Se stoupající komplexností průmyslových systémů jsou dnes některé části průmyslových podniků velmi citlivé na parazitní jevy na napájecí elektrické síti a náchylné tak ke kolapsu. Proto stoupá potřeba sledování kvality elektrické energie a jejího vlivu na výrobní proces.

Zatímco dosud se řešení problému účiníku odvíjelo z rozhodnutí investora, jaké penalizace bude tolerovat, nebo na individuální domluvě distribuční společnost s provozovatelem FVE, nová právní úprava se zpětnou platností uvaluje povinnost zajistit „dispečerské řízení účiníku FVE" všem provozovatelům FVE dle instalovaného výkonu provozovny.

Ačkoliv boom instalovaného výkonu je již pár let minulostí, provozovatelé teprve získávají provozní zkušenosti, dolaďují se provozní charakteristiky a optimalizuje se provozní účinnost. Je nutné si uvědomit, že FVE jsou především investičním statkem, který podobně jako akcie může mnohokrát změnit majitele, přičemž jediným měřítkem bude ekonomická účinnost takové investice a výsledný ekonomický efekt.

I nadcházející rok 2012 bude pro provozovatele fotovoltaických výroben významným a to z mnoha důvodů. Změna primární a sekundární legislativy udělala jasno v dohadech, zda provozovatelé distribuční soustavy smí nebo nesmí i retroaktivně požadovat zajištění opatření pro dispečerské řízení činného a jalového výkonu.

U provozovaných fotovoltaických elektráren se stává, že se objeví nečekaný problém – připojení elektrárny není optimální z hlediska jejího účiníku respektive bilance jalového výkonu. To představuje nepříjemnost projevující se jako zhoršení ekonomických ukazatelů provozu. Lze s tím něco dělat?

Kompenzační zařízení jsou jednou z důležitých součástí systémů zvyšování energetické účinnosti a snižování nákladů na dodávku elektrické energie. Při hledání možných úspor je na prvním místě samozřejmě důkladná analýza využívání elektrické energie ve sledovaném provozu. A ta se neobejde bez měření a monitoringu toku energií v jednotlivých bodech napájecí soustavy.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Engineering Base na veletrhu AMPER 2023 Engineering Base je multiprofesní projekční platforma, která vám nabízí moderní způsob zpracování elektro, MaR a technologické dokumentace. Cílem nasazení tohoto software je ve vaší firmě zefektivnit projekční procesy a snížit tak náklady na vytváření a editaci projekčních dat. Pokud chcete vědět více, navštivte stánek společnosti Technodat na veletrhu AMPER ve dnech 21. – 23. březen, pavilon P, stánek č.1.43

Najdete nás na Facebooku