Systém Bender Medics se sběrnicí BMS pro středně velká a velká zdravotnická zařízení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bez technologií zdravotnických izolovaných soustavy (ZIS) a zálohování sítí není možné zajistit bezpečné napájení důležitých zdravotnických prostor a přístrojů podporujících životní funkce.

Jejich návrh a instalace musí samozřejmě splňovat existující přísné normy. To není snadné ani v menších zdravotnických zařízeních, zato v těch středních a větších, kde se k dodržování přísných požadavků norem přidávají ještě další požadavky, vyplývající z náročného provozu takových oddělení a pavilonů, tam to již bývá úkol spíše pro experty. Pokud se potřebujete vydat tímto směrem, tak s prvními krůčky Vám tímto článkem chceme pomoci.

Jistě nejlepší bude ukázat si vše na příkladu aplikace systému MEDICS. Schéma aplikace systému MEDICS si dobře prohlédněte. Jeho jednotlivé nejdůležitější komponenty Vám dále ukážeme a stručně přiblížíme.

Systém na sběrnici BMS

Tento systém využívá fyzickou sběrnici typu RS485 s Bender protokolem BMS. Jeho komunikace využívá jedinečných adres přístrojů na sběrnici. To umožňuje i v rozsáhlých aplikacích vytvářet velmi různorodé relativně nezávislé subsystémy, které lze vzájemně slučovat, rozdělovat a podle konkrétní potřeby provázat mezi sebou jejich funkčnost pouhým programováním jednotlivých zařízení. Záleží to jen na specifických provozních potřebách v různých zdravotnických zařízeních od oddělení až po celé pavilony. A takto lze také reagovat, pokud se potřeby změní.

Bender Medics 2019 3

Kontrola a signalizace

MK2430 – Univerzální kontrolní a signalizační panel – slouží pro optickou a akustickou signalizaci varovných a poplachových (chybových) hlášení komponent MEDICS, EDS a RCMS firmy BENDER propojených do společného systému pomocí sběrnice BMS.
Tento panel (nebo jiný systémový, např. MK800) je dle normy povinnou součástí těchto zdravotnických instalací. V systému Bender Medics však v celé i velmi rozsáhlé instalaci může stačit i jen pouhý jeden nebo dva tyto panely, závisí to pouze na specifických nárocích provozu, které jediné jsou rozhodující, vč. posouzení, jaké jsou, v kterých místech možnosti dohledu zdravotnickým personálem. A naopak množství panelů nezávisí např. na počtu ZIS, nebo třeba na počtu přepínačů sítí, ani na množství dalších komponent na sběrnici.
V provedení MK2430-11 umožňuje přivádět na sběrnici BMS pro další zpracování signály cizích zařízení s reléovými výstupy, vč. např. stavů UPS a MTG.

Bender Medics 2019 1

AN450 – Napájecí transformátor 20 V AC – slouží pro napájení přístrojů firmy BENDER napětím 20 V AC, sám je na primáru napájen 230 V AC.
V případě, že z tohoto zdroje chceme malým napětím napájet jeden nebo dva panely MK2430 (resp. MK800), je vždy vhodné to zabezpečit ze sítě VDO.
Pro napájení lokalizátorů poruchy EDS151 (viz dále) je zase vhodné zdroj AN450 napájet z té sítě, kterou příslušný lokalizátor monitoruje.

Bender Medics 2019 2

Zálohování sítí

ATICS-4-DIO – Přepínací modul třífázového napájení – je kompletní automatický systém pro čtyřpólové monitorování a přepínání dvou napájecích zdrojů pro třífázové instalace v sítích TN-S (TN-C-S), s komunikačním rozhraním, s bezpečností SIL2 a s nejvyšší možností nastavení funkcí a měření.

Bender Medics 2019 4

ATICS-2-ISO – Přepínací modul jednofázového napájení – je kompletní automatický systém pro dvoupólové monitorování a přepínání dvou nezávislých dvoupólových přívodů v sítích TN-S (TN-C-S), s vestavěným hlídačem izolačního stavu a generátorem testovacího proudu pro lokalizaci poruchy izolace.
Znamená to, že jeho použitím ušetříme jeden isoMED427P-2 a STW2.

Bender Medics 2019 5

Zdravotnické izolované soustavy

IT sítě ve zdravotnictví v souladu s požadavky norem ČSN 33 2000-7-710, ČSN 33 2140, TNI 33 2140 a ČSN EN 61557-8 a ČSN EN 61558-2-15.

ES710 GREEN LINE - energeticky úsporné oddělovací transformátory s nejnižším náběhovým proudem – jeho nejžádanější vlastnosti: energetická úspora; minimální oteplení prostoru; nejnižší náběhový proud; nízký brum a nejvyšší garance.
Tyto provozní a technické výhody jsou průkazné a investiční návratnost je relativně velmi rychlá.

Bender Medics 2019 6

STW2 – Měřicí transformátor proudu – určený pro měření zatížení oddělovacích transformátorů. Snímá zatěžovací proud ve fázovém vodiči napájení zdravotnických prostor nejlépe hned za oddělovacím transformátorem. Proud převádí na signál pro hlídač izolačního stavu isoMED427P. Měří zátěž oddělovacích transformátorů a spolu s isoMED427P umožňuje na BMS sběrnici signalizovat procentuální hodnotu zatížení na signalizačních panelech např. MK2430.

Bender Medics 2019 7

isoMED427P – Hlídač izolačního stavu ve zdravotnictví – pro jednofázové střídavé IT sítě do 230 V určený pro monitorování zdravotnických prostor s integrovaným monitorováním zatížení a teploty oddělovacích transformátorů a generátorem proudu pro lokalizaci poruchy.
V malém těle je tak schována mimořádně bohatá funkčnost.

Bender Medics 2019 8

Lokalizace zjištěné izolační poruchy

EDS151 – šesti-kanálový přístroj pro vyhodnocování poruch izolace – využívá šesti integrovaných měřicích transformátorů podle ČSN EN 61 557-9. Uživatelsky, instalačně i provozně jednoduchý.
Z provozních důvodů je obvykle žádoucí, a u exponovanějších pracovišť zpravidla nezbytné, vzniklou signalizovanou poruchu analyzovat při nepřerušeném provozu, vč. vyhodnocení jednotlivých vývodů a označit, kde se porucha projevuje. To obvykle umožní identifikovat konkrétní vadný přístroj nebo místo závady. EDS 151 právě toto umožňuje.
V rámci jedné sběrnice můžete použít až 88 těchto vyhodnocovacích jednotek, a tak monitorovat 528 vývodů.

Bender Medics 2019 9

Ethernet komunikace

COM465IP – Převodník rozhraní ze sběrnice BMS na protokol BCOM, Modbus TCP nebo Modbus RTU – a zároveň monitor stavu pro systémy Bender, který lze použít i jako ethernetovou bránu s webovým serverem.
Bývá vyžadován například pro monitoring a kontrolu z dozorového pracoviště. Nebo v případě multifunkčních dotykových panelů např. pro operační sály, které nemusí být vždy Bender, lze kompletní komunikaci s tímto zařízením třetí strany zabezpečit právě přes toto rozhraní.

Bender Medics 2019 10

Zásuvkové vývody ZIS a VDO-ZIS

Zásuvky sice nedodáváme, ale bez této informace by asi článek nebyl úplný.

Zásuvkové vývody oranžové – VDO-ZIS – je to v českých podmínkách zaužívaná praxe, kdy jako VDO-ZIS se rozumí sítě bezvýpadkové, respektive s výpadkem do 0,5 sekundy dle normy ČSN 33 2000-7-710, tzn. sítí zálohovanou UPS.

Zásuvkové vývody žluté – ZIS – tzn. DO-ZIS – i toto je v českých podmínkách zaužívaná praxe, kdy jako DO-ZIS se rozumí sítě s výpadkem do 15 sekund dle normy ČSN 33 2000-7-710, tzn. sítí zálohovanou MTG.

Zásuvkové vývody zelené – DO – tzn. DO v síti TN-S (resp. TN-C-S) – opět v českých podmínkách zaužívané praxe, s výpadkem do 15 sekund dle normy ČSN 33 2000-7-710, tzn. sítí zálohovanou MTG.

Zásuvkové vývody ostatní – hnědá, fialová, červená, modrá, bílá – obvykle MDO, ale v praxi zde již dochází k různým aplikacím podle projektového návrhu; kdy některá barva (jiná než bílá) se použije pro speciální případ sítě DO, např. pro PC.

Bender Medics 2019 11

Závěrem

Tento systém využívající jedinečných adres přístrojů na sběrnici BMS umožňuje vytvářet různorodé rozsáhlé aplikace a tento článek byl pouhým úvodem do možností tohoto systému. Pracovníci firmy GHV Trading s.r.o. vám však rádi pomohou se v problematice podle konkrétní aplikace zorientovat.
Doporučuji také následovat odkaz na naše webové stránky, kde najdete další informace a ke stažení např. katalogové listy nebo soubory pro projektanty.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
Tel.: +420 541 235 532-4
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku