Spolehlivé a bezpečné ovládání dveří

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Digitalizace a automatizace zásadně mění celou dopravní infrastrukturu včetně železniční. Využitím inteligentních systémů, které zpracovávají data a ihned spouští procesy, je možné optimalizovat výkon, efektivitu dopravních systémů a zlepšit kvalitu života obyvatel měst a obcí.

Společnost Siemens nabízí celou řadu řešení pro moderní dopravní infrastrukturu. Jednou z oblastí jsou řešení pro plně automatizované řízení kolejových vozidel a digitalizaci železniční sítě. Do portfolia Siemens patří také inteligentní systémy SIDOOR pro řízení dveří u nástupních nebo vnitřních dveří dopravních systémů (metro, vlaky, tramvaje), které nabízejí řadu výhod, jako jsou vyšší komfort, bezpečnost a snadná obsluha.

Automatický systém řízení dveří SIDOOR společnosti Siemens nabízí vyšší bezpečnost a snazší ovládání jak nástupních, tak i vnitřních dveří. Systém například automaticky vypočítá optimální jízdní vlastnosti dveří a zajistí jejich neustále dodržování v souladu se směrnicemi pro danou aplikaci. Systém SIDOOR je nezávislý na dveřní konstrukci a díky tomu je zcela flexibilní a lze jej snadno rozšířit o modulární komunikační rozhraní. Jeho velkou předností je snadné a rychlé kompletní uvedení do provozu jedním tlačítkem.

Technologie pro vlaky, tramvaje i metro

Systém SIDOOR umožňuje automatické ovládání dveří na nástupištích a vnitřních dveří v nejrůznějších oblastech železničních aplikací pro vlaky, tramvaje nebo metra.

Sidoor 2018 1

Bezpečnost na nástupišti

Průmysl 4.0 a digitalizace ovlivňují aktivity napříč společností, příkladem je světový trend plně automatizovaného metra bez řidičů. Bezobslužný a plně automatizovaný provoz by měla mít i nová trasa pražského metra linka D. Pro tento typ provozu je nutné zvýšit bezpečnost cestujících. Cestující poznají bezobslužné metro již při vstupu podle skleněných nástupištních stěn s automatickými dveřmi, zabraňujících pádu osob nebo skokům sebevrahů na koleje pod vlak. Jejich počet přesně odpovídá počtu automatických dveří soupravy metra. Po příjezdu soupravy metra do stanice se synchronizuje poloha dveří vlaku a nástupiště, souprava tak zastaví přesně před skleněnými dveřmi nástupiště. Po úplném zastavení metra systém SIDOOR současně otevře dveře nástupiště i dveře vlaku. Aplikace je mnohem složitější v tom, že každé dveře mají levé i pravé křídlo a synchronizace probíhá pro každé křídlo dveří zvlášť. Pokud by se však z nějakého důvodu neotevřelo křídlo dveří vlaku nebo nástupiště, zůstanou obě křídla druhých dveří zavřená. Stejně tak se neotevřou dveře nástupiště v případě, že souprava metra bude kratší než nástupiště stanice.
Automatické dveře zvyšují nejen bezpečnost na nástupišti, ale také účinně podporují rychlé nastupovaní a vystupování cestujících. Ještě před příjezdem vlaků totiž známe polohy dveří.
Dveře pro nástupiště, jsou vhodné jak pro vlaky bez řidiče, tak pro tradiční vlaky, kde výrazně usnadňují pracovní zatížení řidiče.

Inteligentní systém SIDOOR

Společnost Siemens nabízí pro tento účel kompletní řešení řízení a pohonů, které se skládá z inovačního dveřního ovladače SIDOOR ATE530S v kombinaci s motory MED280 EC. Tento moderní pohon lze snadno integrovat do řídící technologie platformy s využitím protokolu Profinet. Jednoduchou konfiguraci umožňuje jednotné inženýrské prostředí TIA Portal společnosti Siemens.
Interiérové dveře kolejových vozidel jsou vybaveny funkcí push-to-open a push-to-close, regulátor tak automaticky rozpozná příkaz Otevřít dveře / Zavřít dveře. Tím je zajištěna univerzálnost otevírání a zavíraní dveří. Příkazy pro dveře mohou přicházet centrálně od řidiče přes řídicí systém SIDOOR, nebo od tlačítek přímo u dveří, ale také na základě impulzů přímo od cestujících. Dveře tak zajišťuji bezpečnost i komfort oddělením jednotlivých prostor soupravy vlaku, tramvaje nebo metra.

Sidoor 2018 2

SIDOOR pro průmyslové aplikace

Systém SIDOOR má široké využití i v dalších průmyslových aplikacích, jako například ovládání dveřních systémů obráběcích strojů nebo výtahových dveří. Pro všechny tři segmenty průmysl, výtahy, dopravní systémy nabízí Siemens speciální provedení systému SIDOOR, které splňuje mezinárodní normy v dané oblasti.

Bližší informace naleznete na webových stránkách www.siemens.com/sidoor nebo můžete kontaktovat produktového managera společnosti Siemens, Mariana Pavlanského na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku