Z procesní úrovně rovnou do cloudu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nová služba WAGO Cloud Data Control nabízí řešení, které propojuje prvky skutečného a digitálního světa. WAGO Cloud Data Control řídí a monitoruje všechny procesorové moduly WAGO PFC a také jejich aplikace a data.

Jako uživatelské rozhraní cloudové služby provozované na platformě Microsoft Azure slouží webový portál. Přes něj mají zákazníci přístup ke všem funkcím – správě projektů, procesorových modulů a uživatelů, monitorování stavu procesorových modulů, alarmům nebo odesílání e-mailů. Rozhodující roli hraje decentralizovaný sběr a centralizované poskytování dat od procesní úrovně až po úroveň cloudu a také přístup k aktuálním datům bez ohledu na fyzickou lokaci.

Univerzální řešení pro řadu aplikací

Služba WAGO Cloud Data Control umožňuje snadno vytvářet individuálně přizpůsobená uživatelská rozhraní, která dokonale odpovídají požadavkům aplikace. Data a informace lze pak zobrazovat v přehledně uspořádaných tabulkách, diagramech a mapách.
Ať je potřeba optimalizovat procesy v rámci provozu strojů a systémů, nebo třeba monitorovat počítačová střediska, služba WAGO Cloud Data Control shromažďuje z připojeného procesorového modulu řady PFC data a informace například o poloze či stavu, naměřené hodnoty proudu nebo trendy měřených dat a graficky je zobrazuje přesně tak, jak si to uživatel žádá.

WAGO Cloud 2018 1

Monitorování stavu

Funkce správy alarmů v cloudu usnadňuje centrální monitorování stavu, při kterém se v případě překročení stanovených mezních hodnot vygeneruje odpovídající zpráva.
Technici mohou cloud zároveň využít ke kontrole zařízení a systémů bez ohledu na jejich fyzické umístění. Toto nepřetržité sledování zaručuje optimální provozuschopnost a minimalizuje výpadky.

Bezpečná komunikace

Všude, kde se používají cloudové technologie a s tím související nepřetržitá výměna dat, hraje zásadní roli bezpečná komunikace, která ochrání drahocenné stroje a systémy.
Data v jednotlivých lokalitách je nezbytné proti neoprávněnému přístupu chránit pomocí tradičních bezpečnostních opatření, jako jsou firewally, hesla nebo individuální uživatelská práva.
Procesorové moduly WAGO PFC100 a PFC200 minimalizují bezpečnostní riziko šifrováním dat pomocí integrovaných protokolů SSL/TLS 1.2 a data do cloudu bezpečně přenášejí prostřednictvím VPN tunelu.

Centrální vizualizace dat s přístupem nezávislým na fyzické poloze

Podnikové procesy je možné z dlouhodobého hlediska optimalizovat jen tehdy, pokud je zajištěn úplný tok informací mezi zařízeními na obou koncích informačního řetězce. Zásadní výhoda služby WAGO Cloud Data Control proto spočívá v centrální vizualizaci dat díky přístupu ke všem datům z připojených procesorových modulů WAGO PFC bez závislosti na jejich fyzické poloze. Centrálně zobrazovaná data se přenášejí v reálném čase a jsou přístupná všem oprávněným uživatelům. Příslušná přístupová práva se nastavují ve správě uživatelů.
Toto řešení optimalizuje spolupráci v rámci společnosti a zároveň umožňuje externím partnerům pohodlně a flexibilně přistupovat k potřebným datům – bez ohledu na to, jaké používají zařízení nebo webový prohlížeč.

WAGO Cloud 2018 2

Možnosti použití

Ve své podstatě jde o dva způsoby použití WAGO Cloud Data Control, které jsou dány aktuálním stavem sledované technologie. U nových aplikací je nejsnadnějším přístupem zakomponovat komunikaci s cloudem přímo do PLC aplikace viz obr. 2. Ve druhém případě se jedná o již běžící aplikace, které neumožňují rozšíření programu přímo v řídicím systému, a je tedy zapotřebí instalovat WAGO PFC dodatečně k řídicímu systému. Vzájemné propojení může být realizováno přes komunikační rozhraní (Ethernet, Profibus, CanOpen, DeviceNet, RS485-RS232 apod.), či paralelním připojením k senzorům/aktorům viz obr. 3)

Škálovatelné řešení díky spolehlivému partnerovi

Spolehlivým partnerem společnosti WAGO (a zároveň členem naší podnikové skupiny) je vývojářská firma M&M Software, která se specializuje na holistický vývoj softwarových řešení pro průmysl a budovy.
Při implementaci cloudových technologií pro IoT, které nejčastěji využívají platformu Azure, se M&M Software spoléhá na úzkou spolupráci se společností Microsoft. Microsoft Azure umožňuje rozsáhlé škálování z hlediska výpočetního výkonu, prostoru pro ukládání dat, počtu transakcí, dostupnosti i zabezpečení.
Nabízí neustále rostoucí paletu služeb a nástrojů, které tvoří optimální základ pro implementaci řešení na míru střižených potřebám našich zákazníků.
Propojení mezi cloudovou službou WAGO Cloud Data Control a individuálními řešeními společnosti M&M Software zajišťuje rozhraní REST/OPC UA. Společnosti WAGO a M&M Software dokážou díky těsné spolupráci dodat ucelená řešení, která obsahují jak hardware, tak software a doplňkové služby. Uplatní se nejen při monitorování energie, ale také v aplikacích pro prediktivní údržbu.

WAGO Cloud 2018 3

Propojení s cloudem prostřednictvím protokolu MQTT

Standardní výbava každého člena rodiny procesorových modulů PFC
Výhodně zaznamenávat, digitalizovat a propojovat data – to je stěžejní myšlenka Průmyslu 4.0.
Procesorové moduly WAGO-I/O-SYSTEM 750 i 750 XTR se připojují k procesní úrovni, procesorový modul PFC odesílá shromážděná data do služby WAGO Cloud Data Control. V ní je lze ukládat a využívat k analýzám.
Zákazník tím získává skutečnou přidanou hodnotu – ať pro zlepšení efektivity vlastní výroby, pro implementaci energetického managementu v budovách, nebo třeba pro vývoj dalších služeb pro koncové zákazníky. Řešení zároveň umožňuje do internetu věcí integrovat stávající systémy, které se díky tomu uplatní i v budoucích aplikacích.
Komunikace mezi procesorovými moduly PFC a zdroji dat v cloudu probíhá protokolem MQTT a je šifrována protokolem TLS 1.2. Data propojená s cloudem se konfigurují ve webovém rozhraní procesorového modulu (Web-Based Management). Proměnné přenášené do cloudu se v programu dle IEC definují pomocí příslušné knihovny. Po provedení tohoto kroku je možné do cloudu přenášet a vizualizovat různé informace o stavu (například chod/zastavení) a připojení, informace o zařízení nebo libovolné proměnné definované v programu dle IEC.
Díky širokému spektru rozhraní představují procesorové moduly WAGO dokonalý základ každé brány do světa IoT.
Modulární a škálovatelné procesorové moduly shromažďují veškeré signály z technologie, komunikují všemi průmyslovými protokoly a umožňují ke cloudu připojit dokonce i senzory a akční členy, které samy o sobě nejsou vybavené webovým rozhraním.
Standardizovaný protokol MQTT zajišťuje snadné připojení ke cloudovým službám jako Microsoft Azure, Amazon Web Services nebo IBM Bluemix.

wago amper logo

WAGO-Elektro spol. s r.o.
Rozvodova 1116/36, 143 00 Praha 4
Tel.: +420 737 215 302
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.wago.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku