Technické a technologické inovace ABB na veletrhu AMPER 2016

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost ABB, přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, vás zve k návštěvě svých stánků na veletrhu AMPER 2016, který proběhne ve dnech 15.–18. března 2016 na brněnském výstavišti. Novinkám z divize Procesní automatizace je vyhrazen stánek v hale V 5.14, v hale P 4.11 návštěvníkům představí produkty a technologie divize Automatizace výroby a pohony, Elektrotechnické výrobky a Energetika.

ABB umožňuje zákazníkům ze sféry výroby a distribuce energií, průmyslu, dopravy a infrastruktury zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu na životní prostředí. V České republice působí v osmi lokalitách, má zde sedm výrobních závodů, čtyři centra pro výzkum a vývoj a komplexní technický servis.
Tak jako v předešlých rocích, ani letos nebude ABB chybět na doprovodných akcích veletrhu, ať již to budou konference Smart city v praxi či Perspektivy e-mobility, Fórum automatizace nebo seminář nazvaný Údržba a diagnostika elektrických zařízení.

Divize Elektrotechnické výrobky

Divize Elektrotechnické výrobky se rozrůstá, a proto představí v rámci expozice projekt Jeden dům, jedno řešení. Nabídne sofistikované instalační výrobky ABB Thomas & Betts, rozvodnice System pro E comfort MISTRAL® a také System pro M Compact® nebo bezpečnost výrobních strojů ABB Jokab Safety.
V oblasti domovní automatizace představí novinku ABB-free@home, která rovněž rozšíří možnosti domovní komunikace Welcome Midi. Dále přichází s doplněním inteligentní elektroinstalace Ego-n® o oblíbenou designovou řadu Levit®. V oblasti elektroinstalačního materiálu rovněž nabízí porcelánový design Decento®, obohacený o komunikační zásuvku HDMI a napájecí zásuvku s USB. Neméně důležitý je nový snímač kvality vzduchu, který zajišťuje automatické větrání a je dostupný téměř ve všech designových řadách.

ABB Jokab Safety – vše pro bezpečnost výrobních strojů
ABB Jokab Safety vyvíjí a inovuje své výrobky za účelem zjednodušit návrh bezpečnostního obvodu a montáž při zachování maximální bezpečnosti. Všechny komponenty nabízí v nejvyšší úrovni PLe a univerzálnosti pro snadné použití. Proto se také vyvinul dynamický signál, který umožňuje při jednokanálovém zapojení připojit až 30 spínačů v sérii do jednoho vyhodnocovacího systému VITAL, a tím ušetřit řadu bezpečnostních relé. Pro složitější aplikace nabízí ABB Jokab Safety i bezpečnostní PLC se statickým i dynamickým signálem, kde je možné propojit až 32 PLC systémem „ALL master" a využít jej pro řízení technologických procesů. Všechna tato jedinečná zařízení usnadňují činnosti od návrhu přes výrobu po údržbu svou vysokou spolehlivostí, dostupností a technickou podporou.

ABB Thomas & Betts
Do toho sortimentu patří kabelové stahovací pásky, teplem smrštitelné bužírky, koncovky vodičů a lisovací konektory. Vysoká kvalita zpracování a vlastnosti použitých materiálů předurčují tyto výrobky k použití v extrémních podmínkách, mimo jiné v prostředích s vysokou teplotou, s chemicky agresivními látkami, popř. s nebezpečím výbuchu.

System pro M Compact®
Výrobky řady System pro M Compact® nabízí obrovské instalační výhody. Moderní a inteligentní řešení, která výrazně usnadňují instalační práce, zvyšují bezpečnost a šetří čas. Zaručují více jak 90 let zkušeností s výrobou přístrojů instalovaných na DIN lištu. ABB na veletrhu představí mimo jiné proudové chrániče, miniaturní jističe, svodiče přepětí, instalační stykače, impulzní a instalační relé nebo digitální elektroměry.

Rozvodnice System pro E comfort MISTRAL®
Efektivita, bezpečnost, jednoduchost, integrace do portfolia ostatních výrobkových skupin ABB, to je nová typová řada rozvodnic System pro E comfort MISTRAL®. Navazuje na dlouholeté zkušenosti společnosti ABB v oblasti distribuce elektrické energie a na širokou výrobkovou základnu přístrojů pro ochranu, řízení, monitorování, měření a úsporu energie.

ABB amper 2016 3
Rozvodnice se dodávají ve velikostech od 4 do 72 modulů, což je jedna z nejširších nabídek na trhu, a ve dvojím krytí: IP41 a IP65. Jednotícím prvkem celé řady rozvodnic je unifikovaný elegantní vzhled, plná nebo průhledná dvířka, která lze otvírat až o 180°, kde pouhým otočením víka lze zaměnit směr jejich otvírání, a použití plně recyklovatelného termoplastu bez obsahu halogenů. Podle účelu použití pak rozvodnice disponují mnoha unikátními vlastnostmi a vylepšeními, které zvyšují úroveň jejich všestrannosti.
Rozvodnice byly konstruovány jednak s ohledem na zjednodušení a urychlení práce elektroinstalatérů, kterým umožňují zrealizovat funkční a přehledný rozváděč, tak i s ohledem na přání konečných uživatelů, kteří dostanou funkční a elegantní rozvodnici.

Softstartéry PSE a PSTX
Softstartér PSE byl navržen s cílem splnit nejobecnější požadavky. Je specializován na řízení provozu čerpadel a řízen pomocí dvou fází s provozním napětím 208 až 600 V AC a jmenovitým provozním proudem 18 až 370 A. Nabízí například funkce rozběhu a doběhu motoru napěťovou a momentovou rampou, proudové omezení, dynamický (kick) rozběh, elektronickou ochranu proti přetížení, ochranu proti příliš nízké zátěži nebo proti zablokování rotoru, či zabudované přemostění (bypass).
Softstartér PSTX je nejnovějším softstartérem ABB určeným pro řízení a ochranu motoru. Je řízen pomocí tří fází s provozním napětím 208 až 690 V AC a jmenovitým provozním proudem 30 až 1250 A. Nabízí například funkci rozběhu a doběhu motoru napěťovou a momentovou rampou, proudové omezení, dynamický (kick) rozběh, sekvenční start, reverzaci při rozběhu, dynamickou i klidovou brzdu, krokový chod motoru v obou směrech, elektronickou ochranu proti přetížení, příliš nízké zátěži nebo proti zablokování rotoru, dále proti proudové/napěťové nesymetrii, podpětí/přepětí a má zabudované přemostění (bypass). Je určený pro přímo připojené motory i motory v deltě.

Vertikální pojistkové odpínače řady InLine II
S hrdostí představujeme nejnovější technologie vertikálních pojistkových odpínačů, které zajišťují stabilitu a bezpečnost v rozvodné síti. Nová generace odpínačů InLine II nabízí nejvyšší úroveň osobní bezpečnosti během provozu a servisu a na rozdíl od předchozí verze je dostupná ve dvou různých verzích:

 • ZLBM se sníženou hloubkou 121 mm pro úsporu místa v kabelových distribučních skříních;
 • ZHBM se standardní hloubkou 154 mm pro snadnou integraci transformátorů proudu na straně přípojnic.

K dispozici jsou provedení jak se šroubovým připojením kabelů, tak i s V-svorkami. V nabídce jsou rovněž provedení se spolehlivým elektronickým monitorem stavu pojistek. Mimo běžné standardní příslušenství stojí za zmínku držáky přepínače a měřicího přístroje, které v kombinaci s proudovými transformátory na straně přípojnic umožňují umístit měření i přepínačem měřených veličin přímo na konkrétní vývod.
Nová řada Inline II splňuje nejvyšší požadavky na moderní vertikální pojistkové odpínače. Je testována podle normy EN 60947-3 a splňuje veškeré požadavky na výkon, spolehlivost a bezpečnost jak provozu, tak osob.

ABB-free@home® – domovní automatizace snazší než kdykoliv předtím
V systémech domovní automatizace se pro letošní rok objevila čerstvá novinka v podobě ovládání instalací pomocí nového systému ABB-free@home®. Tento systém nabízí rozmanité možnosti v ovládání domovní elektroinstalace. Pomocí prvků systému lze libovolně ovládat osvětlení, žaluzie nebo vytápění objektu pomocí prostorového termostatu. Celý systém nabízí mnoho dalších fukcí, které je možné v průběhu používání libovolně měnit.

ABB amper 2016 2Nový systém nabízí nejrůznější možnosti ovládání. Celou instalaci je možné ovládat standartními ovládači, termostaty, žaluziovými spínači, které jsou umístěné na stěně místnosti. Lze ale k ovládání využít i dotykový panel s displejem 7" nebo „chytrý" telefon či tablet.
Pomocí aplikace ABB-free@home® lze celý systém ovládat a také při uvedené systému do provozu nastavit. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Při používání systému lze úpravy v nastavení provádět i posléze.
Použitelné funkce systému ABB-free@home®

 • Ovládání osvětlení (spínání/stmívání)
 • Detekce pohybu
 • Ovládání žaluzií
 • Scénické režimy – centrální vypnutí, panické scény
 • Ovládání vytápění
 • Možnost ovládání „chytrým telefonem", tabletem
 • Časové funkce
 • Propojení s „DES" – Welcome, Welcome Midi
 • Centrální ovládání pomocí dotykového panelu 7"

Welcome Midi jako jedna platforma pro domovní komunikaci
Během letošního roku bude vytvořena platforma pro domovní komunikaci, jejímž základem je systém Welcome Midi. Postupně tak do této řady budou začleněny přístroje, které se v ní dosud nenabízely.
Jedná se tedy o tlačítková tabla z ušlechtilé oceli, kde budou nově na výběr i tlačítkové moduly s vestavěným snímačem IC karet, nový videotelefon s obrazovkou 7" a to i v provedení s rozhraním pro systém ABB-free@home.
Dojde tak ke zjednodušení nabídky, kdy jeden systém bude nabízet celé spektrum funkcí a bude použitelný od nejmenších instalací pro rodinné domy až po rozsáhlé instalace pro bytové domy a rekonstrukce v panelových domech.
Velmi zajímavý nový přístroj je kamerové rozhraní, kam lze připojit až 4 analogové kamery. Příjemný doplněk pro montážní pracovníky je adaptér na DIN lištu, do kterého lze připevnit kamerové rozhraní, vestavný spínací modul nebo rozdělovač videosignálu.
ABB amper 2016 4

Inteligentní elektroinstalace Ego-n® v designu Levit®
Designová řada Levit® z dílny ABB s.r.o., Elektro-Praga, je na trhu již druhým rokem a hned po uvedení se stala velmi oblíbenou. Levit® má mnoho tváří. Může být jak elegantní, tak nadčasový, ale i hravý a individualistický. Levit® je pestrost čisté moderní linie s širokou škálou barevných kombinací. V základní verzi je v nabídce 11 barevných kombinací počínaje standardní bílou přes odstíny kávové a metalické až po pastelově svítivé barvy.
Pro velkou oblíbenost tohoto designu se společnost ABB s.r.o., Elektro-Praga, rozhodla doplnit řadu Levit® i do inteligentní elektroinstalace Ego-n®. V nabídce jsou tlačítkové snímače jednonásobné a dvojnásobné, snímač tlačítkový s LC displejem, termostat prostorový s otočným ovladačem i termostat programovatelný s LC displejem a samozřejmě i snímač pohybu.
Designová řada Levit® obsahuje veškeré přístrojové vybavení, které může elegantně doplnit každou inteligentní elektroinstalaci. Datové zásuvky, televizní zásuvky, moderní kryty pro HDMI, USB zásuvky, zásuvky centrálního vysávání a internetové nebo FM rádio do zdi. Pomocí Modulu přijímače RF868 lze inteligentní elektroinstalaci Ego-n® ovládat i prostřednictvím RF vysílačů, které má společnost ABB v řadě Levit® již od loňského jara.

Nové zásuvky v designu Decento®
V řadě Decento® jsou v nabídce nové komunikační zásuvky – reproduktorová zásuvka pro připojení reproduktorů, zásuvky USB, VGA a HDMI pro připojení například televizoru nebo data projektoru a nakonec i nabíjecí přístroj s USB rozhraním. Vše v provedení bílém i černém.

Snímač kvality vzduchu
Při užívání staveb se často zapomíná na řádné větrání. Zejména za přítomnosti většího počtu lidí, např. v učebnách nebo kancelářích, dojde poměrně brzy ke zvýšení koncentrace oxidu uhličitého nad doporučenou hodnotu. To může vyvolávat pocit únavy, poruchy soustředěnosti nebo i bolesti hlavy. Při nedostatečném větrání se také zvyšuje relativní vlhkost vzduchu. Pro zajištění větrání jsou často využívány ventilační systémy, které nezohledňují skutečnou potřebu. V praxi se potom ventiluje nedostatečně nebo naopak zbytečně.
Nový snímač kvality vzduchu pohlídá oba důležité parametry – koncentraci CO2 i vlhkost. Nejen že zčervenáním displeje informuje o překročení nastavených hodnot, ale také současně sepne jeden ze dvou výstupů. Je tak možné automaticky ovládat např. ventilátor nebo elektrické pohony pro otevírání a zavírání oken. Přístroj lze instalovat i do vícenásobných rámečků téměř do všech designových řad ABB s.r.o., Elektro-Praga.

Pro víc informací ohledně všech aktivit společnosti ABB naleznete na:
http://new.abb.com/cz/media/eventy-a-akce/abb-na-veletrhu-amper-2016

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2019

Číslo je zaměřené na rozváděčovou techniku, datová centra, měřicí a zkušební techniku

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.