Řešení pro každé prostředí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

U elektrických zařízení ve venkovních prostorách je důležité chránit je před vnějšími vlivy po celý rok. Zejména v nechráněných, ale i v chráněných venkovních prostorách dochází k velmi různorodému a náročnému namáhání.

Proto je třeba používat skříně s vysokou třídou ochrany, jako jsou venkovní skříně od společnosti Spelsberg. Kromě toho přispívá k dlouhé životnosti skříní i kvalitní plánování a odborná instalace. Aby venkovní instalace fungovaly bezpečně po mnoho let, je třeba se nejprve seznámit s faktory, které na instalované skříně působí.

V závislosti na místě instalace jsou skříně více či méně vystaveny UV záření, extrémním teplotám, vlhkosti, prachu a různým mechanickým nebo chemickým vlivům.

Od počasí po vandalismus

Ačkoli účinky vnějších vlivů nejsou vždy patrné v krátkém časovém horizontu, ve střednědobém až dlouhodobém horizontu mohou vzniknout na instalacích značné škody, které mohou vést i k úplnému selhání systému, pokud nejsou přijata nezbytná ochranná opatření. Dlouhodobé UV záření například způsobuje strukturální poškození molekulárního řetězce v plastech. Křehnou, mění barvu z šedé do žluté barvy nebo se průhledné části stávají mléčnými. Kromě toho může mít záření negativní vliv na vnitřní teplotu a ta může pak být nepřijatelně vysoká. Vlastní oteplování vnitřních zařízení může také vést k nižší odolnosti nebo změně charakteristických křivek, např. u pojistek. Plasty reagují různými způsoby na chemické vlivy, například na čpavek v zemědělských podnicích. Pokud je zvolen nesprávný materiál, hrozí poškození vnějšího obalu, čímž by mohl být ohrožen bezproblémový provoz celého systému.
Kromě toho představuje riziko pro zařízení voda, ať už zvnějšku, nebo jako vysrážená vlhkost.
Stejně tak mohou způsobit problémy nečistoty a prach.
V každém případě je třeba zabránit průniku do systému, aby se mimo jiné zabránilo zkratům nebo narušeným spínacím procesům. Zvláštní pozornost je třeba věnovat fenoménu kondenzace vody v důsledku silných teplotních výkyvů.
Námraza po vniknutí vlhkosti dále zvyšuje riziko funkčních poruch.
Venkovní použití obvykle zpřístupňuje elektrická zařízení veřejnosti nebo částečně odborné veřejnosti.
Aby nedošlo k ohrožení lidí, zvířat ani k poškození samotné technologie, je nutné chránit zařízení před neoprávněným zásahem nebo dokonce vandalismem.

venkovní instalace 2022 1

Bezpečnost díky plánování

Správná instalace elektrických systémů je možná pouze tehdy, pokud instalatér nejprve vyhodnotil podmínky prostředí na základě ovlivňujících faktorů. Za odpovídající ochranu použitého zařízení je odpovědný instalatér. Například řada norem DIN VDE 0100 (instalace nízkonapěťových systémů) vyžaduje mimo jiné zohlednění vnějších podmínek. Pro kabelové a liniové instalace DIN VDE 0100-520 stanoví, že vniknutí vody nesmí způsobit žádné škody. Přítomnost rostlin a plísní je třeba kontrolovat také v případě, že zkušenosti nebo očekávání naznačují riziko pro bezpečnost zařízení. Instalační normy podle DIN VDE 0100 proto stanovují minimální požadavky na třídu ochrany zařízení nebo jejich krytů. Chráněné venkovní instalace proto musí být chráněny alespoň proti kapající vodě, nechráněné instalace proti stříkající vodě. Systémy kabelů a vedení musí při instalaci splňovat také třídu krytí IP požadovanou pro elektrická zařízení v daném místě.
Řešení proto spočívá v promyšleném výběru a přípravě vhodného místa instalace ve spojení s použitím speciálních krabic s vysokým stupněm ochrany. Kromě toho mohou montážní firmy využít řadu funkcí a příslušenství, jako jsou například větrací prvky proti tvorbě kondenzátu.

venkovní instalace 2022 2

Řešení firmy Spelsberg

Společnost Spelsberg, odborník na elektroinstalace a techniku rozváděčů, navrhla své výrobky iQ pro speciální požadavky drsného průmyslového a venkovního prostředí. Výrobky s označením iQ, které znamená "Industrial Quality = průmyslová kvalita", označují skříně a kryty pro aplikace s vysokými nároky na materiál. Výrobky řad TK PC, TG PC, AKi, AK Air, GTi, GEOS, AL/ALS, Abox-i/Abox-i SL/Abox XT SL, STV/STVG, RKKi/RKi, WKE a ZKi, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitních nehořlavých plastů, trvale odolávají nejvyššímu zatížení. Lze je používat při teplotách od -35 °C do 80 °C a jsou vysoce odolné vůči benzínu, minerálním olejům, tukům, naftě, terpentýnu a v omezené míře i kyselinám a alkoholu. Tyto verze jsou částečně certifikovány DLG a jsou ideální pro použití v zemědělském pracovním prostředí. Odolnost výrobků iQ proti UV záření a povětrnostním vlivům prokazují také testy odolnosti podle norem DIN EN ISO 4892-2 a UL 746 C. Díky vysokému stupni krytí až do IP 68 je zabráněno vniknutí vlhkosti a prachu, jakož i poškození způsobenému dotykem. Pro výrobky řady iQ s odolností proti nárazu a rozbití až do IK 09 nepředstavují problém ani vysoké síly, které se mohou vyskytnout v průmyslu v důsledku působení strojů a vozidel nebo ve veřejném sektoru v důsledku vandalismu. Vedle široké nabídky produktů mohou zákazníci využívat také další příslušenství a všestranné možnosti individuálního přizpůsobení skříní až po nový vývoj. Společnost Spelsberg tak nabízí správné řešení pro každé prostředí a každý specifický požadavek zákazníka.

venkovní instalace 2022 3

O společnosti Spelsberg

Společnost Spelsberg je jedním z předních mezinárodních výrobců v elektrotechnickém průmyslu a působí především v oblasti elektroinstalační a rozváděčové techniky.
Tato rodinná společnost vyvíjí, vyrábí a prodává výrobky a systémy pro elektrotechnický průmysl a je považována za kompetentního řešitele všech úkolů souvisejících s rozváděči.
Již více než 115 let je společnost Spelsberg zastáncem bezpečnosti, vysoké kvality a technických parametrů a má vlastní zkušební laboratoře s certifikací VDE a UL.
Sortiment zahrnuje více než 5 000 výrobků dostupných téměř po celém světě, včetně rozvodných krabic, malých rozvodných skříní, svorkovnic, měřicích a průmyslových skříní.
Kromě toho tato rodinná společnost vyvíjí, vyrábí a prodává skříně a hotové kabelové systémy pro individuální požadavky zákazníků.
Specialista na skříně kombinuje tradici a modernitu: přidáním nabíjecí jednotky pro E-Mobility rozšiřuje společnost Spelsberg své postavení v oblasti udržitelných a perspektivních technologií.

Spelsberg spol. s r.o.
Věštínská 1611/19, 153 00 Praha
Tel: +420 257 313 188
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.spelsberg.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku