Článek se zabývá kondenzátorovými rozváděči nízkého napětí střídavého proudu, které jsou určené ke kompenzaci účiníku, vybavené zabudovaným přepínacím a řídícím příslušenstvím schopným připojovat, nebo odpojovat od síťové části (částí) rozváděče kondenzátory s cílem kompenzovat její účiník.
JAREG FVE — systém pro dispečerské řízení účiníku fotovoltaických výroben
Zatímco dosud se řešení problému účiníku odvíjelo z rozhodnutí investora, jaké penalizace bude tolerovat, nebo na individuální domluvě distribuční společnost s provozovatelem FVE, nová právní úprava se zpětnou platností uvaluje povinnost zajistit „dispečerské řízení účiníku FVE" všem provozovatelům FVE dle instalovaného výkonu provozovny.
Problematika monitoringu na FVE
Ačkoliv boom instalovaného výkonu je již pár let minulostí, provozovatelé teprve získávají provozní zkušenosti, dolaďují se provozní charakteristiky a optimalizuje se provozní účinnost. Je nutné si uvědomit, že FVE jsou především investičním statkem, který podobně jako akcie může mnohokrát změnit majitele, přičemž jediným měřítkem bude ekonomická účinnost takové investice a výsledný ekonomický efekt.
FVE a nové požadavky na řízení účiníku
I nadcházející rok 2012 bude pro provozovatele fotovoltaických výroben významným a to z mnoha důvodů. Změna primární a sekundární legislativy udělala jasno v dohadech, zda provozovatelé distribuční soustavy smí nebo nesmí i retroaktivně požadovat zajištění opatření pro dispečerské řízení činného a jalového výkonu.
Kompenzace účiníku u fotovoltaických elektráren
U provozovaných fotovoltaických elektráren se stává, že se objeví nečekaný problém – připojení elektrárny není optimální z hlediska jejího účiníku respektive bilance jalového výkonu. To představuje nepříjemnost projevující se jako zhoršení ekonomických ukazatelů provozu. Lze s tím něco dělat?
Kompenzace - monitoring a úspory elektrické energie
Kompenzační zařízení jsou jednou z důležitých součástí systémů zvyšování energetické účinnosti a snižování nákladů na dodávku elektrické energie. Při hledání možných úspor je na prvním místě samozřejmě důkladná analýza využívání elektrické energie ve sledovaném provozu. A ta se neobejde bez měření a monitoringu toku energií v jednotlivých bodech napájecí soustavy.