Na začátku každého roku bývá k dispozici nová beta verze programu PCschematic pro elektro-projektování, která nám umožní zjistit, co je nového, ještě před lokalizováním a uvedením na trh. Tento rok jsou ve verzi 18 dvě hlavní novinky – možnost přidávat uživatelská datová pole k symbolům ve výkresu a seskupování objektů za účelem další práce.
Obrázky, které jsou zde použity, pochází ještě z originální verze před lokalizací do českého jazyka.
Uživatelská datová pole symbolu
Uživatel si sice mohl přidat vlastní datová pole k symbolům již dříve, např. výkon a otáčky motoru, ale od nové verze to bude jednodušší a lepší. Uživatel si předdefinuje svoje datová pole symbolů v dialogu pro nastavení textú a symbolů (datová pole symbolů) tak, jak to dělal i předtím. Jakmile je tak učiněno, může uživatel u kteréhokoliv symbolu ve výkresu přivolat dialog Data prvku (viz obr. 1), ve kterém v záložce Datová pole vybere potřebná předdefinovaná datové pole a dopíše jejich hodnoty. Zbývá nastavit viditelnost a polohu textu hodnot datových polí. Hodnoty jsou normálně viditelné, ale to lze snadno změnit, stejně jako lze přemístit texty hodnot do potřebné polohy z přednastavené polohy nad pravým horním rohem symbolu.
U hodnot datových polí (v připojeném obrázku 1800 ot/min a 10 kW) je možné mít i název pole (v ukázaném případě by to byly texty Otáčky a Výkon). Datová pole mohou být přidána k symbolu, nebo k prvku (symbolu, který reprezentuje konkrétní prvek).
Seskupování objektů
Tato nová funkce umožňuje vybrat objekty ve výkresu (symboly, texty i čáry), ať už tažením okna kolem nich, nebo jejich individuálním vybráním, a vytvořit z nich skupinu objektů s určitým názvem (obr. 2). Takto vytvořenou skupinu lze kdykoliv přivolat vybráním jejího názvu ze seznamu skupin a kopírovat ji, přesunout, vymazat, modifikovat jejich hodnoty, atd. Je jedno, jestli se jedná o část schematického zapojení, výkres rozvaděče, či jakýkoliv doplňkový výkres.
Skupina objektů nepředstavuje žádný pevný blok, protože jednotlivé entity skupiny nejsou vůči sobě v zafixovaném vztahu – symboly a texty lze volně přemisťovat a vymazat, spoje přesunout či vymazat, atd. Program si ale pamatuje, které objekty jsou součástí skupiny a pokud i později někde ve výkresu existují, najde je. Data jednotlivých objektů ve skupině lze shlédnout v dialogu Skupiny objektů (obr. 3), kde lze také skupinu pojmenovat, přejmenovat, odstranit či rozbít na jednotlivé objekty. Kliknutím do řádky s daty některého objektu lze tento objekt ze skupiny vymazat. Skupinu objektů lze kdykoliv později doplnit o další část objektů, stejně jako z ní některé objekty vyjmout.
Skupinu objektů lze uložit jako šablonku výkresu pro opakované použití v témže, nebo jiném projektu. Pokud skupina objektů obsahovala i dva naváděcí body pro automatické usazování do výkresu, potom je má i šablonka výkresu, což je velmi výhodné při aktualizování dat a zapojení skupiny objektů ve výkresu. Skupina objektů ve výkresu může být automaticky nahrazena šablonkou výkresu pouhým vybráním jejího názvu. Pokud byla šablonka výkresu pozměněna, např. v zapojení, nebo typech prvků, potom náhradou za skupinu objektů se do výkresu zavede odpovídající modifikace. Jedinou podmínkou je, aby skupina objektů, i šablonka výkresů, měla dva naváděcí body ve stejné poloze.
CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz