Výběr přenosného detektoru plynu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Nejlepší“ přenosný detektor plynu nepochází od konkrétního výrobce, je to nástroj, který nejlépe splňuje Vaše požadavky na konkrétní aplikaci použití. Způsoby, jakým se používají detektory plynu, se mohou značně lišit.

Proto přístroj, který poskytne nejlepší službu u jedné aplikace, nemusí být vhodný pro další. Nejsou přeci stejné podmínky v elektrárně jako v dole nebo potravinářském průmyslu.

Výrobci detektorů plynů kladou velký důraz na uzavřenost. Z pravidla existuje spousta modelů s velmi rozdílnými funkcemi, cenou a schopnostmi. Jenže najít nejlepší zařízení pro Vaše potřeby je obtížné. Klíčem k pochopení jsou vlastnosti výrobku, způsob, jakým se detektor bude používat a jeho nasazení v reálných podmínkách. Tady je žádáno specifické řešení!
Cena by neměla být jediným faktorem. Cena je samozřejmě důležitým faktorem, nicméně rozhodnutí o koupi by nemělo být výhradně podmíněno nejnižší cenou. Skutečná hodnota, kterou zaplatíte, není pouze výše počáteční investice. Je to pouze jeden z faktorů, který je třeba vzít v potaz. Nezapomeňte zhodnotit náklady na náhradní díly (baterie, senzory), záruční a pozáruční podmínky, náklady na servis a kalibrace. Stejně tak ochotu společnosti, která stojí za prodejem, řešit případné problémy.
Všechny tyto faktory mohou dramaticky zvýšit nebo snížit skutečné náklady na nákup přenosného detektoru plynu. Ujistěte se, že přístroj je opravdu vhodný pro Vaše použití a vybírejte podle zkutečných potřeb. Levné řešení bývá vykoupeno nedostatkem důležitých funkcí, naopak drahé zařízení bude mít jistě funkce, které nebudete schopni nikdy využít.
Nejdůležitější funkce, schopnosti detektoru a kritéria ke zvážení:

  • Jaká nebezpečná koncentrace plynu může vzniknout.
  • V jakém prostředí bude přístroj používán.
  • Jak často budou detektory použity.
  • Úroveň znalostí pracovníků, kteří budou přístroje používat.
  • Požadavky na vedení záznamu.

Kupující si musí uvědomit důležitost prvního nákupu zařízení. Pokud bude věnovat výběru dostatečnou pozornost, ušetří tím spoustu času při řešení reklamací a neshod, které mohou vyústit v další náklady.

vyber detektoru plynu 1

Kritéria pro výběr přístroje:

1. Výběr senzorů
Přesvědčte se, že Vámi vybraný detektor pro konkrétní aplikaci můžete přizpůsobit podle Vašich požadavků. Typy vybraných senzorů by měly odrážet známé a potenciální hrozby spojené s hlídáním v daném prostoru. Nejzákladnější detektory obsahuji senzor kyslíku, katalytický snímač pro měření DMV (LEL) hořlavých plynů a jeden nebo dva elektrochemické senzory pro detekci specifických toxických plynů. Stále větší počet detektorů zahrnuje také fotoionizační senzor (PID) pro měření široké škály toxických plynů. Některé specializované přístroje obsahují infračervené senzory (NDIR) pro přímé měření oxidu uhličitého nebo procentního objemu metanu. Počet možných konfigurací je velký.
Předtím, než rozhodnete o tom, jaké senzory bude detektor obsahovat, ujistěte se, že víte, co budete měřit. Nejlepší je volba selektivního senzoru pro danou látku. Senzory pro konkrétní látku jsou k dispozici pro širokou škálu plynů včetně vodíku, oxidu uhelnatého, čpavku, chlóru, oxidu siřičitého oxidu dusičitého, kyanidu a mnoho dalšího.
Ujistěte se, že je v přístroji možné nastavit meze alarmů pro daný plyn na potřebné úrovně. Hlídaní expozice je z hlediska bezpečnosti naprosto zásadní.
Pokud potřebujete měřit nízké koncentrace v řádech ppm organických sloučenin (VOC), jako jsou rozpouštědla, benzín, dieselové páry bude ideálním řešením senzor PID. V případě, že potřebujete hlídat bezpečnou koncentraci metanu, je ideální katalytický snímač pro hlídání dolní meze výbušnosti.
Některé přístroje mají již předdefinovány senzory, kterým je možné detektory osadit. Nejčastěji jsou osazeny senzory LEL,O2,H2S,CO. Tyto detektory s omezeným výběrem senzorů mají nízkou kupní cenu a hodí se pro širokou škálu použití.
Pokud se však požadavky změní, půjde o nepoužitelný výrobek. Pokud tedy máte podezření, že se mohou požadavky změnit, konfigurovatelnost detektoru je velmi žádoucí a možnost doplnit nebo změnit senzor je velkou výhodou.

2. Odběr vzorku nebo difúze
Při normálním provozu jsou přenosné detektory nejčastěji připnuty na opasku, nebo hrudním postroji a po zapnutí pracují nepřetržitě až do úplného vybití.
Difúzní přístroje používají přirozené proudy vzduchu pro přivádění plynu do přístroje. V případě „pumpovaného“ odběru je plyn přiváděn k senzorům pomocí čerpadla.
Detektory mají plynová čerpadla buď integrována do těla detektoru nebo je možné detektory osadit přídavným čerpadlem. V případě přídavného čerpadla je zde výhoda v nižší váze přístroje při odpojení, v lepší manipulaci a delší výdrže akumulátoru detektoru. Některá čerpadla pracují nepřetržitě jiná zahrnují spínač, který umožňuje ovládání přístroje.
Každá konfigurace má jak výhody, tak nevýhody. Před nákupem přístroje se ujistěte, že čerpadlo plynu je buď integrováno nebo je lze doplnit a předejít tak zbytečným nákladům.

3. Baterie
Přenosné detektory plynu mohou být navrženy pro použití jednorázových alkalických baterii, dobíjecích akumulátorů nebo mohou být schopny používat oba typy. Hlavní výhodou nabíjecích akumulátorů je celková efektivita nákladů. Častá výměna jednorázových baterií může být drahá. Na druhé straně, zatímco alkalické baterie nemusí být ekonomicky výhodné, jejich výhoda „vlož a měř“ může být nedocenitelná.
Detektory používají různé typy dobíjecích akumulátorů. Běžně používané typy nabíjecích akumulátorů zahrnují nikl-kadmium (NiCad), nikl-metal hydride (NiMH), Lithium-iontove(Li-ion) a lithium polimerové akumulátory. Každý typ nabíjecí baterie má své specifické výhody a omezení - hmotnost zařízení, délka běhu, čas dobíjení a počet nabíjecích cyklů.
Výrobci baterií, stejně jako výrobci nabíjecích systémů, výrazně zlepšili technologie a dnešní „inteligentní“ nabíječky obsahují elektroniku pro posouzení stavu baterie.

vyber detektoru plynu 3

4. Životnost
Přenosné detektory musí mít výdrž. Bohužel, mnoho návrhů je méně robustních, než se na první pohled může zdát. Je třeba zvážit následující kritéria.

  • Je přístroj navržen tak, aby minimalizoval účinky vysokofrekvenční interference (RFI) a elektromagnetického rušení (EMI)?
  • Jaké jsou účinky vysokých a nízkých teplot na zařízení?
  • Jaká je odolnost proti vodě a prachu?
  • Jak signalizuje detektor překročenou alarmovou mez - akustický, optický alarm?

5. Zaznamenávání dat
Zaznamenávání dat je dostupná volba nebo standardní funkce u většiny přenosných detektorů.
Detektor je obvykle nastaven tak, aby uchovával informace o monitorování od zapnutí přístroje. V případě, že dojde ke zvýšení koncentrace plynu, je tento údaj zaznamenán, a tak může sloužit detektor jako „černá skříňka“ v případě, že dojde k vážnému úrazu. Proto se vyplatí investovat do detektoru, který již disponuje zápisem dat. V minulosti byly nástroje pro vyčítání dat složité a vyžadovaly vysoký stupeň odbornosti. Dnes je postup vyčítání dat téměř automatický.

6. Příslušenství
Nezapomeňte si ověřit, jaké příslušenství je součástí nákupu. Pokud přístroj obsahuje akumulátor, zahrnuje cena i nabíječku? Obsahuje čerpadlo plynů nebo je možné jej dokoupit? Přenosný kufřík? Pouzdro nebo klip pro přichycení detektoru na oděv? Potřebné doplňky, které nejsou součástí mohou zvýšit původní nízkou cenu na úplně jinou úroveň.

7. Záruka
Kvalitní přístroj by měl mít také vynikající záruku. Nejdražšími vyměnitelnými součástkami v přístrojích jsou obvykle senzory. Nemusíte platit za „prodlouženou“ záruku, která pokrývá výměnu těchto komponent. Většina výrobců nabízí „omezenou záruku na dobu životnosti“ na součástkách přístroje, které nejsou spotřebovávány nebo degradovány. Na většinu typů senzorů je poskytována dvouletá nebo tříletá záruka.

vyber detektoru plynu 2

8. Obsluha
Pravděpodobně nejdůležitějším faktorem při výběru přenosného detektoru je snadná obsluha. Není-li pracovník schopen detektor efektivně používat z důvodu zbytečné složitosti, pravděpodobně jej používat nebude a tím ohrozí bezpečnost svou i okolí.

9. Alarmy
Upozornění by mělo být hlasité, dobře viditelné a dostatečné k tomu, aby připoutalo pozornost uživatele detektoru. Vedle bzučáků, blikajících světel, číselných údajů a vysvětlujících zpráv mnoho přenosných detektorů navíc obsahuje zabudované vibrační alarmy pro použití v oblastech s vysokou hlučností.

10. Kalibrace
Vzhledem k požadavkům na dokumentaci je velmi žádoucí schopnost detektorů zaznamenávat nebo automaticky uchovávat informace o kalibraci. Většina výrobců nyní nabízí automatické kalibrační nebo dokovací stanice, které mohou automaticky kalibrovat, nabít a ukládat záznamy o kalibraci přístroje. Dostupnost a cena automatické kalibrační stanice může mít významný vliv jak na použitelnost, tak na náklady spojené s užíváním detektoru. Ujistěte se, že jste zjistili dostupnost a náklady kalibračních a dokovacích stanic, případně ceny kalibrací u Vašeho dodavatele.

zam saveris 2 logo

ZAM - SERVIS s.r.o.
Křišťanova 1116/14, 702 00 Ostrava
Tel.: +420 556 685 111
Fax: +420 556 685 425
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zam.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku