Co je nového v programu PC|Schematic Automation verze 13

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uvolnění české lokalizace programu PC|Schematic Automation verze 13 je již záležitostí několika týdnů a proto by bylo vhodné seznámit se s novinkami, které uživatelům přinese.

pcschematics

Tyto novinky lze jako obvykle rozdělit do několika skupin. Do první skupiny patří novinky zjednodušující a ulehčující práci uživatelům. Patří sem například nově upravené posouvání pohledu na výkresovou stránku (PAN) nebo upravený režim práce v navigačním okně projektu pomocí tlačítek (šipek) na klávesnici. Průzkumník nově navíc umožňuje nejen zobrazit struktury otevřených projektů a přístup k výkresovým šablonám, ale umožní i vstup do databáze programu nebo přístup ke knihovnám symbolů. Nově také lze aktivovat trvalé zobrazování nevyužitých symbolů pro výkres zapojení (dříve dostupné pouze po stisknutí tlačítka F9) nebo i seznamu všech dílů, u nichž nebyly do výkresu zapojení zařazeny všechny dostupné symboly (dříve dostupné pouze po stisknutí tlačítek SHIFT+F9).

V oblasti práce s referenčním značením byly provedeny změny umožňující nejen jednodušší přenos nastavení tohoto značení mezi projekty ale i možnost snáze získat přehled o jeho použití na jednotlivých stránkách projektu. Také lze zrušit přiřazení referenčního značení ke svorkám a kabelům a vyřešit tak časté dilema uživatele, který se nemůže rozhodnout kam konkrétní kabel nebo svorkovnice vlastně patří.

Pokud uživatel přikládá k projektu dokumentaci symbolů v projektu použitých, umožňuje mu nyní nová volba zahrnout do této části projektové dokumentace pouze symboly použité na stránkách výkresu zapojení a vynechat například symboly použité pro definování grafické podoby stránek. Jestliže pracuje se symboly, které mají více stavů, může tyto stavy pojmenovat a jejich jména případně editovat.

Nově jsou upraveny funkce pro "magnetické" připojování objektů. Při přesunu nebo kopírování vybraných elementů projektu lze nyní stanovit referenční bod. Bylo zlepšeno i posouvání kabelových vodičů ve vztahu k referenčnímu bodu symbolu kabelu.

Přibylo i několik funkcí pro zapomětlivé. Do projektového souboru se nově ukládá i jméno naposledy použité databáze a tiskárny. Pokud při novém otevření projektu je toto nastavení odlišné, program to oznámí a umožní tak případnou korekci před zahájením další práce s projektem. Program také sleduje, co se uživatel chystá vytisknout. V případě, že najde mezi stránkami vybranými k tisku alespoň jednu stránku nějakého výpisu, nabídne tlačítko pro jeho dodatečnou aktualizaci.

Důležité je i rozšíření možnosti používání svorkových propojek. Nyní bude možné používat tyto propojky ke spojování vývodů všech typů používaných dílů. To umožní zdokumentování propojovacích lišt například i u jističů, pojistek, relé a jiných prvků.

Druhou skupinu úprav lze označit za úpravy pro rozšíření funkčních možností programu. Do této skupiny úprav lze zařadit zejména definování celé řady nových datových polí.

Jedna skupina těchto datových polí rozšiřuje možnosti práce s kabely. Umožňuje nejen dokumentovat délku kabelů a počet jejich žil (a to včetně těch nepoužitých), ale také definovat montážní přídavky a automaticky doplňovaný materiál. Tento materiál pak může být vázán jednak na délku kabelu (například použití jedné příchytky na metr kabelu) ale také na počet kabelových segmentů (například pro instalaci konektoru na každý konec kabelového segmentu).

Nová datová pole se uplatní i při značení a číslování vodičů. S jejich využitím bude možné připojit k vodičům celou řadu nových informací.

Nově definovaná datová pole budou zobrazována i v dialogovém okně Seznam objektů a uplatní se také v některých výpisech. Příkladem může být výpis číslování vodičů, kde se může nově použít datové pole Číslo vodiče.

Další novinka by měla zabránit nechtěným přepisům dat v automaticky generovaných souborech výpisů. Jména těchto souborů byla totiž dosud odvozena pouze od jména projektu a to bez ohledu na typ vytvářeného výpisu (vždy se generovalo stejné jméno). Nově bude toto jméno vždy rozlišeno doplňkem jména závislým na typu výpisu.

Novinkou také je možnost exportovat a následně i importovat do jiného projektu nastavení datových polí projektu nebo datových polí jednotlivých stránek projektu.

Automaticky generovaný Montážní výkres může nově zahrnovat i nezapojené (rezervní) díly a svorky. K vodičům tohoto výkresu bude také možno připojit další informace dosud nedostupné ve stávajících verzích programu, jako například typ vodiče.

Projektanty elektroinstalací jistě zaujme možnost definovat skupiny vrstev. Pokud například bude instalační výkres obsahovat jednu vrstvu s půdorysem objektu a několik dalších vrstev, každou s jiným typem rozvodu (silnoproud, EPS, EZS, ...), mohou být nyní definovány skupiny vrstev (například půdorys + silnoproud, půdorys + EPS, ...). Toto seskupování pak může být využito při tisku jednotlivých výkresů.

Do třetí skupiny novinek lze samostatně zařadit pokračování ve snaze otevřít možnosti úprav vlastností programu PC|Schematic Automation uživatelům. Na popis OLE rozhraní programu ve verzi 12 nyní navazuje editor skriptů, který umožní vytvářet, otvírat, editovat a spouštět jednotlivé skripty napsané v programovacím jazyku Basic nebo Pascal. Tyto skripty pak lze zařadit mezi ostatní externí nástroje programu.

No a nakonec jedna novinka vzniklá v naší firmě. K nové verzi programu bude připojena nová sada výkresových šablon, definovaných již s využitím nových možností programu (dvě hlavičky, dvě loga) a v prostředí s podporou Unicode kódování textů. Tyto šablony budou mít modernější vzhled a budou snáze přizpůsobitelné potřebám uživatelů.

Tento přehled nemůže zahrnovat všechna vylepšení nové verze programu. Jejich popis totiž má v originále celkem 35 stran. Pokud budete chtít získat další informace, obraťte se na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo se podívejte na naše webové stránky www.cadware.cz, kde se budou informace o nové verzi programu postupně objevovat. Popřípadě si aktuální informace můžete stáhnout v souboru pdf po kliknutí zde.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku