Digitalizace bezpečnosti a diagnostiky strojů s ISD

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Potřebujete vylepšit digitální diagnostiku zařízení, zjednodušit kabeláž nebo řízení automatizační bezpečnostní zařízení Turck a Banner to umožňují.

Digitalizace bezpečnosti a diagnostiky strojů

Zabezpečení strojů a linek realizované prostřednictvím mnoha senzorů a bezpečnostních řídicích jednotek není nutné koncipovat klasickým propojením velkým množstvím drahých kabelů. S využitím lokálních bezpečnostních hybridních I/O modulů Turck TBIP/TBPN lze výhodně realizovat decentralizované zabezpečení komunikující spolu prostřednictvím protokolů PROFIsafe a CIP-Safety. Mimo nich je však možné využít i schopnosti diagnostické bezpečnostní platformy ISD.

In-Series Diagnostics

Technologie In-Series Diagnostics (ISD) je komunikační protokol společnosti Banner Engineering, který umožňuje současně až na 8 paralelních linkách provozovat dvouvodičové sériové propojení až 32 různých bezpečnostních zařízení. Celkem lze propojit až 256 bezpečnostních zařízení např. jednoho rozsáhlého stroje či celé výrobní linky. Tímto způsobem lze zabezpečit systém až do kategorie 4, PL e, SIL CL 3. A to nejen těch s přímou ISD podporou, ale také libovolné senzory s NC spínanými výstupy použitím interfaceového modulu ISD Connect. ISD zařízení v sériovém řetězci se připojují jednoduše pomocí plug-and-play standardních průmyslových 4pinových M12 kabelů a T-konektorů.

sdi 2022 2
ISD protokol umožňuje přenášet diagnostická data pro každé připojené zařízení nad rámec bezpečnostních OSSD signálních vodičů. Tím poskytuje ještě vyšší úroveň bezpečnosti, protože eliminuje čas, potíže a náklady na analýzu a vyhodnocování stavu jednotlivých prvků. Sledovat lze například opotřebení, úroveň bezpečnostního signálu, ID číslo jedinečného tagu, aktuální teplotu zařízení, napájecí napětí, umístění, u RFID senzorů i vzdálenost vysílače a přijímače. Některé hodnoty lze vzdáleně měnit. Kromě toho ISD systém vysílá varovné alarmy, aby bylo možné problémy řešit ještě dříve, než se stroj vypne.

sdi 2022 3

ISD bezpečnostní jednotky a PLC

Pro tyto účely slouží programovatelné bezpečnostní kontroléry SC10-2RO nebo ISD vyhodnocovací moduly SI-RFA-DMA1, kde je možné diagnostické informace zpracovávat odděleně od samotných bezpečnostních OSSD signálů. Výhodou použití bezpečnostní řídicí jednotky SC10 je pak zejména univerzálnost a možnost různé kombinace zapojení až 64 různých bezpečnostních zařízení, kontrola procesu a nastavování funkcí jako jsou muting, bypass, tracking a jiné. Poskytuje současně vestavěná bezpečnostní relé a komunikační protokoly Profinet, Ethernet/IP a Modbus-TCP. Moduly SI-RFA-DMA2 pak umožňují přenos ISD dat i přes IO-Link, tedy připojit IO-Link master jednotku k ISD řetězci i vně ovládací skříně díky krytí IP69.
Nakonec je tu modulární bezpečnostní jednotka XS26-ISDd poskytující 8 ISD kanálů, a tedy napojení až 256 zařízení. Také obsahuje bezpečnostní i standardní spínané výstupy. Komunikace Profinet, Ethernet/IP a Modbus-TCP může přenášet informace např. do HMI panelů.

sdi 2022 4

Snadná diagnostika bezpečnosti na HMI

Těmito prostředky lze ISD informace snadno a flexibilně přenášet na PLC i HMI panely a zařízení, a tak snadno vizualizovat problémovou či chybnou funkci některého bezpečnostního prvku a jestli je zrovna aktivován či deaktivován (například zda zámek je otevřen či zůstal špatně uzavřen). Zcela odpadá tak velmi častá nepříjemnost s obcházením stroje či linky pro zjištění, který nedovřený kryt blokuje chod. To velmi zjednodušuje a zrychluje opětovné rozjetí linky či stroje po zásahu obsluhy.
Každé bezpečnostní zařízení s podporou ISD má i vnitřní paměť chyb, která uchovává záznamy o aktuálním stavu senzoru. Zaznamenané události například jsou: chyby provozního napětí, detekce nesprávného akčního členu, pohon na hranici detekčního rozsahu nebo stav bezpečnostních výstupů. Až 512 těchto chybových událostí může být trvale uloženo společně s datem a časem výskytu, které se následně cyklicky přepisují od nejstarších.

sdi 2022 5

Bezplatný konfigurační software

Nastavení bezpečnostní konfigurace ISD řídicích jednotek se provádí bezplatným PC softwarem „Safety Controller PC Interface“. Ten poskytuje intuitivní ovládání přetahováním ikon a vytvořenou konfiguraci lze snadno integrovat do PLC díky exportu tagů. Funkce AutoDetect ISD pak sama identifikuje všechna zařízení napojená do ISD sběrnice. Tu pak lze přidávat, přesouvat nebo odstraňovat, a tak snadno upravit či aktualizovat celý systém.

 sdi 2022 6

Bezpečnostní ISD snímače

Osvětlené E-stop tlačítka Banner jsou jednou řadou ISD bezpečnostních prvků, které lze kaskádně propojit. To je obrovská výhoda např. pro zabezpečení dlouhých dopravníkových linek, kdy stačí po trati dopravníků natáhnout jen jeden 4vodičový kabel. Jejich osvětlená barevně svítící základna zjednodušuje identifikaci. Červeně bliká, když tlačítko bylo stisknuto, a naopak svítí zeleně, když je tlačítko odjištěno a připraveno k provozu. Možnost použití límce zamezuje náhodnému sepnutí a kryt IP69 použití pro čištěné aplikace.
Další ISD komponenty jsou kódované RFID spínače (zámky) SI-RF a nově i mechanické zámky SI-GL42 pro zabezpečení dveří, bran nebo různých otevíracích krytů strojů či ochranného oplocení.

sdi 2022 7
Mimo ISD prvků Turck/Banner nabízí i mnoho dalších bezpečnostních senzorů, jako například široké portfolio optozávor různých výšek a rozlišení, nové provedení laserových skenerů s nastavitelným rozlišením, elektromechanické panty, rotační enkodéry i tlačítka dvouručního ovládání a indukční snímače.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku