Japonská kvalita: Elektrické pohony a SCARA Roboty IAI

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Japonská společnost IAI se za více než 40 let své existence stala synonymem pro inovativní a kvalitní řešení v oblasti průmyslové automatizace. Svým zákazníkům poskytuje širokou škálu produktů – od elektrických lineárních pohonů přes víceosé systémy, stolní roboty až po SCARA Roboty.

Všechny řady produktů IAI mají jednoduchý programovací software, se snadným nastavením bez znalosti programování.

Z produktových řad IAI představují robotické pohony, nebo-li ROBO Cylindry velice efektivní alternativu pneumatických válců. Jsou založené na použití kuličkového šroubu a krokového motoru či servomotoru. Mají různé typy a velikosti včetně miniaturních s rozměry od 32 x 45 x 89 mm s možností použití jak v horizontální tak i vertikální poloze. Ovládají se pomocí externí nebo integrované řídicí jednotky s absolutním nebo inkrementálním enkodérem. Lze z nich sestavit víceosé systémy. Jsou zkonstruovány na maximální zatížení 500 kg s maximálním zdvihem 1 200 mm a dosahují rychlostí až 2 500 mm/s. Vyznačují se vysokou opakovatelností až ±0,01 mm, dlouhou životností, jednoduchou konstrukcí a nízkonákladovým provozem. ROBO Cylindry IAI najdou široké využití např. při přesunu, polohování, polohovatelném dorazu, lisování, uchopování a vycentrování zátěže, zvedání, pokládání a tlačení výrobků. Speciální produkty představují ROBO Cylindry do čistého, prašného a vlhkého prostředí.

iai robot ruka

Pro polohování s většími břemeny a většími zatíženími jsou vhodné robustní elektrické pohony IAI, které mají precizní konstrukční provedení s vysokou tuhostí konstrukce a extrémní životnost. Využívají kuličkového šroubu nebo řemene poháněného servomotorem a mají vestavěné přídavné vedení. Stejně jako u ROBO Cylindrů je zde možnost stavby víceosých systémů. Existuje velké množství provedení a na jednom pohonu mohou být použity dva nezávislí jezdci. Mezi výborné technické parametry patří vysoká opakovatelnost až ±0,005 mm, maximální rychlost 2 500 mm/s, maximální zatížení 150 kg a maximální zdvih 3 000 mm.

Víceosé systémy a manipulátory s elektrickým pohonem a programovatelnou řídicí jednotkou se hodí například pro lineární aplikace, 2D nebo 3D polohování (interpolaci) a přesun, montáž součástek, dávkování a měření. Jejich použití přináší výraznou redukci nákladů díky zjednodušení inženýrské práce. Víceosé systémy a manipulátory IAI se navíc dodávají jako kompletní pohony včetně příslušenství bez dodatečných nákladů a lze je snadno integrovat do stávajícího systému přesně podle požadavků zákazníka. Zákazník si může vybrat mezi velkým množstvím typů, buď ekonomickou řadu s malou a jednoduchou konstrukcí, nebo robustní osy pro větší zatížení, momenty a přesnost. Maximální rychlost je u těchto systémů 2 500 mm/s, maximální zatížení 40 kg a maximální zdvih 3 000 mm, vysoká opakovatelnost až ± 0,01 mm. Možnost výběru odměřování: inkrementální nebo absolutní enkodér.

SCARA Roboty a stolní robotické manipulátory od IAI patří k robotům nejnovější generace. Vyznačují se jednoduchým použitím a jednoduchou integrací do systému. Redukují provozní náklady a jejich autonomní řídicí jednotka poskytuje mnohostranné ovládání s použitím uživatelsky přívětivého programovacího softwaru. Velké množství typů pokrývá většinu aplikací, jako je 3D přesun (interpolace), přesun, pick and place, skládání produktů, paletizace, a to s velmi vysokou opakovatelností až ±0,01 mm. Jsou vhodné i pro aplikace s nedostatkem místa, kde je třeba krátkých časů cyklu. SCARA Roboty: variace s krokovým motorem a servomotorem s maximální rychlostí až 7 586 mm/s, maximální zatížení až 20 kg, maximální délka ramene 800 mm. Stolní roboty řady TT a TTA: maximální rychlost až 800 mm/s, maximální zatížení až 10 kg (osa Z), maximální zdvih až 500 x 500 mm. U obou se odměřování děje pomocí absolutního enkodéru.

Výhody IAI systémů:

• nízkonákladový provoz (nízká spotřeba energie) oproti pneumatickým válcům
• kompaktní design s vysokou pevností a výkonností
• vysoká přesnost a rychlost
• široký výběr a variabilita produktů (mechanické provedení, maximální zatížení)
• jednoduchá montáž
• lineární vedení s kuličkovým šroubem pro dlouhodobý provoz
• možnost nastavení akcelerace/deakcelerace pro zefektivnění výroby
• možnost změny rychlosti během pohybu pohonu
• tichý chod lineárních pohonů
• eliminace vadovosti výrobků, zkrácení doby cyklů, zvýšená efektivita výroby
• řešení do prašného, vlhkého a čistého prostředí
• možnost komunikace po různých sběrnicích (ProfiBus, ProfiNet, DeviceNet, CClink aj.)
• příznivá cena a vysoká kvalita

Více informací o produktech IAI najdete na internetových stránkách výhradního distributora: www.rem-technik.cz.

rem technik logo

REM-Technik s.r.o.
Klíny 35, 615 00 Brno
tel.: 548 140 000
www.rem-technik.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku