Při projektovaní a provozu komplexních dopravníkových systémů vzniká množství problémů a rizik. Velký počet variant a složitost jejich vyhodnocování nedávají při klasických nástrojích projektantovi ani řídícímu pracovníkovi možnost výběru optimálního řešení.
Testování změn stávající výroby na reálném systému je drahé, zdlouhavé, organizačně složité, omezující běžnou výrobu a nelze často opakovat.
Řešením je vytvoření digitálního modelu (digitálního dvojčete) výroby ještě před zavedením nového výrobního programu, přidáním receptury, instalací nového zařízení atp., a pomocí počítačové simulace ověřit chování výrobního systému. Počítačová simulace je účinnou, neinvazivní metodou nenáročnou na zdroje, nicméně tvorba digitálního dvojčete složitého dopravníkového systému s točnami, přesuvníky, zdvižemi a různými typy dopravníků včetně mezioperačních zásobníků a skladů zabere nějaký čas.
Automatický generátor simulačních modelů dopravníkových systémů
Cílem projekčního týmu výrobních systémů ve společnosti Taurid Ostrava s.r.o. je zkrátit čas tvorby digitálního modelu tak, aby zákazník dostal odpovědi na své otázky co nejdříve. Při zpracovávání simulačních studií dopravníkových systémů jsme identifikovali několik fází, které je možné zkrátit:
1. Sběr vstupních dat
Získání vstupních dat (technologické postupy, výrobní mixy, procesní a seřizovací časy, zmetkovitost, atd.) od zákazníka často prodlužuje tvorbu modelu. Problémy spojené s výběrem relevantních dat, rozhodnutí jaká data jsou pro simulaci potřebná a jaká ne, požadovaným vs. poskytnutým formátem apod. řeší předdefinované šablony ve formě tabulek. Je jednoznačně řečeno, jaké vstupy má zákazník dodat a jednoduše je vyplnit do tabulek. Vstupy může pak zákazník v tabulkách měnit, pomocí uživatelského rozhraní je importovat do modelu a provádět vlastní simulační experimenty.
2. Tvorba layoutu modelu
V dnešní rychle se rozvíjející průmyslové společnosti není výjimkou systém s 300, 500 nebo i 1000 dopravníky. Při modelování manipulačních zařízení jednotlivě se rozmístění dopravníků, nastavení jejich délky, rychlosti, kapacity, akumulačního množství a dalších mnoha atributů stává v komplexnějších dopravníkových systémech velmi zdlouhavým. Řešením je automatické generování layoutu na základě předpřipravené tabulky a souboru metod kliknutím na tlačítko. Doba tvorby layoutu se tímto zkrátí až na čtvrtinu.
3. Modelování řídící logiky
Každý dopravníkový systém má svá specifická pravidla řízení. Nicméně lze identifikovat řídící logiku, která se vyskytuje téměř ve všech systémech s manipulační technikou. Je to například alokace zařízení podle vytížení, délky fronty, nastavení stroje, nebo typické chování na křižovatce, sklopně či přesuvníku, identifikace na skenerech, apod. Naprogramovaná platforma umožnuje přidělení základní řídící logiky podle typu dopravníku v tabulce automaticky. Pokud je dopravník křižovatkou (Decision point), vygeneruje se s tím, že na základě daných pravidel přiděluje příslušnou cestu. Pokud je na dopravníku skener čárových kódů, bude mu přidělena metoda pro kontrolu. Pokud je dopravník sklopnou, vygeneruje se s časem simulujícím zdržení pro pohyb sklopny.
4. Simulační běhy
Po automatickém generování modelu na základě vstupních parametrů vyplněných v tabulkách je možné provést simulační běh a získat první výsledky. Simulace probíhá v režimu, který umožňuje simulovat několikatýdenní výrobu během pár minut. Po úpravě vstupních tabulek lze velmi rychle zjistit, jaký vliv bude mít změna na chování systému.
5. Generování výsledků simulace
Předpřipravené uživatelské prostředí umožňuje ihned po doběhnutí simulace zobrazit výsledky jako výrobnost systému a jeho částí, vytížení strojů a zařízení, délky front, atp. v podobě grafů a tabulek.
Závěr
Profesionální řešení, které využívá moderní softwarové nástroje a také moderní způsob práce, je klíčem k úspěšnému strategickému rozhodovacímu procesu. Proto jsme ve společnosti Taurid Ostrava s.r.o. zaměřili úsilí na vývoj generátoru, který umožní několikanásobně urychlit tvorbu digitálního modelu výroby. Využili jsme své mnohaleté znalosti a zkušenosti v oboru průmyslové automatizace a počítačové simulace.
Využijte příležitost a nechejte si zpracovat digitální model výrobního systému. Ve společnosti TAURID Vám s tím rádi pomůžeme. Naší výhodou je i fakt, že nabízíme kompletní portfolio služeb v oblasti automatizace a řízení technologických procesů, a že umíme výsledky ze simulace následně využít při zpracování algoritmů řízení pro PLC a MES.
Přihlaste se na seminář „Projektování, simulace a optimalizace výrobních systémů“. Na zpracovaných digitálních modelech předvedeme, jak celý proces počítačové simulace probíhá, jaká je časová náročnost a jaké výsledky jsou generovány. Seminář je zdarma a pořádáme jej v Brně nebo Ostravě.
Kontakt
Ing. Ivana Hromková PhD.
Tel.: +420 602 806 845
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ing. Robert Hofman
Tel.: +420 736 602 722
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Taurid Ostrava, s.r.o.
Starobělská 3040/56, 700 30 Ostrava
Tel.: +420 599 507 800
www.taurid.cz