Mít pod kontrolou spotřebu elektrické energie a její kvalitu znamená znát přesněji např. výrobní náklady a příčiny, proč se výrobní linky zastavují, nebo proč odchází různá zařízení. Pravidelné používání analyzátoru kvality elektrické energie je pak logickým krokem pro udržení nákladů a výskytu poruch na uzdě.
Jaký typ analyzátoru zvolit?
Pro tyto účely je ale celkem zbytečné připlácet za „áčkový" analyzátor, neboť požadavky na přístroj každodenní potřeby jdou trochu jiným směrem. Především by to měl být kompaktní a lehký přístroj, který se vejde do rozváděče, s jednoduchým ovládáním, nejlépe přímo z čelního panelu. A právě takový je i japonský Kyoritsu KEW 6315. V malém a lehkém těle se ukrývá analyzátor s certifikovanou třídou přesnosti S (dle ČSN EN 61000-4-30). Přístroje v této třídě sice mají horší nejistoty, než jaké mají analyzátory třídy A, přesto jsou jejich vlastnosti normou jednoznačně určeny a podávají tak spolehlivější výsledky, než analyzátory třídy B. I přes lepší parametry, se Kyoritsu KEW 6315 pohybuje na podobné cenové hladině, jako béčkové analyzátory.
Malá krabička s velkým potenciálem
Jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, KEW 6135 sbírá kladné body za kompaktní design, do kterého se vešel i napájecí zdroj, takže do zásuvky se připojí jen tenká přístrojová šňůra. Samozřejmě, že analyzátor má i bateriové napájení, to ale slouží spíše pro krátkodobé použití, především během prvotního připojování či při krátkodobé analýze. Dodatečně lze k přístroji pořídit adaptér, který přístroj napájí přímo z měřené fáze v případě, že v místě měření není dostupná zásuvka.
Konfigurace krok za krokem
Nastavování přístroje usnadňuje Průvodce spuštěním měření, kterým je obsluha vedena skrz jednotlivé konfigurační obrazovky. Hned v té úvodní se jednoduše rozhodne, zda chce ukládat pouze výkon a energii, či k tomu ještě ukládat harmonické, nebo přidat také události kvality. Obsluha se tedy nemusí starat o zaškrtávání jednotlivých elektrických veličin a riskovat třeba opomenutí některé z nich. Přístroj to, vzhledem k vybranému typu záznamu, provede sám.
Následuje volba zapojení měřené sítě s grafickým znázorněním, kde mají být připojeny napěťové kabely a proudové snímače, dále interval záznamu, kde nejkratší je jedna sekunda, a pak už jen stačí zvolit okamžité spuštění, nebo nastavit časový plán. Celé nastavení lze uložit do paměti přístroje, nebo na vloženou paměťovou kartu, a v případě opakovaného měření příslušné nastavení vyvolat a rovnou začít měřit.
Události kvality elektrické energie s detaily
Událostmi se rozumí nestandardní změny napětí (poklesy, výpadky, přepětí, flikr) a proudu (rozběh zátěže). KEW 6315 posuzuje napěťové události vhledem k obecné normě ČSN EN 50160, jejíž tolerance si lze v určitém rozsahu upravit. Analyzátor pak zaznamenává datum a čas počátku a konce události a zároveň uloží i časové průběhy napětí nebo proudů kolem každé události s rozlišením až 2,4 μs. Kromě záznamu, je možné využít digitální výstup na boku přístroje, který v okamžiku události vygeneruje impulz.
Něco zajímavého navíc
Energetikova noční můra je překročení čtvrthodinového maxima. Tento parametr proto sledují na hlavním elektroměru a snaží se optimalizovat spotřebu tak, aby k překročení nedošlo. KEW 6315 má tuto funkci rovněž zabudovanou, takže s ním lze prověřit jednotlivé části výroby, nejsou-li monitorovány nějakým podružným měřením. Na základě takových měření lze pak predikovat spotřebu během dne a optimalizovat ji. Přístroj dokonce umí varovat před možným překročením zvukovým signálem.
Ne příliš obvyklé je v této kategorii přítomnost čtyř proudových vstupů. Analyzátor tak umožňuje měřit přímo proud ve středním vodiči, navíc lze použít kleště na menší proud, než jaké jsou připojeny na fáze, je-li to třeba. Druhou možností využití tolika proudových vstupů je sledování odběru více spotřebičů najednou, konkrétně až čtyři jednofázové spotřebiče nebo dva trojfázové.
Nestandardní funkcí je výpočet potřebné kapacity kompenzace v místě s nízkým účiníkem. Analyzátor měří jednotlivé složky odebíraného výkonu a počítá, jakou kapacitu by kompenzace v měřeném místě měla mít, aby dokázala dorovnat účiník na předem nastavenou hodnotu.
Na boku analyzátoru se, kromě dříve zmíněného digitálního výstupu, nachází dva analogové napěťové vstupy. Těmi je možné sledovat a zaznamenávat externí veličiny, jako třeba teplotu, osvětlení, vlhkost, v podstatě jakoukoliv veličinu, která je převedena na napětí 0 až 10 V.
No, a pokud půjdete kolem rozváděče, kde KEW 6315 právě měří, můžete se s ním spojit pomocí Bluetooth rozhraní a na chytrém androidím zařízení si prohlédnout aktuálně měřené hodnoty.
Bodové shrnutí vlastností
Shrneme-li klíčové vlastnosti do stručného výčtu, budou to především tyto:
- malý lehký přístroj,
- třída přesnosti S,
- čtyři proudové vstupy,
- rychlé spuštění měření v několika krocích,
- možnost uložení nastavení analyzátoru pro další podobná měření,
- hlídání intervalové spotřeby,
- vnitřní paměť a SD karta pro ukládání dat,
- Bluetooth rozhraní pro prohlížení aktuální situace,
- výpočet kapacity kompenzace,
- široká paleta proudových sond,
- sledování odběrů více spotřebičů najednou,
- dva analogové vstupy pro monitorování externích veličin.
Je to ten pravý analyzátor pro Vás?
Z výčtu je zřejmé, že Kyoritsu KEW 6315 není jen jedním z mnoha analyzátorů pro každodenní používání, neboť přesností měření a některými netypickými funkcemi vyčnívá z této řady. Při rozhodování pak může hrát roli právě některá z nich. Anebo i nápis na zádech přístroje – MADE IN JAPAN.
Blue Panther s.r.o.
Mezi Vodami 29, 143 00 Praha 4
Te.: 241 762 724-5
www.blue-panther.cz
Blue Panther Slovakia, s.r.o.
Trnavská 112, 812 01 Bratislava
Tel./Fax: 248 292 215
www.blue-panther.sk