Častým problémem v návrhu nových či rekonstruovaných stravovacích zařízení je elektroinstalace. Toto platí ale i pro drobnější kuchyňské provozy, kdy projektant či zřizovatel znejistí a zbytečně uplatňuje užití postupů vhodných pro velkokuchyně.
8. Elektrické obvody ovládané centrálním vypínačem kuchyně
Všechny zásuvky určené pro připojení kuchyňských strojků a strojů v ostatních kuchyních (nářezové strojky, kráječe, varné konve atd.) se připojí na obvod, který je ovládán centrálním vypínačem kuchyně. Pouze zásuvky napájející mrazicí a chladicí zařízení není nutno k těmto obvodům připojovat.
V ostatních kuchyních uvedených v článku musí být všechny samostatné obvody určené pro jednotlivé gastronomické stroje a zařízení ovládatelné centrálním vypínačem kuchyně. Pouze samostatné obvody pro napájení mrazicích a chladicích zařízení nemusí být takto připojeny.
9. Světelné obvody v kuchyních
Na světelné obvody a na ně připojená svítidla v bytových a obdobných kuchyních nejsou kladeny žádné doplňující požadavky nad rámec základních ustanovení uvedených v ČSN 33 2130 ed. 3.
V gastronomických zařízeních (velkokapacitních kuchyních, kuchyních pohostinství, hotelových kuchyních, kuchyních pro úpravu dovezených hotových jídel atd.) se navrhují v každé místnosti alespoň dva světelné obvody.
Požadavek uvedený výše neplatí u pomocných prostor (úklidová komora, příruční sklady a podobně).
Nad místy přípravy a skladování nekrytých potravin je nutno použít svítidel, která neohrožují tyto potraviny možnou kontaminací odkapáváním náplní předřadných přístrojů, nebo v případě poškození roztříštěnými částicemi odpadlými ze svítidla.
Spínače osvětlení, pokud jsou umístěny v obkladu, musí být s ohledem na čištění v provedení alespoň do vlhka, to je s ochranou krytem IP22.
Světelné obvody se pomocí centrálního vypínače kuchyně zásadně neovládají.
10. Osvětlenost v kuchyních
Osvětlení kuchyní, kuchyňských koutů, čajových kuchyní je nutno řešit tak, aby se při hospodárném využití energie zajistilo vytváření zrakové pohody, při splnění hygienických, technických, estetických požadavků a požadavků na bezpečnost osob.
V bytových kuchyních, kuchyňských koutech, čajových kuchyních se navrhuje osvětlenost (Ēm), index oslnění (UGRL) a index podání barev (Ra) v souladu s požadavky tabulky 2.
Základní výška vodorovné srovnávací roviny nad podlahou je uvedena v tabulce 2. Uvedená výška vodorovné srovnávací roviny nad podlahou musí být upravena, je-li činnost vykonávána v jiné výšce (například nižší stoly pro děti a podobně).
Osvětlovací soustavy v jedné místnosti by měly zajistit vyhovující osvětlení pro časté případy, kdy uživatelé vykonávají současně odlišné činnosti a potřebují každý jiné osvětlení, přičemž nesmí jeden druhého svým osvětlením rušit (úroveň osvětlení, jasy a úhly clonění svítidel a usměrnění světelného toku.).
V gastronomických zařízeních (velkokapacitních kuchyních, kuchyních pohostinství, hotelových kuchyních, kuchyních pro úpravu dovezených hotových jídel atd.) se navrhuje osvětlenost (Ēm), index oslnění (UGRL) a index podání barev (Ra) v souladu s požadavky následující tabulky 3.
V gastronomických zařízeních, v prostorech se stálým pobytem osob je minimální osvětlenost 200 lx, bez ohledu na účel místnosti.
11. Dohled na elektrická zařízení v ostatních kuchyních a čajových kuchyních
Elektrická zařízení v tomto prostoru mají být provozována alespoň pod občasným dohledem (Občasný odborný dohled je prokazatelný dohled prováděný pracovníkem odborně způsobilým a seznámeným, který provádí kontrolu zařízení v pravidelných intervalech, určených provozním předpisem).
12. Základní ochrana před vznikem požáru od elektrického zařízení v kuchyni
Základní bezpečné vzdálenosti elektrických spotřebičů od hořlavých hmot jsou uvedeny v tabulce 4.
13. Elektrické zařízení v umývacím prostoru
Na zřizování elektrických rozvodů v umývacím prostoru platí požadavky čl. 7.8 ČSN 33 2130 ed. 3.