Bezpečnostní hlediska domácích řídicích systémů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Úroveň bezpečnosti výrobku, procesu nebo služby je vyvážením mezi odstraněním nepřijatelného rizika škody a jinými požadavky, jako je vhodnost pro daný účel a náklady. Pro stanovení požadavků na bezpečnost je třeba domácí řídicí systém uvážit následující hlediska.

  • zařízení určeného pro připojení k síti;
  • sítě;
  • instalace zařízení v síti;
  • systému;
  • připojení domácího řídicího systému k jiným systémům, jako jsou telekomunikační nebo poplachové systémy.

Pokud jde o koncepci domácího řídicího systému, je běžné, že hlediska bezpečnosti jsou kromě provedení připojeného zařízení významně ovlivňována konfigurací a instalací systému.
Aby se zabránilo potenciálním problémům s bezpečností, je tedy třeba pro návrh, instalaci, konfiguraci, rozšíření a údržbu takových systémů mít k dispozici návod.
Při stanovení požadavků na bezpečnost pro domácí řídicí systém je třeba vzít v úvahu:

  • funkční bezpečnost;
  • bezpečnost zařízení;
  • kybernetickou bezpečnost.

Zařízení používaná v domácí síti musí přinejmenším odpovídat příslušné normě výrobku pro bezpečnost těchto zařízení.
Zařízení, které je považováno za bezpečné, musí zůstat bezpečné, je-li připojeno k domácí síti. Tento pokyn stanoví, vedle konkrétní normy výrobku, požadavky na zařízení a funkční bezpečnost, které je třeba brát v úvahu v případě, kdy může být zařízení připojeno k síti. Zařízení musí zůstat bezpečné za normálních podmínek a při jedné poruše jakékoliv části zařízení v rámci domácí sítě. To zahrnuje ochranu před přepětími v síti, ochranu před nebezpečími způsobenými připojením různých typů obvodů, omezení dotykového proudu do sítě a ochranu komunikačních spojů před nadměrným oteplením.
Kromě toho je třeba vzít v úvahu několik dalších otázek. Normy, které popisují několik těchto otázky podrobněji, jsou tyto:

  • soubor ČSN EN 61508 pro otázky funkční bezpečnosti;
  • ČSN EN 50491-3, která vysvětluje podrobněji doplňující požadavky na bezpečnost, jsou-li zařízení nebo systémy připojeny k síti;
  • ČSN EN 50491-4-1, která vysvětluje podrobněji, jak brát v úvahu funkční bezpečnost spolu s některými otázkami elektrické bezpečnosti;
  • ČSN EN 60730-1 ed. 3 pro řídicí zařízení používaná jako součásti systému v domácích řídicích systémech pro zajištění funkční bezpečnosti domácích řídicích systémů, včetně kybernetické bezpečnosti, pomocí komunikace prostřednictvím otevřených sítí, jako je mobilní síť nebo internet.

funkcni bezpecnost instalace

Hlediska funkční bezpečnosti

Je zásadně nutné, aby žádná část domácího řídicího systému nespoléhala na nepotvrzené informace kritické pro bezpečnost. To platí stejnou měrou pro nové a modifikované systémy (rozšíření, změny konfigurace).
Potvrzení informací kritických pro bezpečnost může být:

  • explicitní (například procesem validace);
  • implicitní (například formátem zprávy, u něhož je nepravděpodobné, že bude simulován falešnými událostmi).

Síť nebo jakákoliv jiná část domácího řídicího systému nemá narušovat bezpečnost zařízení; mají být dodrženy všechny požadavky na bezpečnost podle normy výrobku pro dané zařízení. Podobně připojeníé zařízení nemá narušovat bezpečnost domácího řídicího systému.
Jestliže část zařízení závisí na systému, pokud jde o její bezpečný provoz, ale nemůže ověřit správné fungování systému, musí zařízení udržovat příslušnou úroveň bezpečnosti.
Se zřetelem na tato hlediska musí být analyzovány určené aplikace pro identifikování všech nebezpečných situací, které se mohou během provozu vyskytnout.
Příklady:

  • Miniaturní jistič s dálkovým ovládačem provozovaným na sběrnici vypnul. Pokud jde o riziko vytvoření nebezpečné situace, je třeba analyzovat důsledky povolení dálkového opětného nastavení do původního stavu (zapnutí) miniaturního jističe přes domácí řídicí systém.
  • Některé spotřebiče podle souboru norem ČSN EN 60335 nejsou určeny pro používání bez obsluhy. Spotřebiče pro používání s obsluhou nemají být začleňovány do domácího řídicího systému.
  • Tradičně je dovoleno ovládat varnou desku například časovačem, což znamená, že může být provozována bez obsluhy. Pokud sporák nebo varná deska tvoří součást domácího řídicího systému, mohou být provozovány stejným způsobem. Neúmyslná činnost (uvedení do chodu) by však mohla způsobit, že varná deska bude zapnuta, aniž by to bylo zaznamenáno. Potom může dojít k požáru spálením obalu nebo potraviny, která byla umístěna na varnou desku s úmyslem uvařit ji později.
  • Stále více řídicích zařízení souvisejících s bezpečností je ovládáno softwarem. Za účelem modernizace softwaru nebo zlepšení technických vlastností řídicího zařízení mohou být aktualizovány funkční parametry. Aby se udržely provozní náklady na nízké úrovni, je stále běžnější dálkový přístup, například přes internet. Jako součást kroků zaměřených na „předvídatelné nesprávné používání" je třeba vzít v úvahu příslušná opatření pro zajištění kybernetické bezpečnosti.

Analýza určených aplikací má zajistit kompatibilitu mezi výrobky od různých výrobců a mezi různými generacemi výrobku od téhož výrobce.
Směrnice pro funkční bezpečnost domácích řídicích systémů jsou uvedeny v ISO/IEC 14762.

Hlediska bezpečnosti zařízení

Bezpečnost zařízení pro různé části systému je do velké míry zahrnuta ve stávajících normách výrobků, avšak připojení výrobků zahrnutých do různých norem k domácímu řídicímu systému vytváří potřebu harmonizace požadavků. Některá hlediska bezpečnosti, například akumulace unikajícího proudu nebo různé potřeby uzemnění, je tedy třeba vzít v úvahu s ohledem na připojení mnoha různých částí zařízení k systému. Zejména v oblasti činnosti TC 61 a TC 108 to může vést k doplňujícím požadavkům v normách pro výrobky nebo systémy.
Totéž platí pro vzájemné zapojení různých systémů, například domácích řídicích systémů, telekomunikačních systémů, poplachových systémů a lokálních sítí (LAN).
Je také důležité, aby s hledisky bezpečnosti bylo zacházeno kompatibilním způsobem, pokud jde o předměty zahrnuté různě v normách pro dané výrobky, například z hlediska požadavků na SELV/PELV, povrchové cesty a vzdušné vzdálenosti.
Je třeba věnovat pozornost hlediskům bezpečnosti vztahujícím se k používání domácích řídicích systémů mezi dvěma různými budovami, které nepatří ke stejnému ekvipotenciálnímu pásmu.

Restart po poruše
V případě poruchy musí zařízení bezpečně restartovat, je-li obnoveno napájení. Porucha může být v samotném zařízení, stejně tak se může jednat o poruchu v důsledku vnější příčiny, jako je výpadek napájení. Je třeba brát v úvahu, že zařízení v domácí síti může pracovat bez obsluhy.

Bezpečnost po dobu života
Zařízení musí být navrženo pro definovanou užitečnou dobu života. Na konci doby života má zařízení selhat bezpečným způsobem, se zřetelem na to, že zařízení v domácí síti může pracovat bez obsluhy.

Přijatelně předvídatelné nesprávné používání
Zařízení používané v systému domácí sítě musí být navrženo se zřetelem na jakékoliv přijatelně předvídatelné nesprávné používání, během něhož má zařízení zůstat bezpečné.

Součet dotykových proudů
Zařízení, které zajišťuje domácí síťový spoj pro připojení více předmětů jiného zařízení, nesmí vytvářet nebezpečí v důsledku součtu dotykových proudů. Podrobné požadavky je možné najít v ČSN EN 60950-1 ed. 2, ČSN EN 62368-1 a ČSN EN 50491-3.

Komunikace
Zařízení používané v systému domácí sítě má zůstat bezpečné, nezávisle na komunikaci v domácí síti. Jakékoliv narušení nebo chybné povely přenášené sítí nemají vytvářet nebezpečnou situaci. Domácí síť má být odolná proti kybernetickým hrozbám.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2024

Číslo je tematicky zaměřené na průmyslové roboty a manipulátory, průmyslové počítače, řídicí systémy a operátorské panely.

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
RAVEO a YAMAHA: Společná budoucnost v automatizaci Kombinací přesnosti, rychlosti a mnoha unikátních vlastností robotů Yamaha s odbornými znalostmi a zkušenostmivytváříme inovativní a funkční řešení pro zákazníky.
Speciální letní nabídka na revizní přístroje, slevy až 30% Využijte letních slev na špičkovou revizní techniku Gossen Metrawatt. Vyberte si třeba zařízení na revizi fotovoltaických instalací nebo nabíjecích stojanů.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku