ABB SACE TMAX XT – to není jen jistič

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Se stoupajícími nároky na kvalitu dodávek energií stoupají i požadavky uživatelů a provozovatelů energetických sítí na kvalitu a funkcionalitu nízkonapěťových jistících prvků. Tento trend je zvláště patrný u výkonových jističů.

V této oblasti je v první řadě kladen důraz nejen na výkonnost a spolehlivost těchto prvků, ale i na jejich přímé systémové zařazení do řídících a monitorovacích energetických systémů.

Jak tedy vypadá takový moderní výkonový jistič? Mikroprocesorová ochranná spoušť s celou plejádou ochranných funkcí je již standardem. Kdo však s takovým přístrojem není schopen nabídnout přesné energetické měření, integrovaný modul reálného času potřebný mj. pro zpětnou diagnostiku, analyzování sítě, snadné a intuitivní komunikační rozhraní, dálkovou datovou komunikaci a mnoho dalších pokročilých funkcí, ten snad jakoby ani neexistoval.
ABB jako jeden z vedoucích výrobců nízkonapěťových přístrojů přichází na trh s novou řadou kompaktních jističů SACE TMAX XT, jež více než v plné míře splňují veškeré požadavky kladené na moderní elektrotechnické instalace.

tmax tx 2019 2SACE Tmax XT, to není jen jistič, to znamená opravdu cosi navíc, než by bylo možno se domnívat na první pohled. Výhody pro uživatele i výrobce zařízení jsou výrazné. Začněme procesem výběru a objednávek, který byl kompletně přeorganizován, s cílem usnadnit rozhodování a nabídnout právě ten typ, který daná aplikace vyžaduje. Nový způsob celý proces urychlí až o 30 %. Rozhodně pro výrobce rozváděčů bude značným přínosem inovovaná nabídka příslušenství, které značně usnadní práci při integraci jističů do rozváděčů. Nové příslušenství společně s jednodušší montáží jističů vedou k úspoře času při instalaci až o 50 %.
Nové kompaktní jističe SACE TMAX XT pro pracovní proudy od 16 A do 1600 A vynikají z hlediska elektrických parametrů především zvýšením zkratové odolnosti Icu až do úrovně 200kA při 440 V stř, a 100kA při 690kA. Výsledkem dlouhodobých zkušeností a znalostí vývojového týmu je i zlepšení teplotních vlastností přístrojů a zvýšení mechanické a elektrické životnosti jističů.
Nová řada jističů SACE TMAX XT je však hlavně charakterizována zcela novou koncepcí ochranných spouští. Ochranné spouště jsou seskupeny do třech základních výkonových úrovní.
První úrovní jsou termomagnetické spouště určené pro běžné, nenáročné střídavé instalace a pro stejnosměrné instalace.
Druhá úroveň je prezentována již elektronickou ochrannou spouští EKIP DIP. Ta nachází uplatnění ve střídavých aplikacích, kde je již kladen vyšší důraz na nastavitelnost jednotlivých ochranných funkcí v rámci nadproudové koordinace, kde však nejsou vyžadovány pokročilé funkce jako měření, komunikace apod.

tmax tx 2019 4
Za jakousi vlajkovou loď řady jističů TMAX XT můžeme požadovat třetí, nejvyšší úroveň ochranných spouští, spoušť EKIP Touch. Jedná se o vylepšenou elektronickou ochrannou spoušť známou ze vzduchových jističů EMAX 2. Tato ochranná spoušť nejenže splňuje veškeré myslitelné požadavky na moderní jistič zmíněné v úvodu tohoto článku, ale postupuje ještě dál. Zvýšená přesnost měření na hodnotu 1% u výkonu a energií (dle IEC 61557-12), snížení spodní meze měření proudu na 0,4%, zaimplementování Bluetooth komunikace pro pohodlnější a bezpečnější práci s jističem, funkční rozšiřitelnost a přizpůsobitelnost specifickým požadavkům, to je jen krátký výčet nových funkcí této spouště. V rámci pokročilých funkcí lze této spoušti svěřit i řídící funkce jako řízení záskoků, odhazování zátěží, hlídání technických maxim atd.
Významnou součástí této ochranné spouště tvoří připojitelnost a komunikace. Spoušť lze jednoduše rozšířit o komunikační moduly pro širokou škálu komunikačních protokolů (MODBUS TCP i RTU, Profibus, Profinet, Ethernet/IP, Devicenet, IEC61850, aj).
Komunikační moduly lze ve všech velikostech jističů zaintegrovat přímo do těla jističe, tyto moduly jsou pak jeho nedílnou součástí. Veškeré propojení se spouští Ekip Touch je vnitřní, systémové. Zapojení těchto komponent je formou „plug and play“. Ochranná spoušť automaticky rozpozná nový modul a naváže s ním komunikaci. Na uživateli je jen to, aby k přístroji přivedl zdroj pomocného napájení (24 V ss, nebo 230 V stř) a datovou linku. V tomto zcela unikátním konstrukčním pojetí již nejsou potřeba žádné pomocné krabičky, vše je v jednom bloku.

Systémoví inženýři jistě ocení, při práci s komunikačními moduly spouští Ekip Touch fakt, že datové mapy jsou unifikovány. Což znamená, že datová mapa daného protokolu je naprosto stejná v celém rozsahu všech výkonových jističů jak kompaktních, tak i vzduchových.
ABB SACE výkonové jističe = inovativní, ucelené a snadné řešení pro energetické instalace budoucnosti.
Další informace najdete na internetové stránce www.abb.cz/nizke-napeti.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku