Identifikace polotovarů ve výrobním systému

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Identifikace polotovarů ve výrobním systému umožňuje spárovat data z technologického procesu s daným polotovarem a také výrobu individualizovat, orientovat na zákazníka.

RFID technologie je dnes běžně využívaná a cenově dostupná, přičemž zařízení HF zvládnou detekci v řádu desítek cm, zařízení UHF v řádu jednotek metrů. Ke zpracovanému polotovaru je vygenerován výrobní protokol v požadovaném formátu, který obsahuje skutečná procesní data a dokládá kvalitu výroby.

Identifikace polotovarů

Identifikace polotovarů nebo transportních beden, košů či háků ve výrobním, většinou diskrétním systému souvisí s požadavky na individualizaci výroby, při které polotovary jsou zpracovávané podle individuálních zákaznických požadavků. Zákazníci zároveň požadují, aby výrobce prokazatelně doložil všechny prováděné operace a související procesní parametry. Generování výrobních protokolů se stává běžnou součástí zpracovávaných algoritmů v systémech řízení. Algoritmy řízení na úrovni PLC systémů již dávno nepokrývají pouze samotný výrobní proces, ale právě flexibilitu výrobního procesu s orientací na konkrétního zákazníka. Tato vrstva v algoritmech řízení je postupem času více a více sofistikovanější.

identifikace polotovar 1

Digitální modely, simulace, optimalizace procesů

S požadavkem na flexibilitu, kvalitu a individualizaci výroby roste tlak ze strany výrobních firem na predikci výrobních kapacit pro vyráběný produktový mix u nově projektovaných a nebo modifikovaných diskrétních výrobních systémů. U takových systémů vznikají události, které se dají jen velmi složitě matematicky popsat, proto jsou v praxi čím dál tím více využívány simulační nástroje, které umějí simulovat chování výrobního systému na jeho digitálním modelu.
Metoda počítačové simulace je moderním a efektivním nástrojem, který umožňuje poměrně rychle vyzkoušet různé varianty řešení a tím minimalizovat rizika chybných rozhodnutí. Simulace chování výrobního systému je vždy přínosná. Podaří-li se začlenit vytvoření digitálního modelu s následnou simulací již do fáze zpracování projektové dokumentace, bude přínos maximální.

identifikace polotovar 2

Softwarový nástroj pro dynamickou počítačovou simulaci

Tecnomatix Plant Simulation je softwarový nástroj PLM od firmy Siemens. Umožňuje simulovat modely výrobních systémů, u  kterých jsou definovány výrobní receptury jako sekvence výrobních operací. V receptuře je definováno, na které stroje daný polotovar může být směřován (ne všechny stroje jsou univerzální), algoritmus řízení se rozhoduje také podle času výrobní operace, podle front před definovanými zdroji apod. Receptura může být definována v prostředí MS Excel a importována do simulačního nástroje.

identifikace polotovar 3

RFID technologie

Detekce pomocí RFID technologie je spolehlivá i při znečištění (olej, prach), je možná i hromadná detekce, data lze modifikovat a lze zpracovávat střední až velký objem dat. Jednoznačná detekce je klíčová pro řízení jakékoliv dopravy polotovarů. Výhodou RFID technologie od firmy Siemens je snadná integrace do systémů řízení Simatic S7-300/ET200S nebo S7-1500/ET200SP popř. PC. Využívá se přitom rozhraní PROFINET nebo PROFIBUS a pro některé aplikace rozhraní IO-Link.
Společnost Taurid Ostrava s.r.o. realizovala implementaci RFID technologie k detekci transportovaných automobilových sedaček, k detekci přípravků automatizované svařovací linky a nebo pro identifikaci transportních háků při procesu moření nerezových drátů.

identifikace polotovar 4

Vzorové aplikaces využitím Siemens RFID systémů:

Automatická svařovací linka s meziskladem

  • čtečka RF220R, RS422 (3964R), IP67, -25 až 70°C, M30x71 mm
  • transponder MDS D423, 2kB FRAM, Ø30×8 mm, -25 až +85°C
  • komunikační modul RF180C, PROFINET

Mořící linka nerezových drátů

  • čtečka RF 260R, rozhraní IO-Link, IP67, -25 až 70°C, 75x75x40 mm
  • transponder MDS D124, 112 B EEPROM, Ø27×4 mm, -40 až +180°C
  • komunikační modul CM, rozhraní 4xIO-Link součástí ET200SP

TAURID je certifikovaným partnerem společnosti Siemens pro oblast průmyslové identifikace. SIMATIC Ident systémy zahrnují techniku RFID (radio frequency identification) a CRS (code reading systems). Vyškolení specialisté Vám pomohou se zpracováním uceleného návrhu systému průmyslové identifikace s využitím RFID technologie, s dimenzí vhodných datových nosičů, čtecích/zapisovacích hlav, komunikačního rozhraní a samozřejmě i s vhodnou konfigurací systému řízení a monitorování, ať už na platformě PLC nebo PC.

identifikace polotovar 5
Společnost Taurid Ostrava s.r.o. nabízí komplexní řešení automatizace a průmyslové identifikace pro Vaši výrobní linku.

identifikace polotovar logo

Taurid Ostrava, s.r.o.
Starobělská 3040/56, 700 30 Ostrava
Tel.: +420 599 507 800
Fax: +420 596 729 125
www.taurid.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.