Automatizační „stavebnice“ společnosti Panasonic

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pro stavbu jednoúčelového stroje, výrobní linky či jakéhokoliv jiného zařízení je třeba vždy na začátku stanovit jaké komponenty budeme používat. Motory má výborné firma XY, programovatelné automaty dodá jiná a senzoriku koupíme „tam a tam“.

Zkuste na to jít opačně. Zvolte si celosvětově silného partnera, který zastřeší kompletní dodávku automatizační techniky. Vše vám dodá jedna společnost. Veškerý vývoj v rámci společnosti Panasonic probíhá interně, a tak je zaručeno, že pohony, PLC, dotykové displeje, bezpečnostní brány, popisovací lasery a další produkty mají jednotný systém komunikace. Zapomeňte na nepřehlednou změť protokolů a pojďte s námi projít krátkou ochutnávku produktů, které si vzájemně „rozumí“.

Servomotory MINAS A6SX s pokročilými bezpečnostními funkcemi podle EN 61800-5-2

Průmysl zaznamenal v posledních letech několik významných změn v oblasti pohonů. Splnit bezpečnostní požadavky je dnes pro pohony náročnější než kdy jindy.
Pro naplnění bezpečnostních funkcí musí pohony splňovat zvláštní požadavky, zejména pokud mají vyhovovat normě ČSN EN 61800-5-2 ed. 2.
Klasické bezpečnostní PLC je limitováno množstvím logických funkcí, má omezeno množství procesních dat. S těmito jednotkami často není bezpečné sledování pohonů podle požadavků evropské směrnice o strojních zařízeních možné.
Samozřejmě, že možnost vypínat stroje elektronicky nabízí řadu výhod. Např. krátké reakční doby, menší opotřebení v důsledku odstranění mechanických částí nebo menší rozměry. To vše má přímý vliv na dostupnost a cenu strojů a zařízení.
Při návrhu strojů bývá nejvyšší prioritou bezpečnost obsluhy. Optimální návrh však může vést k vyšším nákladům nebo potřebě většího prostoru. Panasonic čelí oběma výzvám řadou inteligentních řešení, která zaručují minimální náklady a požadavky na prostor v kombinaci s maximální bezpečností obsluhy, stroje a nástrojů.
Inteligentní bezpečnostní řešení šetří místo a peníze:

 • Odstranění bezpečnostních vypínačů
 • Žádné odstávky během údržby, žádné nebezpečí pro obsluhu během uvádění do provozu nebo při změnách nastavení
 • Bezpečné snížení rychlosti
 • Díky významnému omezení bezpečnostního prostoru a ochranných zón je zapotřebí méně místa.

Základní verze servopohonu Panasonic je vybavena 12-ti nejběžnějšími bezpečnostními funkcemi a 9 bezpečnými vstupy / výstupy. V pozdější fázi bude plná verze spuštěna se 17-ti bezpečnostními funkcemi a 9 bezpečnými vstupy / výstupy.

stavebnice panasonic 1

FP-XH: kompaktní PLC s vestavěným řízením pohonů

Nové FP-XH je kombinací kompaktního odolného programovatelného automatu (PLC) a systému pro řízením pohybu. CPU má 16 digitálních vstupů / výstupů + 4 vysokorychlostní vstupy navíc. PLC lze rozšířit o jednotky Panasonic z řady FP0R a FP-X.
PLC FP-XH je dodáváno s elektronickou spojkou, vačkou a převodovkou, stejně jako s funkcemi pro lineární a kruhovou interpolaci.
Polohovací parametry lze nastavit v programu PMX Configurator pomocí profilů vaček. PMX Configurator je součástí programovacího softwaru FPWIN Pro 7.
FP-XH využívá sběrnici pro řízení v reálném čase - prověřenou sběrnici RTEX (Realtime Express).
Díky své vysoké přenosové a vzorkovací rychlosti je tato rychlá Ethernet sběrnice zvlášť vhodná pro vysoce dynamické úlohy řízení polohy jedné a více os. Komunikace mezi Master a Slave prvky se pak děje v reálném čase. Montáž a připojení zařízení FP-XH je velmi snadné, smyčková kabeláž pak zajišťuje bezporuchový chod. Pro kabeláž pak bez problému postačí standardní kabely Ethernet (Cat 5e, vzdálenost až 100 m mezi jednotkami).
Díky tomuto sběrnicovému systému se tak výrazně zvyšuje výkon a produktivita v aplikacích, které byly dosud řešeny pomocí tradičních programovatelných digitálních a analogových řadičů.
Spolu s řadami servomotorů MINAS A6N / A5N funguje FP-XH jako technologický upgrade pro aplikace s až osmi osami.
Řada MINAS A6 vyniká díky vysoce dynamickým servomotorům s nejmodernějšími technologiemi a velkým výkonem, přičemž si zachovává lehké a kompaktní provedení. Díky inovativní elektronice umožňuje řízení pohybu MINAS A6N přesné polohování. Speciální funkce a šířka pásma 3,2 kHz pomáhají redukovat vibrace. Standardní parametry jsou až 6500 otáček za minutu a zpětná vazba je zajištěna 23-bitový přírůstkovým nebo absolutním enkodérem. Pří řízení pohybu může dojít krátkodobě k dosažení 350% jmenovitého kroutícího momentu.

stavebnice panasonic 2

MINAS A6V: moderní servomotory i pro DC sítě

Vysoký výkon je nyní k dispozici i pro napájecí napětí 24 nebo 48 V DC. Panasonic rozšiřuje svou řadu servomotorů MINAS A6 o nový typ MINAS A6V.
Energetická účinnost, dlouhá životnost, vysoký výkonu, odolnost proti přepětí - společnost Panasonic dokázala převést výhody servomotorů s permanentními magnety i do světa 24/48 V napětí.
Bateriové stejnosměrné motory se běžně používají pro řešení pohonů všude tam, kde není k dispozici žádná jedno či třífázová napájecí síť. Ve většině případů mohou být tyto motory přizpůsobeny speciálnímu napětí. Zvláště v oblasti automobilového průmyslu a zdravotnictví je poptávka po motorech s bateriovým napětím stále větší. Tyto motory vhodně doplňují široké portfolio servomotorů společnosti Panasonic.

Základní parametry:

 • Vstupní napětí 24 / 48V DC
 • 200 W nebo 400 W
 • 23-bitový absolutní enkodér
 • Rozhraní Modbus RTU
 • Ovládání polohy, rychlosti a točivého momentu
 • Pulzní ovládání s výkonem až 500 kpps (kpps = tisíc impulzů za sekundu)
 • Jmenovitá rychlost 3000 ot./min

stavebnice panasonic 3

Pohybový sensor pro velkou vzdálenost s vysokou hustotou detekčních zón

Nový pasivní infračervený senzor společnosti Panasonic se vyznačuje svou neuvěřitelně malou optikou a dosahem až 17 metrů. Pokud je senzor instalován v této výšce dosáhne detekční oblast průměru 23,5 metru.
Speciální konstrukce objektivu s rozšířeným okrajem umožňuje rychlou integraci do aplikací vyžadujících určitý standard IP (například použitím o-kroužku). Minimální průměr objektivu je 19,3 mm.
Pyroelektrický snímač doplňuje rodinu PaPIR EKMC (spotřeba v pohotovostním režimu 170 μA) pro bezbateriová zařízení a rodinu EKMB (spotřeba v pohotovostním režimu 1 μA, 2 μA a 6 μA) pro zařízení s baterií.
Čtyřnásobný snímač s velmi vysokou hustotou 128 detekčních zón zaručuje spolehlivou odezvu i na velké vzdálenosti. Detekční oblast je kruhová a symetrická což zjednodušuje integraci senzorů díky nezávislosti orientace čidel v konečném produktu.
Pasivní infračervené senzory Panasonic jsou vhodné pro širokou škálu aplikací řízení osvětlení. Typickými oblastmi použití jsou např. svítidla ve velkoplošných skladech, detektory pohybu ve veřejných a průmyslových budovách, bezpečnostní kamery a pouliční osvětlení.

Parametry:

 • Detekční vzdálenost až 17 m
 • Výstup: digitální (výstup otevřeného kolektoru) a analogový (výstup optického zesilovače)
 • Dostupné barvy objektivu: bílá, perleťově bílá a černá

stavebnice panasonic 4

Panasonic Electric Works Europe AG
Administrativní centrum PLATINIUM
Veveří 111, 616 00 Brno
Tel:. +420 541 217 001
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku