Problematika monitoringu na FVE

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ačkoliv boom instalovaného výkonu je již pár let minulostí, provozovatelé teprve získávají provozní zkušenosti, dolaďují se provozní charakteristiky a optimalizuje se provozní účinnost. Je nutné si uvědomit, že FVE jsou především investičním statkem, který podobně jako akcie může mnohokrát změnit majitele, přičemž jediným měřítkem bude ekonomická účinnost takové investice a výsledný ekonomický efekt.

Lze očekávat, že množství fotovoltaických výroben, po překonání provozní problémů, bude prodáno jako aktivum finančním ústavům, případně různým fondům. Zde je na místě otázka: „Za jakou cenu?“. V současnosti užívané výnosové metody ocenění prakticky pracují pouze s korigovaným cash-flow plynoucím z investice a jistou formou úrokové míry.

Pozorný čtenář jistě zaznamenal, že zde nezmiňuji již vynaložené investiční náklady. To je pravda – cenu majetku stanovenou výnosovými metodami určují budoucí čistá zvýšení peněžních prostředků, nikoliv prostředky vynaložené v minulosti. Velmi jednoduchou pomůckou, i když koncepčně chybnou, neboť životnost FVE je omezena, je výpočet ceny výrobny pomocí perpetuity. Při diskontní sazbě 10 % a ročních čistých cash-flow 50 mio Kč je současná cena FVE 0,5 miliardy, snížení čistého cash flow o 1 milion (tedy cca „pouhých“ 80 tis Kč měsíčně), se projeví snížením hodnoty výrobny o 10 mio Kč.

janitza_1

Optimalizace provozních parametrů elektrárny a předvídatelné náklady jsou pro prodejní cenu výroben kruciální. A kdo budou kupující? Třeba největší bankovní domy, které vzhledem k přístupům k informacím a zkušenostem z podobných projektům mohou provést benchmarking mezi množstvím výroben. Z výše uvedených skutečností je předpokládám již zřejmější tlak investorů na snížení provozních nákladů byť i o relativně nevýznamné částky, což ale přináší velké množství příležitostí pro elektrotechnický sektor. Mimo text pouze doplním; ačkoliv jsou ekonomické vědy v oblibě, co se týče počtu osob tvářících se, že jim rozumí, i zde je třeba kvalifikovaného poradce vybírat opatrně, finanční inženýrství je technický obor jako každý jiný a vypracování hodnotících modelů není dovednost dostupná každému.

Problémy

Během dosavadních zkušeností s výrobnami jsme zaznamenali, co se našeho oboru týče zejména následující problémy:

Monitoring a analýza elektrické instalace – i na fotovoltaikách značných instalovaných výkonů nejsou k dispozici kvalitní analyzátory sítě (bohužel často nejsou žádné). Investor se tím tak připravuje o možnost detailního sledování výrobny a získávání provozních dat, např. pro prediktivní údržbu, statistiky bilance apod. Přitom v současnosti jsou cenově dostupná komplexní řešení (měřidlo, software, propojení přes Internet pro okamžitou dosažitelnost instalace). Vzhledem k tlaku na snížení investičních nákladů je výzbroj většiny výroben neuspokojivá, a řešení monitoringu pomocí sběru informací ze střídačů je víceméně pouze částečným řešením, které je omezeno typem hodnot, které jsou poskytovány. Jako příklad uvedu sledování typického spektra harmonických a tranzientních jevů, upozorňující na problémy výrobny mnohem dříve, než zpětné vyhodnocení výroby. Dodávané monitorovací systémy jsou prostým logistickým řešením, které přepravuje a uskladňuje zprostředkované informace.

Kompenzace kapacitního reaktivního výkonu – přeceňované téma, nákladnost jeho řešení je způsobena především nedostatkem statistických dat z provozu výrobny. Místo nákladných měření přenosnými analyzátory lze využít vlastní kvalitní monitoring za podobnou cenu jako je měření. Náprava situace přitom mnohdy vyžaduje pouze instalaci menší statické indukční zátěže pro kompenzaci kabelů vn a vyvážení induktivních a kapacitních reaktancí výrobna-transformátor a vedení. I potřeby dekompenzačních výkonů desítek kvar lze řešit pomocí několika stupňových dekompenzačních rozvaděčů. U provozně komplikovanějších instalací je již vhodné zvážit také spojitě řízené polovodičové síťové kondicionéry.

Řešení

Výše citované problémy by v tradičním pojetí vyžadovali instalaci množství přístrojů, převodníků, komunikačních prvků atd., které víceméně komplikují další návrh již tak komplikované instalace, výsledkem však bude výborné zajištění dohledu, ovládání a získávání statisticky použitelného množství dat pro pozdější rozhodování. Bohužel, proti těmto snahám působí ohromný tlak investorů na minimalizaci investičních nákladů a instalování pouze vyloženě nezbytných součástí. Tento ambivalentní vztah technika a investora je možné vysvětlit pomocí dynamického ekonomického pohledu. Každá dodatečná technická součást znamená pro investora nejenom dodatečný investiční výdaj, ale také potenciální budoucí náklady na obnovu a údržbu této součásti. Tím dochází k snižování celkového čistého ekonomického efektu instalace za dobu její životnosti, což je pro investory jednoznačně negativní zpráva.

Porozumění této souvislosti vede firmu Janitza k vývoji inovativních produktů s velmi vysokým výkonem a užitnou hodnotou, zároveň však poskytující jednoduchost návrhu, montáže a užívání, a přijatelnou a úplnou cenu řešení. Výsledkem těchto snah jsou přístroje UMG 604E (modulové provedení na DIN lištu s rozměry 108x90x62 mm) a UMG 508 (panelové provedení s barevným grafickým displejem 144x144x75 mm).

Kompaktní provedení v podobě klasických panelových anebo modulových analyzátorů zahrnuje:

  • Výkonný analyzátor kvality elektrické energie, 800 měřených parametrů sítě.
  • Detekce a záznam krátkodobých (10 ms) a trazientních (50 μs) jevů.
  • Dostatečné paměť 128 MB, resp. 256 MB, pro 5 mio, resp 10 mio měřených hodnot
  • PLC – komplexní programování a ovládání až externích 64 periférií (digitální vstupy/výstupy, reléové výstupy).
  • Ethernet 100 MBit – webserver, email, homepage, konektor RJ45 pro přímé připojení do switche, okamžitě přístupný z LAN/Internetu po zadání IP adresy
  • Protokoly Modbus, TCP/IP,NTP, TP, SMTP, DHCP…
  • Úplná verze softwarového řešení Gridvis (databáze, konfigurace přístrojů, odečet, ukládání a vizualizace dat do grafu či excelu) součástí dodávky a volně ke stažení z internetu pro potřeby Vašich servisních organizací.
  • Webpage – pro přístup přístrojům z Internetu pomocí běžného prohlížeče bez nutnosti instalace softwaru Gridvis. Možno otestovat na: www.umg604.de a www.umg508.de.

S podobnými funkcemi se předpokládá i nákladnost patřičných přístrojů. S inovací firmy Janitza je tato hranice smazána, přístroje UMG 508 a UMG 604, v cenách 675 a 1200 Euro pokrývají nebo překračují prakticky veškeré funkce vyšší třídy přenosných měřidel v pořizovacích cenách 100 a více tisíc Kč. Navíc, analýza kvality je pouze jednou z mnoha možností užití přístrojů.

Přínosy

Pokud je k dispozici dostatek relevantních statistických dat – v tomto případě poskytnutý přístroji Janitza UMG 604 a 508, potom se:

  1. Špatně strukturovaný rozhodovací problém mění na problém dobře strukturovaný, kde jsou již k dispozici relevantní data a manažer se může věnovat tvorbě a vyhodnocování variant technických opatření - nástroj manažerského rozhodování.
  2. Je k dispozici nástroj, který může okamžitě vyhodnotit efektivitu přijatých a realizovaných opatření – controllingový nástroj.

Vzhledem ke koncepci přístrojů, jejich projektování pro daný účel je shodné s návrhem běžných multimetrů (osazení v rozvaděči, měřicí transformátory proudu, případně napětí, jištění). Pokud je zajištěn přístup přes Internet, veškeré nastavení a sledování již zajišťuje specialista, který takto může z místa administrovat desítky těchto měřidel pomocí software Gridvis. Tyto přístroje jsou proto výhodným řešením sledování a spravování i v odlehlých oblastech. Navíc Ethernet je dnes již prakticky běžně dostupným standardem.

Přístroje již obsahují síťovou kartu a webserver, je nutné pouze nastavit TCP/IP protokol a připojit přístroj do switche. Není třeba žádných převodníků, com serverů a podobně.

Cena 675 Euro, resp. 1200 EURO za UMG 604E, resp. 508, je konkurenční i proti běžně dodávaným přístrojů s menší paletou funkcí, přesnosti a bez PLC a web serveru, a je dosažena velkosériovou a automatizovanou výrobou v závodě v Lahnau, Německo, nikoliv využíváním nízkonákladové a optimalizované součástkové a výrobní základny.

Naše společnost nabízí jako součást dodávky přístroje, konfiguraci, odečet a zpracování dat z přístrojů UMG zpřístupněných po Internetu pro účely energetických bilancí a vyhodnocení jalového výkonu libovolné výrobny elektřiny nebo odběrného místa.

janitza_2

KBH Energy Pardubice

KBH Energy Pardubice je dlouholetým partnerem firmy Janitza s bohatými zkušenostmi s aplikací jejich přístrojů. Představené přístroje představují ojedinělé velmi výkonné řešení umožňující komplexní monitoring sledovaného odběrného místa.

KBH Energy s.r.o.
Na Spravedlnosti 1533
530 02 Pardubice
Tel: 777 730 004
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.kbh.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku