Automatizace budov: Rozhodující bude software

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Inteligentní elektroinstalace již dávno není v českých stavbách rarita. Ročně se zautomatizuje tisíce domů, bytů, továren, kanceláří a jiných malých či velkých projektů. Doba je rychlá, technologie se množí jak houby po dešti a pokrok nezastavíme.

Automatizace je dnes nutnost a standard i pro lidi, kteří se tomu brání. Buď si zkrátka koupí automatizaci ke každé technologii zvlášť nebo to udělají chytře – systémově.

Na trhu je řada systémů pro automatizaci budov. Za některými stojí firmy o jednom zaměstnanci, za jinými zase konglomeráty o tisícovkách zaměstnanců, s několika desítkami divizí, které přesahují do všech možných či nemožných odvětví. Všechny mají jedno společné – přístup k součástkám a HW na trhu. Zde se málokdy vidí souboj v tom, kdo má lepší relátko, konektor nebo tištěný spoj. To, v čem ale mohou soupeřit, je software.
V tomto odvětví jsou rozdíly až propastné. Důsledek toho je i výsledná cena realizace systému a celkové veřejné mínění o tom, že chytrá elektroinstalace je drahá. Není čemu se divit, když největší část celého díla tvoří náklady na programování – tedy vdechování života celé instalaci.
To byl hlavní impulz ke vzniku společnosti Loxone v roce 2010. Dokázat světu, že automatizace je budoucnost (v roce 2020 již tedy současnost) a že to jde dělat jinak. Výrazně rychleji a jednodušeji, než říká zbytek trhu. Svým progresivním způsobem nabídla světu Loxone Config, all-in-one nástroj, se kterým je možné vytvářet projekty velmi rychle a jednoduše. Tento nástroj je zdarma a je možné jej bezplatně stáhnout a vyzkoušet (loxone.com/config).

Mění dny práce na minuty. Pojďme se nyní podívat, v čem je Loxone Config tak unikátní.

1. Programování v PLC stylu – ale rychleji

Programování je stále i pro řadu odborníků na elektroinstalace a TZB sprosté slovo, protože je složité a vyžaduje speciální znalosti. V případě Loxone se jedná spíše o parametrizování a zvládne ho skutečně každý. V Loxone Configu je možné využít více než 150 funkčních bloků, které v sobě obsahují stovky a tisíce programátorských hodin, které můžete zdarma využít. To, co se mnohdy dělá dny nebo týdny, se zde zvládne za sekundy nebo minuty.
Můžeme zde najít standardní logické nebo matematické operátory, časovače, různá zpoždění, ale i speciálně vyvinuté funkční bloky, které umožní připravit plně automatické ovládání žaluzií během několika sekund. Vlastní regulátory pro vytápění, které si samy spočítají, kdy mají začít natápět podlahové vytápění, aby v daný čas byla místnost vytopená, komunikují se zdrojem a směšovačem atp. Toto know-how je k dispozici zdarma všem a bez rozdílu. Zabalené do uživatelsky přívětivého kabátku.

loxone programovani 2020 1

2. Vytvoření vizualizace

Jelikož Loxone Miniserver obsahuje webový server, je standardní součást každého projektu vizualizace. Ta se automaticky generuje při každém nahrávání programu. Čas, který to šetří, je enormní a výsledek je velice přehledný a jednoduchý na celkovou obsluhu.
Aplikace, které, jsou zdarma, jsou včetně pravidelných aktualizací k dispozici pro nejrozšířenější platformy: iOS (iPhone, iPad, Mac), Android, Windows, Linux. K dispozici je také samozřejmě verze pro webový prohlížeč. Novinkou v Loxone Configu 11 bude možnost využití vzdáleného přístupu bez nutnosti veřejné IP adresy a přesměrování portů (vyžaduje Miniserver 2. generace) a také propojení s Apple Watch.

3. Simulace a lazení v praxi

Loxone Config obsahuje také režim simulace. Ten umožňuje efektivní odlazení programu mimo živou instalaci. Není při tom třeba mít žádný HW a vše se dělá virtuálně a z pohodlí židle domova. Perfektně se hodí při zkoušení náročnějších, ale i standardních logik.
Pokud je již program nahraný v Miniserveru (centrální jednotce), je možné zapnout LiveView, aby bylo vidět, co se uvnitř systému děje. V tomto režimu je možné měnit i vstupní i výstupní hodnoty přímo z PC, aniž by kdokoliv musel ovlivňovat vstupy/výstupy fyzicky (tj. jezdit na místo).

loxone programovani 2020 2

4. Plánování projektu

Loxone Config vyrůstal na rezidenčních projektech, které se dají do velké míry standardizovat, a z toho důvodu vznikla plánovačka projektů přímo jako jeho součást.
Ve velmi krátké době umožňuje navrhnout projekt, vygenerovat kalkulaci a také program. Velmi jednoduché a šetřící čas.

5. Rozsáhlá dokumentace v češtině

Aby byla práce co nejjednodušší, je celý SW lokalizován do češtiny (včetně aplikací pro ovládání). I když mnoho lidí již angličtinu ovládá, i tak je to jistě mnohem komfortnější, a zejména pro koncové uživatele důležitý rozhodovací faktor. Online jsou pak k dispozici i videa a vzorové příklady. Pokud ani to nepomůže, můžete se obrátit na českou bezplatnou podporu přímo u výrobce.

6. Automatické programování

Pro standardizované projekty v rezidenci je pak možné využít i automatického programování. Díky němu je možné vytvořit automatické funkce opravdu v rekordním čase. Tyto funkce jsou vyzkoušené a velice důkladně propojené v jeden funkční celek. Programování těchto funkcí a vytvoření vizualizace je mnohdy na jiných systémech buď přímo nemožné, nebo vyžaduje týdny programování a ladění chyb.

loxone programovani 2020 3

7. Bezplatné vyzkoušení i bez zařízení

Díky režimu simulace a možnosti vkládání virtuálních zařízení si lze vyzkoušet celý systém virtuálně. Ten, kdo si Loxone Config stáhne z webu (bezplatně a bez nutnosti vkládat e-mailovou adresu), má k dispozici plnohodnotný nástroj, se kterým se může seznámit.

Koncem dubna je oznámena navíc nová generace Loxone Configu s pořadovým číslem 11. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších verzí v historii společnosti, která celý systém ještě více posouvá do světa velkých projektů a speciálních aplikací.

  • Schéma systému, které umožňuje nahrát obrázek a umístit na něm funkční bloky – vynikající například na projekty MaR
  • Funkční blok pro automatickou regulaci jasu v prostoru
  • Podpora SIA DC-09 (Miniserver 2. generace)
  • Funkční blok pro Ambient Assisted Living
  • Připojení přes internet bez nutnosti veřejné IP adresy a přesměrování portů (Miniserver 2. generace)
  • Podpora Apple Watch
  • A další

Tyto a ještě více funkcí jsou stávajícím i budoucím zákazníkům k dispozici zcela zdarma a to jednoduchou formou aktualizace. Většinou jsou vydávány 2 verze do roka,
a to již více než 10 let.

Speciální tip: Vyzkoušejte si Loxone software třeba hned. Je zdarma ke stažení i používání na www.loxone.com/download

Loxone s.r.o.
U Staré trati 1775/3, 370 11 České Budějovice
Tel. CZ: +420 380 429 000
Tel. SK +421 233 872 130
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.loxone.com

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, září 2020

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.