Bezpečnostní řešení společnosti Turck

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Turck patří mezi přední dodavatele bezpečnostní a automatizační techniky. S rostoucí složitostí konstrukce jednoúčelových strojů vzrůstají opatření pro eliminaci hrozícího nebezpečí obsluhy.

Úkolem konstruktérů je zabezpečit stroj takovým způsobem, aby riziko úrazu bylo nulové. Pro základní zabezpečení stroje se nejčastěji používají mechanické kryty stroje, bohužel tento způsob zabezpečení, vzhledem k funkcím a požadavkům stroje, není vždy možné využít. Následně se používají elektronické bezpečnostní prvky, které splňují požadavky. Nabízené bezpečnostní produkty splňují nejvyšší bezpečnostní požadavky dle PLe a SIL3 ČSN EN ISO 13849-1. Mezi nejpoužívanější komponenty pro zabezpečení stroje se používají:

Bezpečnostní optické závory

Nejčastěji se v průmyslu používají s rozlišením od 14 mm do 40 mm. Rozlišení udává informaci, kterou část těla je potřeba chránit (prst, ruka či osoba), dále má tento faktor vliv na umístění závor a výpočet bezpečné vzdálenosti. Závory jsou umístěny před strojem tak, aby po přerušení paprsků došlo k okamžitému zastavení části stroje, u které hrozí nebezpečí. Závory se běžně skládají ze dvou částí - vysílač a přijímač. V některých případech se používají pasivní bezpečnostní závory (vysílač a přijímač jsou umístěny v jednom pouzdře). Čím dál více se objevují robustní závory, které jsou odolné proti nárazům a vibracím. Společnost Turck nabízí velké spektrum typů a druhů závor od nejmenší velikosti 16 cm po největší 1820 cm. Závory je možné propojit do kaskády a získat větší délku, případně zabezpečit jiný úhel.

Magnetické a RFID koncové spínače

Umisťují se na dveřní mechanizmy, v případě otevření dochází k okamžitému vypnutí celého či nebezpečné části výrobního stroje. Magnetické koncové spínače se dodávají v kvádrových či závitových provedeních. Jsou vždy tvořeny ze dvou částí a nejsou odolné proti elektromagnetickému poli, jako koncové spínače s RFID. Další výhodou RFID spínačů je odolnost vůči vibracím a větší vzdálenost umístění.

Mechanické koncové spínače a panty

Mají stejné použití jako magnetické koncové spínače, avšak u těchto zámků se často využívá mechanická blokace dveří, tedy v případě chodu stroje není možné otevřít dveřní systém, dokud snímač nedostane impuls.

Turck bezpecnost 2019 1

Bezpečnostní skener

Je jednou z nejpoužívanějších aplikací pro kontrolu vnitřních pracovních prostor. Skener je možné používat i pro mobilní aplikace. Pozorovací úhel skenerů je 275°, je tedy možné pokrytí většiny potřebných ploch.
U bezpečnostních skenerů nastavujeme bezpečné a varovné pole. Bezpečné pole nabízí pokrytí kruhové výseče 5,5 m a varovné 40 m. Výhodou skenerů je možnost přepínání až šesti úloh do 30 ms a automatické oskenování prostoru.

Bezpečnostní PLC

V případě potřeby připojení více komponent narůstá cena nutných počtů modulů. Z tohoto důvodu se používají bezpečnostní PLC, které disponují možností rozšíření bezpečnostních vstupů a výstupů. Další výhodou těchto PLC je univerzálnost zapojení veškerých prvků, kontrola procesu a nastavování funkcí jako jsou mutting, baypass, track a jiné.

Centrál stop

Také nazývána E-Stop tlačítka jsou nejdůležitější součástí každého zařízení. Tato červeno-žlutá tlačítka musí mít minimálně dva kontakty, které slouží pro zastavení celého stroje. Společnost Turck nabízí E-Stop tlačítka s integrovanou signalizací a možností zapojení do série. Díky možnosti ochranného povlaku je možné tlačítka umístit do extrémních prostředí.

LED signalizace

Nepatří mezi bezpečnostní prvky, které vyžadují speciální certifikaci, avšak patří ke stroji jako nedílná součást indikace aktuálního stavu.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku