Inteligentní sběrnicový BUS kabel pro bezpečnou automatizaci

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Senzor CF.D monitoruje flexibilní kabely ve vysoce dynamických aplikacích a předchází tak odstávkám ve výrobě. Firma igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH, představila unikátní koncept monitorování sběrnicových BUS kabelů v energetických řetězech.

Díky včasnému upozornění na sebemenší změny v přenosu dat odhalí senzor CF.D hrozící přerušení provozu v dostatečném předstihu. Tím je možné se vyhnout vysokým nákladům na ztráty ve výrobě.

Mechanická zátěž v energetických řetězech má vliv na přenosové vlastnosti sběrnicových BUS kabelů. To platí nejen pro lineární pojezdy, ale i trojrozměrné aplikace např. vybavení pro průmyslové roboty. „Důsledkem mohou být výpadky v přenosu dat a následně neplánované odstávky provozu,“ říká Jan Švarc, odborník na energetické řetězy ve firmě HENNLICH.

Firma igus představila na veletrhu SPS IPC Drives unikátní koncept, díky němuž lze detekovat poruchu sběrnicových BUS kabelů chainflex® v dostatečném předstihu. Nový inteligentní systém je tvořen z vyhodnocovací jednotky a reakčního modulu, které jsou nainstalovány na začátku a konci sběrnicového BUS kabelu. Vyhodnocovací jednotka je obvykle umístěna ve skříňovém rozvaděči na pevném konci kabelu a modul v rozvaděči u pohyblivého konce. Mezi nimi jsou pak neustále přenášeny speciální balíčky dat, přičemž stav kabelu je vyhodnocován na základě počtu poškozených nebo ztracených balíčků. Pokud je překročena přednastavená hodnota, uživatel je upozorněn žlutou LED kontrolkou a přepnutím kontaktu. Varovná prahová hodnota a stav kabelu mohou být zjištěny i přes síť ve webovém prohlížeči. Překročení druhé prahové hodnoty je signalizováno červenou kontrolkou, která upozorňuje na selhání přenosu dat. Chybu lze rychle zjistit kontrolou skříňového rozvaděče.

sbernicovy bus kabel

Rodina chytrých plastů se rozrůstá

Nový systém umožňuje měření spolehlivosti přenosu dat v dynamických provozech bez nutnosti použití dodatečných kabelů. CF.D je novým přírůstkem v řadě tzv. isense produktů pro prediktivní údržbu, které igus vyvíjí od roku 2016. Produkty z plastu jako např. energetické řetězy, kabely, lineární vedení a otočné stoly lze vybavit různými typy senzorů a modulů. Ty kromě jiného měří opotřebení během provozu a upozorní v dostatečném předstihu na nutnou opravu nebo výměnu.

Připojením do sítě přes komunikační modul icom od igusu lze sledovat stav a případná upozornění na počítači, tabletu nebo smartphonu. Je možné i přímé zapojení do infrastruktury zákazníka. Chytré plasty již předpovídají životnost mnoha aplikací, například v automobilovém průmyslu.
Dalším krokem vývoje bude vzrůstající integrace komponent, například začlenění přijímače do těla konektoru.

Více na www.hennlich.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2019

Číslo je zaměřené na rozváděčovou techniku, datová centra, měřicí a zkušební techniku

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.