Stäubli nabízí řešení pro nabíjení vozidel AGV a AMR

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Automaticky naváděná vozidla (AGV) a autonomní mobilní roboty (AMR) jsou neviditelnými hrdiny skladů a výrobních hal.

Zajišťují bezproblémovou a efektivní přepravu těžkých předmětů, polotovarů nebo hotových výrobků, čímž odlehčují pracovníkům ve skladech a výrobě. Aby však mohly plnit svůj důležitý úkol, je nezbytná nabitá baterie. Protože baterie je jednou z drahých a důležitých součástí AGV/AMR, je proto klíčové spolehlivé řešení nabíjení, aby nedocházelo k přerušení provozu
a poškození baterie.

Vozidla AGV a AMR se používají především v průmyslovém prostředí, kde je třeba přepravovat těžké materiály na dlouhé vzdálenosti v rámci budovy, například
ve skladech nebo výrobních halách. Buď se řídí vlastními senzory, nebo sledují předem definované cesty, ať už prostřednictvím linek, podlahových kabelů nebo dokonce rádiových vln. Skutečná výzva však spočívá v definování řešení pro dobíjení baterií. Musí být možné procesy nabíjení plynule integrovat do pracovního procesu, aby nedocházelo k větším přerušením. K tomu existují různá řešení, jako je výměna baterií, automatické a příležitostné nabíjení a automatická výměna baterií. Každé z těchto řešení má své výhody a nevýhody.

Různá řešení nabíjení

Výhodou výměny baterií je, že AMR/AGV je rychle připraven k dalšímu použití. Vyžaduje však obsluhu, která musí provést ruční výměnu a nabít vybitou baterii v nabíjecí stanici. Automatická výměna akumulátorů naproti tomu umožňuje plně automatický proces výměny a nabízí alternativu k ruční výměně. Pro automatickou výměnu jsou však nutná další infrastrukturní opatření, která předpokládají výměnu a nabíjení vedle systému AMR/AGV.
Dalším řešením nabíjení je automatické a příležitostné nabíjení. Jeho výhodou je, že ho lze díky dobrému plánování bezproblémově začlenit do pracovního procesu. Není nutná žádná manuální asistence a stačí pouze jedna nabíjecí stanice, ke které mohou AMR/AGV přistupovat, kdykoli se naskytne příležitost, aniž by došlo k přerušení pracovního procesu. Díky tomu a stále se zvyšujícím nabíjecím proudům není nutná výměna baterií a řešení automatického a příležitostného nabíjení se využívá stále častěji.

AGV a AMR 2024 1

Malé komponenty s velkým dopadem

Při bližším pohledu na proces automatického a příležitostného nabíjení je třeba věnovat zvláštní pozornost dokovacímu zařízení na nabíjecí stanici.
Základní kontaktní technologie společnosti Stäubli nazvaná MULTILAM zajišťuje spolehlivé spojení, které nabízí minimální kontaktní odpor a vysoký počet cyklů párování. Díky svému kompaktnímu tvaru vyžaduje konektor méně místa a je lehký. Řešení lze plně přizpůsobit aplikačním potřebám zákazníka, ať se jedná o vysoký přenos proudu, velikost, materiál a možnosti umístění dalších modulů (datový, pneumatický, kapalinový atd.), a proto nabízí vysokou flexibilitu.

Řešení Stäubli pro vysoké vychýlení umožňuje absorpci radiálního a úhlového vychýlení během procesu připojení

Pro proces automatického připojení musí být dokovací zařízení navrženo tak, aby kompenzovalo případnou nesouosost mezi vozidlem a konektorem nabíjecí stanice a umožnilo tak hladký proces nabíjení. Trh vyžaduje vyrovnání až do +/- 10 mm, ale stávající řešení nabízejí pouze omezené vyrovnání. Pro splnění tohoto požadavku vyvinula společnost Stäubli Electrical Connectors řešení pro své konektory, které tuto kompenzaci umožňují.

AGV a AMR 2024 2

Další funkce:

  • až do +/-10 mm nesouososti v osách X a Y
  • úhlová nesouosost až do 3°
  • Možnost různých velikostí a montáží (panel nebo pouzdro)
  • LMFB (Last Mate First Break)
  • Kompaktní design
  • Polymerový materiál
  • Kompatibilní s CombiTac uniq a direqt
  • Kontaktní technologie MULTILAM

O společnosti Stäubli

Stäubli nabízí inovativní mechatronická řešení ve svých čtyřech divizích: Electrical Connectors, Fluid Connectors, Robotics a Textile. Společnost Stäubli byla založena v roce 1892 a dnes je mezinárodní korporací se sídlem ve švýcarském Pfäffikonu a více než 6000 zaměstnanci po celém světě. Stäubli působí ve 29 zemích prostřednictvím výrobních, obchodních a servisních poboček, včetně sítě obchodních zástupců v 50 zemích.
Pardubická pobočka firmy je centrálou pro střední a jihovýchodní Evropu se zodpovědností za Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko a další země jihovýchodní Evropy. Najdete zde kompletní administrativní zázemí, školicí centrum s několika roboty, technickou podporu pro všechny divize, lokální sklad a dílnu pro opravy robotů i systémů pro automatickou výměnu nástrojů.

Stäubli Systems, s.r.o.
Hradecká 593, 530 09 Pardubice
Tel.: +420 731 131 734
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.staubli.com/electrical

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku