Vše potřebné pro moderní řízení – HMI PLC TX700 a TBEN-PLC

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Všechny moderní průmyslové aplikace vyžadují velmi spolehlivé, mechanicky odolné a výkonné řídící jednotky, které jsou svou výbavou velmi flexibilní, ale současně se snadno programují a instalují.

Tyto požadavky splňují nové HMI dotykové panely s PLC funkcí řady TX700 obsahující celkem 5 zástupců s odlišnou velikostí displeje 5, 7, 10, 15 a 21 palců. Ve všech provedeních se jedná o výkonná programovatelná zařízení pracující s více jádrovými procesory ARM A9 a operačním softwarem Linux RT zajišťujícím potřebnou stabilní a spolehlivou funkci vizualizační HMI i řídící PLC části. Vysoký výpočetní výkon procesoru společně s 1 GB RAM a 4 GB Flash paměti umožňují implementovat i velmi složité řídicí úlohy s ukládáním a vyhodnocením velkého množství dat a realizovat i graficky náročné vizualizace s fotografiemi, videi nebo zobrazováním PDF souborů. Vývojář aplikace však nemusí být z použití Linuxu nijak znepokojen, protože kompletní programování všech funkcí se provádí pohodlně v celosvětově standardizovaném prostředí Codesys.
HMI panely TX700 se vyznačují velmi odolnou celokovovou konstrukcí s výrazně větší mechanickou odolností než běžněji využívaná plastové provedení. Totéž platí i o kapacitní dotykové ploše vyrobené z odolného skla s možností intuitivního ovládání gesty, podobně jako u kvalitních chytrých telefonů.
S vysokou mechanickou odolností korespondují i široké připojovací a komunikační možnosti umožňující současně napojit jakékoliv chytré senzory či vzdálené I/O a IO-Link jednotky a nadřazené systémy prostřednictvím až 3 na sobě nezávislých ethernetových portů RJ-45, každý umožňující přiřazení libovolné vlastní IP adresy i komunikačního protokolu. Multiprotokolová funkce podporuje Modbus-TCP v obou režimech master i slave, Profinet a EtherNet/IP pouze v režimu master. V praxi to znamená, že zatímco jeden port může sloužit pro napojení I/O jednotek a senzorů protokolem Modbus-TCP, druhý port může sloužit pro Profinet komunikaci s PLC Siemens a třetí port současně pro TCP/IP komunikaci s databázovým systémem nebo cloudovými službami. Tuto funkci navíc podporuje integrovaný OPC UA server.

moderni rizeni 2019 1
Pro připojení starších stávajících zařízení se sériovým rozhraním RS-232, RS-422 nebo RS-485 slouží integrovaný sériový port podporující všechny tři zmíněné systémy komunikace i protokol Modbus-RTU. Hlavně pro připojení a řízení frekvenčních měničů nebo napojení I/O jednotek slouží podpora sběrnice CANopen jak v režimu master, tak i slave. Slot pro SD kartu lze použít jako „diskové médium“, například pro dlouhodobý záznam velkého množství naměřených hodnot, a až 2 USB porty pro snadný přenos dat pomocí USB Flash pamětí, případně pro připojení přídavných zařízení, jako např. myši či klávesnice. Navíc je možné panely doplnit o rozšiřující moduly pro osazení přímých digitálních a analogových vstupů a výstupů.
Jak již bylo zmíněno, veškerá nastavení i řídící program se realizují v softwaru Codesys V3 doplněném o knihovny produktů Turck. Podporovány jsou všechny programovací styly dle normy IEC 61131, tedy včetně liniových diagramů, funkčních bloků nebo strukturovaného textu (tj. zápisu příkazů), přičemž lze jednotlivé styly v jednom projektu kombinovat. V Codesysu se také přímo vytvářejí i vizualizační ovládací obrazovky, protože každý panel TX700 obsahuje tzv. TargetVisu Runtime. Ten umožňuje v Codesysu využívat bezplatné funkce „Visualization Manager“ a objekt „TargetVisualization“, včetně knihovny zobrazovacích a ovládacích funkcí (tlačítka, texty, ikony, grafy, výběrová okna, roletová menu, kalendáře apod.). Výhodou je snadné přímé použití proměnných, dat a konstant z řídícího PLC programu ve vizualizaci. Nicméně stále lze pro návrh obrazovek využít i intuitivního softwaru Turck TX VisuPro, který se využívá i pro všechny ostatní HMI panely Turck. Ten umožňuje programovat scripty (tj. vytvářet ovládací funkce) v jazyku java, a tak si uživatel / vývojář může vybrat, jaký způsob více vyhovuje jeho znalostem nebo aplikaci.
Software Codesys využívají i kompaktní robustní programovatelné automaty TBEN-L-PLC s krytím IP67. Ty jsou ideální pro řízení malých a modulárních strojů, mohou být nasazeny přímo na rámu stroje a řídit zařízení bez potřeby zabudování do rozvaděče. Tento koncept decentralizovaného řešení spolu s použitím konfekčních kabelů zjednodušuje uvádění do provozu. Podobně jako TX700, má i TBEN-PLC zabudovaný multiprotokolový režim. Kromě průmyslových protokolů Profinet, EtherNet/IP a Modbus-TCP (v obou režimech master i slave) podporuje také protokoly Modbus-RTU, CANopen a SAE J1939. To umožňuje použití kontroléru jako protokolového překladače. Volba protokolů, jejich režimů, kompletního nastavení a zprovoznění se opět provádí výběrem z nabídkových menu v prostředí Codesysu.

moderni rizeni 2019 2
Pro přímé připojení klasických dvoustavových čidel nebo přímé řízení akčních prvků, např. pneumatických pístů nebo stykačů motorů, pak kontrolér nabízí osm univerzálních I/O kanálů. Volba vstupu či výstupu se opět realizuje softwarově v Codesysu. V kombinaci s bezpečnostním I/O modulem a dalšími TBEN I/O moduly společnosti Turck v krytí IP67 lze bez použití rozvaděče, realizovat komplexní řízení stroje včetně bezpečnostní technologie.
Některá provedení TBEN-PLC jsou navíc vybavena i funkcí WebVisu, která umožňuje vytvořit v softwaru Codesys vlastní webové ovládací a zobrazovací stránky, snadno přístupné uživateli libovolného PC prostřednictvím webového prohlížeče. Takto lze vytvořit ovládání či vizualizaci hodnot bez přímého použití HMI panelu.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku