„Čím to dneska roztočíme? Servomotory Panasonic“

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nějak tak by mohla zaznít otázka a následná opověď při výběru vhodného motoru pro váš projekt. Servomotory Panasonic jsou k dispozici jako pro jedno či třífázové střídavé napětí, ale pro aplikace napájené z akumulátorů je možné sáhnout i pro modely napájené stejnosměrným napětím.

Nevíte, jakou konfiguraci použít? S výběrem vhodného modelu vám pomůže MSelect – intuitivní SW rozhraní, které vás provede výběrem optimální konfigurace vašeho servomotoru.
V několika krocích nadefinujete váš projekt a postupným zpřesňováním vám program doporučí jeden ideální a několik dalších alternativních variant potřebného modelu pohonu.

Vlajková loď servopohonů

Minas A6 jsou vlajkovou lodí servomotorů Panasonic. Je možné je řídit s ohledem na krouticí moment, rychlost nebo polohu, kdy právě řízení dle polohy je nejběžnější způsob použití. Tyto jednofázové či třífázové pohony jsou k dispozici ve variantě řízené pulsy, RTEX nebo EtherCat. Speciální typy lze napájet i nestandardním stejnosměrným napětím 24/48 V a pokud použijeme bezpečnostní variantu pak lze využívat kromě STO dalších jedenáct bezpečnostních funkcí. Veškeré nastavení včetně funkce Auto-Tunning pro zabránění nechtěných vibrací zabezpečí zdarma dostupné SW rozhraní Panaterm.

cim to roztocime 2019 1

Rozhraní Modbus RTU:
K řízení se používá otevřený sériový komunikační protokol (RS232 nebo RS485).

Kodér s vysokým rozlišením:
20bitový kodér, použitý u řady MINAS A5 (poskytující 1 048 576 impulsů na jednu otáčku, pulses per revolution = PPR) byl výrazně inovován a v MINAS A6 je používána jeho nová verze s 23bitovým rozlišením (8 388 608 PPR). Rozlišení je tedy osminásobné ve srovnání s předchozím modelem.

Pokročilá nastavení regulátoru:
Nové servomotory přicházejí s ještě vyšší rychlostí odezvy (3,2 kHz), což umožňuje mnohem rychlejší reakci na povely regulátoru. Kromě toho se výrazně snížily mikrovibrace díky zlepšené reakci stávající regulace a linearity.
Mezi další vlastnosti, u kterých došlo k posunu patří nižší kolísání točivého momentu, zlepšené potlačení vibrací v klidovém stavu při statickém zatížení a modifikace potlačení kolísání zatížení.

cim to roztocime 2019 3

Dobrý poměr ceny a výkonu

LIQI – ideální náhrada za krokové motory. S malými rozměry, nízkou cenou a snadným uvedením do provozu patří motory řady LIQI mezi nejběžněji používané v aplikacích pro plnohodnotné servomotory. Pro většinu aplikací lze snadno nastavit parametry chodu z čelního panelu, ale pro náročnější aplikace je zde možnost využít SW rozhraní Panaterm.
Vedle nejvyšší řady servomotorů MINAS A6 s nejnovějšími vymoženostmi jako je EtherCat, RTEX, řízení krouticího momentu nebo široká paleta bezpečnostních funkcí, nabízí Panasonic řadu tyto motory – MINAS LIQI. U těchto servomotorů se podařilo vybalancovat provedení a šíři nejběžněji používaných funkcí tak, aby výsledný produkt byl velmi kvalitní, a přesto za dobrou cenu. Ve srovnání s krokovými, asynchronními nebo pneumatickými pohony nabízí servomotory řady MINAS LIQI mnoho výhod v oblasti spolehlivosti, rychlosti a přesného polohování. Motory jsou koncipovány s myšlenkou rychlé integrace bez složitého nastavování a hodí se pro okamžité použití ve většině projektů. Otočný přepínač nastavení tuhosti je k dispozici přímo na čelním panelu řídící jednotky. Pro náročnější aplikace je k dispozici zdarma dostupný program PANATERM, ve kterém lze ladit antivibrační funkce a nastavovat všechny potřebné parametry. Pro všechny řady servomotorů Panasonic je možné použití převodovek pro optimální úpravu otáček.

Vlastnosti Minas LIQI:

  • Inkrementální snímač: 2500 pulzů na otáčku
  • Odezva: šířka pásma 1 kHz (rychlost odezvy)
  • PANATERM: software pro konfiguraci a simulaci pohybu přes USB port (zdarma)
  • Funkce automatického ladění v reálném čase během provozu
  • Otočný přepínač pro manuální nastavení tuhosti

cim to roztocime 2019 4

Do nonstop provozů

Řada BL – bezkartáčové pohony jsou ideální pro aplikace s řízením otáček. Je to vhodná varianta pro dopravníky a manipulátory, kde bezporuchovost při konstantních otáčkách jsou hlavním požadavkem. Pokud potřebujete „držák“ do nepřetržitého provozu pak je řada BL bezkartáčových pohonů vhodná právě pro vás.
Řada Minas-BL je souborem široké palety bezkartáčových servomotorů a příslušných řídících jednotek. Jde o nejekonomičtější řadu servopohonů od společnosti Panasonic, přinášející ve srovnání s ostatními pohony všechny výhody servotechnologií při zachování konkurenceschopné ceny.

1. Menší ztrátový výkon díky vyšší efektivitě
Ve srovnání s konvenčním motorem o příkonu 90 W s miniaturní převodovkou permanentní magnet v rotoru výrazně snižuje ztráty v sekundárním okruhu. Ušetřená energie tak snižuje provozní náklady, zvyšuje účinnost a zároveň značně přispívá k ochraně klimatu a životního prostředí.

2. Úspora prostoru díky kompaktní konstrukci
Technologie s děleným jádrem byla speciálně vyvinuta pro střídavé servomotory a byla představena při uvedení řady MINAS. Tato technologie nejen výrazně snižuje velikost (zhruba o 15 %) a hmotnost (zhruba o 25 %), ale podstatně zvyšuje výstupní výkon servomotorů ve srovnání s asynchronními motory.

cim to roztocime 2019 5

3. Snížení nákladů na údržbu a na instalaci
Technologie používané u střídavých motorů zaručují nízká opotřebení a díky tomu mohou být velmi významně prodlouženy intervaly údržby. Díky parametrizaci pomocí softwaru PANATERM pro MINAS-BL (zdarma) se urychlí uvedení motoru do provozu a snižuje se i čas potřebný na konfiguraci celého stroje. Ovládací software rovněž umožňuje snadné nastavování parametrů i analýzu provozních dat, a to i za provozu.

Pro všechny řady pohonů, stejně jako pro většinu automatizačních produktů Panasonic, platí tříletá záruční doba. S výběrem optimální konfigurace vám pomůžou technici výrobce nebo distributorů anebo můžete vyzkoušet SW nástroj pro výběr vhodného servopohonu zde: www.panasonic-electric-works.com/cz/finder-servo-drives.htm

Pro více informací je možné navštívit naše stránky www.panasonic-electric-works.cz či se obrátit přímo na Panasonic Electric Works v České republice na níže uvedených kontaktech.

Panasonic Electric Works Europe AG
Administrativní centrum PLATINIUM
Veveří 111, 616 00 Brno
Tel.: +420 541 217 001
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku