově náročných rozváděčů. Díky plastovému nebo kovovému pouzdru s třídou krytí IP 67 jsou master moduly obzvláště robustní.

Analýza a diagnostika dat

Kromě čistě procesních dat (I/O) poskytují moduly MVK Pro a IMPACT67 Pro další diagnostická data (napětí, proud a teplota) pro příslušné porty a pro celý modul. Jsou detekovány anomálie a samotný proces může být optimalizován pomocí analýzy dat. Díky IIoT protokolům jej lze standardizovat i bez řídicí jednotky.

iolink redakcni 2023 3
Integrované A/B porty nabízejí komplexní funkčnost: Ať už IO-Link, DI, DO nebo kombinaci všech funkcí, lze na každém pinu volně parametrizovat. Napájecí napětí se automaticky přepíná podle potřeby: pro napájení aktorů DO nebo senzorů DI. Díky dostatečnému napájení až 4 A na každém portu modul přímo obsluhuje zařízení s vysokými energetickými nároky bez křížového napájení.

Sedm věcí k systému IO-Link

Interakce různých částí a komponent systému Murrelektronik IO-Link je koordinovaná. To znamená, že do cloudu lze snadno a nezávisle na systému přenést jakýkoli signál.

1. Řídicí jednotka IO-Link
Zařízení IO-Link, rozbočovače a analogové převodníky lze připojit ke všem osmi portům IO-Link masteru. Funkci kanálu (pin 2 a pin 4) lze v každém případě libovolně parametrizovat. Jak IO-Link master, tak rozbočovače nabízejí funkci automatické konfigurace DIO společnosti Murrelektronik. V tomto případě funguje kanál současně jako vstup a výstup: Na vstupu se čtou vstupní procesní data, na výstupu se zapisují výstupní procesní data.

2. Napájení IO-Link
Systém přenáší napájení z rozváděče do pole s účinností až 93,8 %. Integrované rozhraní IO-Link umožňuje rozsáhlou a transparentní komunikaci i vzdálenou konfiguraci a monitorování. Součástí dodávky: napěťový výstup M12 s kódem L a dva integrované kanály s proudem až 10 A pro 24 V DC a monitorování zátěžového obvodu (MICO).

3. Signální osvětlení IO-Link
Signální kontrolky indikují stavy procesu pěti barvami. Integrované rozhraní IO-Link slouží ke snadnému připojení pomocí kabelu standardu M12. Varianty Plug & Play umožňují rychlé uvedení do provozu a řízení prostřednictvím procesních dat.

4. Analogový převodník IO-Link
Převodník převádí jakýkoli běžný analogový signál na IO-Link (proud, napětí, odpor a teplota). Přenos naměřených hodnot bez rušení je zajištěn díky digitální datové komunikaci prostřednictvím standardního nestíněného kabelu s konektorem M12. Předparametrizované varianty plug & play jsou vhodné pro rychlé uvedení do provozu, multifunkční varianty pro flexibilní použití.

5 Protokoly IIoT
Prostřednictvím protokolů IIoT OPC UA, JSON REST API a MQTT lze IO-Link mastery a k nim připojená zařízení parametrizovat zcela standardizovaně, nezávisle na průmyslové sběrnici, a tedy napříč systémy. Sběrnicová komunikace a IIoT probíhají paralelně po jedné lince.

iolink redakcni 2023 4

6. Ethernetové switche
Switche Fast Ethernet a Gigabit Ethernet s krytím IP 67 jsou k dispozici ve variantách se správou a správou PROFINET s integrovaným webovým serverem. Navíc jsou nepřekonatelně všestranné: DHCP, SNMP (v1, v2c, v3), RSTP, STP, LLDP, NTP, RMON, SSH (CLI) Syslog, zrcadlení portů, VLAN (QoS) a IEEE 802.1q.

7. Rozbočovače IO-Link
„Huby také hrají na všechny strany“: technologie IO-Link třídy A nebo B s galvanickým oddělením - COM3, podle V1.1.3 a společného profilu Identifikace a diagnostika (I&D). K dispozici jsou varianty M8 a M12 I/O s až 16 multifunkčními kanály DIO s automatickou detekcí signálu (vstup nebo výstup) nebo manuální parametrizací - až 2 ampéry na výstup. Předparametrizované varianty Plug & Play jsou ideální pro rychlé uvedení do provozu, zatímco multifunkční varianty s velkým rozsahem možností jsou ideální pro flexibilní použití.

Spolupráce s firmou Murrelektronik může být klíčová pro vývoj a výrobu decentralizované automatizační techniky. Získat přístup k nejnovějším technologiím IO-Link, které nabízejí dokonalou komunikaci od senzoru do cloudu.

Murrelektronik CZ, spol. s r.o.
Průmyslová 762, 333 01 Stod
Tel.: +420 377 597 961
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.murrelektronik.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku