Ověřování návrhu kabelové rozvodné skříně (typová zkouška)

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ověřování návrhu příslušného provedení kabelové rozvodné skříně (dříve typová zkouška) vychází z požadavků normy ČSN EN 61439-1 ed. 2 kapitoly 10 a doplňujících požadavků stanovených normami ČSN EN 61439-5 a ČSN EN 61439-5 ed. 2.

Ověřování návrhu je určeno k ověření, zda návrh kabelové rozvodné skříně nebo systému kabelových skříní odpovídá požadavkům uvedených norem.
Ověřování návrhu kabelové rozvodné skříně musí být dosaženo výhradně použitím zkoušek podle kapitoly 10 norem ČSN EN 61439-5, ČSN EN 61439-5 ed. 2.

overovani rozvodne skrine 2017
Alternativní způsoby ověřování hodnocením nebo porovnáním s referenčním návrhem, které připouští ČSN EN 61439-1 ed. 2 např. pro rozváděče dle ČSN EN 61439-2 ed. 2 nebo ČSN EN 61439-3, se u kabelových rozvodných skříní (rozváděčů dle ČSN EN 61439-5 a ČSN EN 61439-5 ed. 2) používat nesmí.
Součástí ověřování návrhu je předchozí příprava kompletní dokumentace (technický popis nebo katalog s uvedením charakteristik rozhraní, návod na používání a údržbu, schéma zapojení, soupis komponentů s uvedením wattových ztrát), stanovení systému typového značení, výběr a zhotovení vhodného zástupce pro zkoušení.
Ověřování návrhu musí zahrnovat položky (charakteristiky) uvedené v tabulce 1. Tabulka obsahuje požadavky na ověření návrhu stanovené v ČSN EN 61439-1 ed. 2 a doplňující požadavky specifické normy ČSN EN 61439-5 ed. 2 - uvedené normy nutno užívat společně.

overovani rozvodne skrine 2017 2
Doplňující požadavky vyžadované PNE 35 7000 nad rámec položek uvedených v tabulce 2 pro ověření návrhu kabelové skříně:

  • a) ověření kategorie hořlavosti vzorků izolačních materiálů zkouškou hořlavosti podle zkušební metody B – zkouška hoření ve svislé poloze vzorku podle normy
    ČSN EN 60695-11-10 ed. 2, kapitoly 9. Požadovaný stupeň hořlavosti izolačních materiálů ve svislé poloze V-0;
  • b) ověření připojovacích svorek (připojovacích konektorů) pro vnější vodiče dle ČSN EN 61238-1 použitých jako součást vybavení kabelové rozvodné skříně, u kterých nebylo doloženo platné prokázání požadovaných provozních vlastností (např. stálý elektrický odpor spojení, teplota konektoru, vyhovující mechanická pevnost upevnění vodiče ve svorce) samostatnou zkouškou připojovacích svorek.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

BLACK FRIDAY SLEVA 20% na termokamery HIKMICRO Významným hráčem na trhu termovizních zařízení je společnost HIKMICRO. V rámci akce Black Friday můžete využít jedinečné příležitosti objednat si vybrané modely za zvýhodněné ceny se slevou 20%. Akce platí od 18. do 30. listopadu.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku