Jednoduché a efektivní rozšíření systému DYNlink pomocí funkce StatusBus

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Díky funkci StatusBus lze zapojit přístroje do série, a mít tak stále informace o stavu každého z připojených zařízení.

Aneb šetření nákladů v praxi

Funkce StatusBus představuje další rozšíření do řešení bezpečnostních prvků systému ABB Jokab Safety. Díky této funkci lze zapojit přístroje do série DYNlink
a stále mít informace o stavu jednotlivého zařízení. Využitím jediného vodiče v kabelu M12-5 sleduje tato funkce stav všech přístrojů. Představuje jednoduchý a levný způsob monitorování stavu jednotlivých dveří nebo tlačítek nouzového zastavení. Díky rozšířené indikaci stavu jednotlivých zařízení zkracuje čas na odstranění závady a dává obsluze okamžitý přehled o stavu bezpečnostního systému.

Zkrácení doby instalace

Jednou z výhod tohoto řešení je zkrácení doby instalace. Zařízení jsou zapojena do série standardním kabelem a konektory M12-5. Sériové zapojení do série šetří délku kabelu a čas potřebný k připojení. Konektory M12 nejen zkracují dobu připojení, ale také eliminují riziko chyb v připojení.

StatusBus 2022 1

Snížení prostojů a zvýšení produktivity

Operátor dostává informace o stavu každého zařízení a nemusí hledat například stisknuté tlačítko nouzového zastavení, zkrátí se tedy doba řešení problémů. LED dioda na zařízení poskytuje nejen informace o stavu zařízení, ale také o stavu příchozího bezpečnostního signálu. To umožňuje detekovat případné problémy se spojením mezi dvěma zařízeními. Díky řešení DYNlink lze dosáhnout pomocí jednoho bezpečnostního kanálu až na „Perfomance Level“ PL e.
A dvoukanálová porucha, která je obtížně identifikovatelná, tak ani nemůže nastat.

Nákladově efektivní řešení pro úsporu I/O

Při využití řešení DYNlink je potřeba pouze jeden bezpečnostní vstup. U zapojení tradičních bezpečnostních zařízení jsou potřeba dva vstupy, aby bylo dosaženo stejné PL. Kromě toho potřebujeme pouze jeden I/O na bezpečnostním automatu (PLC), aby bylo možné získat stav a kontrolovat až 30 zařízení. Navíc není nutný žádný další sběrnicový kabel ani další komunikační modul. Jedná se tak o nákladově efektivní řešení, které šetří počet vstupů/výstupů (I/O).
Výrobky vybavené funkcí StatusBus jsou označeny touto ikonou:

StatusBus 2022 5

Dostupné produkty s funkcí StatusBus:

  • Eden DYN bezkontaktní bezpečnostní senzor
  • Tlačítko nouzového zastavení Smile Tina
  • Tlačítko nouzového zastavení Inca Tina
  • Pluto programovatelný bezpečnostní ovladač
  • Adresovací jednotka Fixa

Bezkontaktní bezpečnostní senzor Eden

Eden je bezkontaktní senzor (obr. 1) sestávající ze dvou samostatných částí – Adama a Evy. Díky širokým tolerancím při montáži a vynikající odolnosti vůči vlivům okolního prostředí slouží tento senzor jako blokovací prvek pro dveře, brány, kryty apod. Eden splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL3. Adam a Eva se objednávají samostatně a do jednoho bezpečnostního okruhu je možno zabudovat různé modely Adam DYN. Integrovaná LED kontrolka ukazuje, zda došlo k vytvoření kontaktu mezi Adamem a Evou (tzn. zda došlo k zavření dveří).

StatusBus 2022 2

Tlačítko nouzového zastavení Smile

Tlačítko nouzového zastavení Smile je kompaktní tlačítko nouzového zastavení (obr. 2). Díky jeho malým rozměrům a středovým montážním otvorům se toto tlačítko dá snadno nastavit do potřebné polohy a instalovat všude, kde je to třeba. Konektory M12 urychlují připojení a snižují riziko chyb v zapojení. LED s výrazným jasem ve středu tlačítka signalizuje, zda bylo tlačítko stlačeno. Smile splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL3.

StatusBus 2022 3

Tlačítko nouzového zastavení Inca

Inca je tlačítko nouzového zastavení, určené pro montáž do panelu (obr. 3). Demontovatelná svorka usnadňuje zapojení. LED s výrazným jasem ve středu tlačítka signalizuje, zda bylo tlačítko stlačeno. Inca splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL3.

Programovatelný kontrolér Pluto

Pluto je cenově výhodný, výkonný a zároveň kompaktní programovatelný bezpečnostní automat PLC. Používá se v řadě aplikací, v rozsáhlých i malých systémech, kde zajišťuje jak procesní, tak i funkční bezpečnost. Pluto splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL3 a lze jej použít u všech běžných typů bezpečnostních zařízení. K dispozici jsou různé modely, z nichž je možno vybrat právě ten model, který optimálně vyhovuje bezpečnostní aplikaci daného stroje či celé linky.
Pluto se programuje pomocí softwaru Pluto Manager, který je možno stáhnout z webových stránek ABB, licenci získáte po registraci. Program Pluto Manager umožňuje programování pomocí funkčních bloků schválených společností TÜV, a to jak s využitím programovacího jazyka Ladder logic, tak textového programování. Pluto Manager nabízí řadu pokročilých funkcí i pro méně zkušené programátory. Jednou z těch, které uživatelé obzvláště oceňují, je schopnost online monitorování z kteréhokoli kontroléru Pluto umístěného v systému. Tato funkce urychluje vývoj systému, hledání závad a výrazně zkracuje dobu výpadku řízeného systému. Flexibilita kontroléru Pluto je dále rozšířena o nabídku možností komunikace, jak s dalšími jednotkami Pluto, tak s dalšími řídicími systémy a rozhraním HMI. Navzájem je k sobě možno připojit až 32 jednotek Pluto a mezi nimi vyměňovat data (vzájemná komunikace je zahrnuta v programu). Pluto dále zjednodušuje propojení mezi skříněmi v souladu s požadavky PL e/SIL3. Modely se sběrnicí AS-i snižují kabeláž na minimum a současně eliminují většinu rizik souvisejících s nesprávným zapojením.

StatusBus 2022 4
Adresování StatusBus se na přístroji jednoduše nastaví buď adresovací jednotkou Fixa nebo pomocí programu Pluto Manager. Hodnota adresy v okamžiku dodání je 0, která dále nemusí odpovídat fyzickému připojovacímu pořadí přístroje atd. Pokud má být určité zařízení nahrazeno, pak nové zařízení automaticky dostane přidělenou adresu původního zařízení, pokud bude nahrazováno vždy jedno zařízení a v jeden okamžik.
Další informace ohledně programovatelné řídicí jednotky Pluto a volně disponibilního programovacího softwaru Pluto Manager najdete v příslušné dokumentaci.
Kontaktní informace:

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku