Proudové chrániče a nepřerušované napájení v elektrické instalaci

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při volbě proudových chráničů ve střídavých sítích musí být, je-li to relevantní, brány v úvahu mimo jiné i požadavky na nepřerušované napájení. Jedním proudovým chráničem může být chráněno více obvodů než jeden.

Je však třeba dbát na zvláštní případy, jako je selektivita, nepřerušené napájení atd. Jestliže se vyžaduje nepřerušované napájení, nesmějí se používat proudové chrániče, které automaticky odpojí v případě snížení síťového napětí nebo při přerušení síťového napájení a které při obnovení napětí zůstávají vypnuté.

chranice neprerusovane napajeni 2019 1

Volba proudového chrániče pro nepřerušované napájení

Proudové chrániče musí být voleny a montovány tak, aby během předpokládané normální funkce bylo nežádoucí odpojení nepravděpodobné. Za tím účelem může být instalace chráněná více než jedním proudovým chráničem

  • za předpokladu, že chrání několik jednotlivých samostatně chráněných obvodů; nebo
  • je-li mezi proudovými chrániči zajištěna selektivita.

Aby se zabránilo nežádoucímu vypínání způsobenému reziduálními proudy (proudy ochranným vodičem a unikajícími proudy), je třeba věnovat péči, aby celkové reziduální proudy zařízení od proudového chrániče na straně zátěže byly menší než 0,3násobek jmenovitého reziduálního pracovního proudu.
V případě zásuvkových obvodů chráněných jediným proudovým chráničem, zvláště pak v případě proudových chráničů s IΔn ≤ 30 mA, by se měla věnovat pozornost počtu chráněných zásuvek a povaze zařízení, které k nim bude pravděpodobně připojováno.
V určitých případech, např. spínání spotřebičů, kdy nabíjení velkých kapacit filtrů může způsobit vypínání chráničů obecného typu, se doporučuje použít chrániče typu S nebo chrániče s časovým zpožděním.
Odpojení od zdroje v důsledku působení proudových chráničů může narušit provoz některých zařízení, jako jsou zařízení na zpracování dat i mrazničky. V takových případech je možno použít zvláštní opatření, jako je:

  • speciální ochrana oddělená od proudového chrániče;
  • přímé napájení před oddělovací transformátor.

chranice neprerusovane napajeni 2019 2

Odolnost proudového chrániče vůči nežádoucímu vypínání

Proudový chránič musí být volen tak, aby byl vůči nežádoucímu vypínání při předpokládaném použití odolný.
Obecné typy proudových chráničů vyhovující normám ČSN EN 61008-1 ed. 3 nebo ČSN EN 61009-1 ed. 3 a typy bez časového zpoždění podle normy ČSN EN 60947-2 ed. 4 Spínací a řídicí přístroje nízkého napětí - Část 2: Jističe mohou být vůči nežádoucímu vypínání odolné při obecném uplatnění. Aby se snížila pravděpodobnost nežádoucího vypínání, je možno použít proudové chrániče s vysokou odolností proti obtěžujícímu vypínání (např. typu S).

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.