Moderní technologie pod širým nebem

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na roboty jsou v dnešní době kladeny různé požadavky – málokdy jsou ale tak extrémní jako v případě Stäubli TX200 umístěného na střeše John Deere European Technology Innovation Center. Ať je léto nebo zima, déšť nebo sníh, robot stále pracuje dál.

Přečtěte si více o možná té nejzvláštnější aplikaci ve světě robotiky.

Americká společnost John Deere je globálním lídrem ve výrobě techniky pro zemědělství a lesnictví. Z celkového počtu zhruba 60 tisíc zaměstnanců v 68 závodech po celém světě jich 200 pracuje v ultra-moderním vývojovém středisku European Technology Innovation Center v německém Kaiserslauternu. Tým specialistů vymýšlí a vyvíjí nové technologie pro „precision farming" – tedy pro přesné a v co největší míře automatizované obdělávání půdy. Co konkrétně si představit pod touto přesností? Se speciálními GPS moduly a systémem AutoTrac je možné navádět zemědělskou techniku po poli s přesností na dva centimetry. Tyto moduly jsou vyvíjeny přímo v továrnách John Deere a před vlastním nasazením pochopitelně prochází celou řadou velmi náročných testů. A právě v tomto momentu vstupuje na scénu robotika – díky velké opakovatelné přesnosti mohou být GPS přijímače testovány s tolerancí pouhého jednoho milimetru.

staubli robot 1

Outdoorová robotika: náročná realizace výjimečného konceptu

Nápad to byl skvělý, ale po prvním hlubším zkoumání jeho proveditelnosti se zdál být téměř nerealizovatelným. Překážkou číslo jedna bylo plánované venkovní umístění robotu. Aby byl zaručen kvalitní příjem GPS signálu, bylo od začátku jasné, že robot bude muset být instalovaný přímo na střeše budovy ETIC a tím pádem vystavený počasí a povětrnostním vlivům v průběhu celého roku.
O implementaci projektu se staral v rámci své diplomové práce Dennis Dispot: „Když jsme poprvé oslovili výrobce průmyslových robotů, jestli by nám byli schopni dodat šestiosý robot odolný vůči rozmarům počasí, jedině robotová divize Stäubli byla schopná a ochotná na naši poptávku reagovat. Projekt pro ně byl výzvou ukázat, jak odolné jsou jejich roboty řady HE." Konkrétně byl vybrán největší model z této řady, TX200L s pracovním dosahem přes 2,5 metru.

staubli robot 2

Optimální výbava pro těžké úkoly

Tyto šestiosé modely řady HE ( = Humid Environment) byly speciálně vyvinuty pro nasazení ve vlhkém prostředí. Díky uzavřené struktuře ramene dosahují roboty stupně krytí IP65 a ochranu lze ještě navýšit využitím přetlakového provedení – bez této možnosti by byla šance na úspěch v outdoorovém projektu pro John Deere mnohem nižší. Původním záměrem pro vývoj těchto speciálně upravených robotů bylo jejich využití v řezání vodním paprskem, při obrábění s procesními kapalinami a odletujícími třískami nebo naopak v potravinářských výrobách s vysokými nároky na omyvatelnost a čištění. Použití robotů ve venkovním prostředí měl asi na mysli málokdo – ale i přesto se díky svým přednostem hodí i pro tyto úkoly.
Před finálním nátěrem podstoupí povrch ramene speciální ošetření určené pro lepší korozivzdornost a odolnost. Ty nejnáchylnější části jsou pak vyrobeny přímo z nerezové oceli. Další podstatnou výhodou je vertikální vývod kabeláže pod patou robotu – sama o sobě je pak kompletně vedena vnitřkem ramene. Veškerá napojení jsou tak lépe chráněny před nečistotami nebo, v případě John Deere, před deštěm a sněhem.

staubli robot 3

Velmi komplexní projekt

I když se zdál Stäubli TX200L HE ideální volbou pro tento projekt, stále bylo potřeba zodpovědět mnoho otázek: jak vůbec dostat robot až na střechu? Jaký vliv bude mít instalace na samotnou konstrukci budovy? Jak vyřešit ochranu před blesky při bouřce? Jak zabezpečit přístup k robotu v případě potřeby? Jaké další úpravy bude robot vyžadovat? Jak si robot poradí s velkými výkyvy teploty a vlhkosti?
„Plánování a implementace projektu zabraly mnoho času, ale důležité pro nás bylo, že jsme se ve všech fázích mohli plně spolehnout na podporu ze strany Stäubli. Díky odborné pomoci techniků Stäubli se nám podařilo vyřešit všechny neznámé. Od instalace robotu na střechu již uplynuly skoro dva roky a TX200L HE po celou dobu spolehlivě plní veškeré úkoly v těch nejtěžších představitelných klimatických podmínkách," dodává k těmto otázkám Dennis Dispot.

staubli robot 4

Testovací zařízení s téměř neomezenou flexibilitou

Jednou z hlavních předností tohoto testovacího systému je zejména jeho více méně neomezená flexibilita. Lidé v John Deere si to plně uvědomují – robot je schopný simulovat dráhy a trajektorie různých strojů a jeho 80 kg nosnost umožňuje provádět mnoho porovnávacích testů. Najednou tak zvládne nést několik GPS modulů včetně dalšího vybavení, v poslední době navíc začal vykonávat i testy dalších senzorů a do budoucna ho čekají ještě i jiné úkoly.
Nespornou výhodou je i globální využití tohoto zařízení: všechna vývojová centra John Deere v USA, Asii i Evropě mají přístup k tomuto systému online a mohou tak provádět své vlastní testy. Díky časovému posunu se navíc čas velmi dobře rozloží a zařízení může být využito takřka v nepřetržitém provozu. Vše je naprogramováno offline v uživatelsky přívětivém softwaru Stäubli Robotics Suite, který je integrován do firemního softwarového řešení. Sběr a analýza dat z testů jsou také plně automatizovány a zpracované výsledky jsou pak opět dostupné všem závodům John Deere po celém světě.

Pro více informací prosím kontaktujte:

staubli robot logo

Stäubli Systems, s.r.o.
Tel.: +420 463 034 107
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.staubli.cz/robotics

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2019

Číslo je zaměřené na rozváděčovou techniku, datová centra, měřicí a zkušební techniku

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.