Surfování na vlně v záři LED svítidel

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dům sportu L&T v německém Osnabrücku nabízí surfařský simulátor pro indoor surfing, fitness studio, pravidelné sportovní akce a související komplexní služby pro zákazníky. Ústřední roli v tomto centru sehrává koncepce osvětlení.

Atmosféru dokonale střiženou na míru potřebám L&T vytváří přibližně 4,5 tisíce LED svítidel ovládaných procesorovými moduly WAGO. Sportovní a obchodní centrum L&T se rozkládá na pěti podlažích a má víc než 5 000 metrů čtverečních prodejních prostor. Nejde ale jenom o to, aby v něm návštěvníci našli ve správný čas to správné zboží. Mnohem důležitější je, aby nakupování pro zákazníky představovalo maximálně příjemný a atraktivní zážitek. Ambiciózním cílem designérů je přivábit pořadatele sportovních akcí – a na tyto akce zase návštěvníky z řad veřejnosti. K oslovení zákazníků využívá obchodní dům novátorské a trvale udržitelné koncepce.

Jádrem nové budovy, která tvoří jeden celek s módním domem L&T, je vlnový bazén o rozměrech 7,5 × 16 metrů. „Nekonečná indoor vlna“ je skvělý způsob, jak vstoupit do světa surfingu. Okolo tohoto bazénu je navržen celý sportovní komplex. Velkorysé atrium nabízí ze všech pater neomezený výhled na bazén. V nižším poschodí je k dispozici pódium pro prezentace a vystoupení.

lt vlna 2019 1

Výškový výcvik v Osnabrücku

Návštěvníci, kteří hledají sportovní vyžití, se setkávají ve fitness studiu ve druhém patře. Pro příležitostné i profesionální sportovce je tu na víc než 800 metrech čtverečních připraveno nejmodernější tréninkové vybavení. Ve všech kardiozónách a zónách pro kruhový trénink lze kromě toho regulovat tlak vzduchu a obsah kyslíku. Sportovci tak mohou cíleně udržovat kondici nebo se připravovat na soutěže ve velkých nadmořských výškách až do 2500 metrů.
Dům sportu chce ale zároveň prodávat své zboží. Sportovním potřebám jsou tu vyhrazena dvě podlaží.

Dokonalé jeviště pro zboží i akce

Zásadní roli hraje v koncepci obchodního domu L&T osvětlení. Nové výzkumné studie prokazují, že osvětlení prodejních prostor může příznivě ovlivnit vnímání a pohodlí zákazníků. Cílem inovativních návrhů osvětlení, mezi které se řadí i systém implementovaný v domě sportu L&T, je prezentovat sortiment a akce způsobem, který nejen zajistí vysoce kvalitní osvětlení prostoru, ale zároveň pestře a inspirativně osvětlí vybrané zboží.
Zákazníci se musejí cítit pohodlně a čas strávený v obchodě musí představovat příjemný zážitek.
Za design osvětlení byl odpovědný mnichovský dodavatel VEDDER LICHTMANAGEMENT. V prostorách, ve kterých se klade maximální důraz na zážitkové nakupování a atraktivní akce, zdaleka nestačí realizovat osvětlení, které lze jen zapínat a vypínat. Designéři osvětlení použili na pěti podlažích asi 4,5 tisíce LED světel, díky nimž se dosahuje optimálního osvětlení všech prostor budovy. Každé jednotlivé světlo je umístěno na přesně definovaném místě a dá se samostatně ovládat.
Zvolili jsme LED světla s rozhraním DALI, která umožňují rychle přizpůsobit světlo měnícím se podmínkám a také po celý rok zachovat konstantní úroveň osvětlení,“ vysvětluje Lutz Brinkmann, technický ředitel obchodního domu L&T. „Kromě základní úrovně, která se aktivuje v dopoledních hodinách pro úklidovou službu a zůstává konstantní po celý den, jsme naprogramovali světelné scénáře, které se řídí potřebami jednotlivých pořádaných akcí.“
Jediným stisknutím tlačítka lze aktivovat řadu nastavení vyšší úrovně pro módní přehlídky, basketbalové turnaje nebo prezentace.
Kromě toho jsou k dispozici světelné scénáře pro oblast surfařského bazénu a pro prezentace v prodejních zónách.

lt vlna 2019 2

Flexibilní řízení osvětlení

Při návrhu zvažovali projektanti řadu otázek, jak co nejlépe strukturovat řízení a programování. „Řízení osvětlení musí být flexibilní a rovněž se musí dát rychle přizpůsobit měnícím se podmínkám,“ vysvětluje Heiko Runge, vedoucí projektu a programátor z osnabrücké společnosti ebm elektro-bau-montage GmbH & Co. KG. Každé světlo je datový bod, který lze individuálně ovládat, včetně hodnoty jasu. Toto ovládání zajišťuje automatizační technika obsluhovaná pomocí dotykové obrazovky v řídicím centru nebo přímo na prodejní ploše pomocí smartphonu.
Jádro řídicího systému tvoří procesorové moduly WAGO PFC200. Všechna data pro jednotlivé světelné scénáře a všechny hodnoty jasu se ukládají do databáze MySQL v procesorovém modulu. Z použití databáze vyplývá řada předností, například možnost centrální správy a řízení všech změn jasu.
Odpadá nutnost provádění změn na úrovni jednotlivých světelných prvků nebo regulátorů DALI. Světla je možné v průběhu programu individuálně přiřazovat různým scénářům. Když je třeba zvlášť zvýraznit určitý produkt nebo skupinu produktů, nastaví se světla nad těmito položkami na 100 procent, světla v okolí se ztlumí a toto nastavení se uloží jako světelný scénář.
Kromě ovládání prostřednictvím rozhraní DALI byla do řídicího systému WAGO integrována i další rozhraní. Osvětlení akcí v bazénu je řízeno pomocí standardu DMX, pro regulační funkce v technologii a veřejných prostorách a také pro napojení na multimediální techniku se využívá protokol KNX. Datové body jsou začleněny do nadřazeného systému automatizace budovy BACnet navrženého společností Kieback & Peter.

lt vlna 2019 3

Osvědčený systém

O řízení světel se stará dvanáct procesorových modulů WAGO PFC200 rozmístěných po budově. Každá DALI sběrnice umožňuje ovládat až 64 svítidel DALI. Celý systém je navržen s dostatečnou rezervou. Na žádné DALI sběrnici není připojeno více než 50 svítidel. Toto řešení zaručuje zachování flexibility a umožňuje budoucí rozšiřování.
Pro ovládání 4500 světel instalovala společnost ebm v domě sportu 1008 odbočných krabic. Každá z nich je řízena modulem WAGO DALI Multi Master 753-647. Pro spolehlivé propojení mezi skříňovým rozvaděčem a odbočnými krabicemi využila společnost ebm konektorový připojovací systém WAGO WINSTA®. Odbočné krabice jsou integrované do stropů a jsou přístupné pouze s velkými obtížemi. Společnost ebm proto ve svém návrhu zvažovala pouze osvědčené a spolehlivé systémy.
Při výběru komponent pro systém DALI kladla důraz na dodržování požadavků normy IEC 62386. To je jediný způsob, jak zaručit interoperabilitu všech účastnických zařízení na sběrnici DALI. „Jako firma, která se úzce specializuje na realizaci velkých projektů v oblasti elektrotechniky, jsme si dobře vědomi kvalit produktů WAGO,“ vysvětluje Andreas Ennen, generální ředitel společnosti ebm. „S výrobky této značky máme bezpočet pozitivních zkušeností. Kdykoli vyvstala nutnost implementovat specializovaná řešení, prokázala společnost WAGO maximální flexibilitu, se kterou reagovala na naše požadavky a poskytovala veškerou nutnou podporu.
Brinkmann oceňuje flexibilitu řídicího systému osvětlení a použití WINSTA® systému. „Další projekty, na kterých už začínáme pracovat, budeme rozhodně realizovat se stejnými partnery a se stejnými použitými technologiemi.

WAGO-Elektro spol. s r.o.
Rozvodova 1116/36, 143 00 Praha
Tel.: +420 261 090 142
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.wago.cz

TEXT: WAGO, FOTO: L&T/JENS SUNDHEIM

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku