Roboty Stäubli v největší továrně na automobilové zámky na světě

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Kiekert je světovým lídrem ve výrobě automobilových zámků, a ve městě Přelouč má svůj největší výrobní závod s denním objemem výroby přibližně 180 000
zámků.

Výrobní linky pracují s extrémně krátkými cykly a jsou vysoce flexibilní, o čemž svědčí jediná vyčleněná montážní stanice. Klíčovými komponentami flexibilní automatizované jednotky, která dokáže vyrábět různé varianty zámků, jsou dva roboty Stäubli TX40.

Linka vyrábí zámky do bočních dveří prémiového osobního automobilu v šestisekundových cyklech. Zámek se skládá ze zhruba 80 dílů, a protože mnoho komponentů musí zůstat trvale pohyblivých, tedy po celou dobu životnosti automobilu, provádí se mazání mnoha pohyblivých dílů, pružin a úchytů.
V závislosti na daném modelu má zámek 28 až 35 bodů, které je nutné mazat v šestisekundovém cyklu. Pro zvládnutí tohoto speciálního úkolu přeloučský interní tým výrobních technologů firmy Kiekert navrhl a zkonstruoval nástroj pro spuštění do poloviny zámku a dávkování potřebného množství maziva pomocí sady aplikátorů, to vše v rámci šestisekundového výrobního cyklu. Až do nedávné doby takto výroba fungovala na všech šedesáti výrobních linkách s celkovou produkcí cca 47 milionů automobilových zámků ročně, což činí z tohoto závodu nejen největší výrobní podnik na světě v rámci společnosti Kiekert, ale i největší továrnu na automobilové zamykací systémy na světě obecně.

Jedna stanice – dva roboty

Na jedné z linek však technologové nyní implementovali nové uspořádání pro zvýšení provozní flexibility. Ředitel závodu Petr Kuchyňa: „Provede-li zákazník byť jen nejmenší změny v konstrukci zámku, v jejichž důsledku se mazací bod posune o pouhý milimetr, musíme vyrobit nový nástroj. To je časově i nákladově náročné.
Základní myšlenkou nové instalace je, že mazání provádí roboty. Ani superrychlý stroj nedokáže za v šest sekund obsloužit 35 mazacích bodů. Výrobní technologové proto do montážní stanice integrovali dva kompaktní roboty pro lepší rozložení práce, z nichž každý maže zhruba polovinu mazacích bodů v tomtéž zámku v rámci téhož cyklu.

Kieker TX40 2020 1

Rychlý a přesný pohyb bez kolize

Původní nápad se zdál jednoduchý, avšak realizace se v praxi ukázala daleko složitější. Vít Karger, vedoucí technolog výroby: „Chtěli jsme, aby roboty pracovaly při maximální rychlosti, avšak bez rizika kolize. Protože k některým mazacím bodům je nutný přístup ze strany, získali jsme nově větší volnost pohybu při složitějších pohybových sekvencích.“
Konstruktéři firmy Kiekert se rozhodli pro dva kompaktní šestiosé roboty Stäubli TX40, instalované při zadní stěně montážní stanice a vybavené vysoce přesnými aplikátory. Jejich charakteristickou vlastností je vysoká rychlost v kombinaci s vysoce reprodukovatelnou přesností a díky kulovému tvaru svého pracovního prostoru dokážou pokrýt všechny mazací body z optimálního úhlu.

Flexibilní automatizace s krátkými dobami cyklu

Pro vrcholové vedení firmy Kiekert je však hlavní výhodou tohoto řešení vyšší flexibilita. Vít Karger: „Máme nyní nejen možnost vynechání jednotlivých mazacích bodů, což vyžadují některé modely, ale můžeme i měnit polohu každého jednotlivého bodu jednoduchým přeprogramováním. Ve výsledku nyní můžeme realizovat konstrukční změny zámku bez změny systémového hardwaru. To dříve nebylo možné.
Tato nová technologie aplikace maziva s podporou robotů je vývoj, který přináší reálné výhody, zejména vzhledem ke kratším životním cyklům výrobku a větší rozmanitosti modelů. Petr Kuchyňa je spokojen: „Rozhodně budeme instalovat další výrobní linky tohoto druhu.“

Kieker TX40 2020 2

Dobré zkušenosti s roboty Stäubli

Rozhodnutí technologů zvolit roboty Stäubli vycházelo z předchozích kladných zkušeností, zejména co do spolehlivosti a přesnosti. Vít Karger: „Například jsme navrhli a postavili stanici, na níž robot Stäubli aplikuje dávku lepidla pro vodotěsné utěsnění zámku. Významnou roli přitom hraje ovládání v šesti osách v reálném čase. Jen tak lze dosáhnout rovnoměrné vzdálenosti mezi krytem a jednotkou aplikátoru a zajistit efektivní utěsnění. Roboty Stäubli jsou jedinými stroji, které to dokážou.“
Navíc byla robotu Stäubli svěřena další inovativní aplikace: Integrovaná rentgenová kontrola komponent, při níž robot pracuje s testovanými vzorky.

Stäubli Systems, s.r.o.
Hradecká 536 530 09 Pardubice
Tel.: +420 466 616 125
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.staubli.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku