Rozšíření produktové řady bezpečnostních stykačů AFS

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V roce 2017 uvedla společnost ABB na trh třípólové stykače pro bezpečnostní aplikace řady AFS pro rozsah 9 až 96 A (AC-3). Letos na jaře byla řada doplněna i o stykače nad 100 A a nyní tak dokážeme pokrýt spínání motorů od 9 do 750 A.

Přestože žádná norma nestanovuje požadavky na stykač coby bezpečnostní prvek, nabízí naše stykače AFS několik vlastností, které pomohou zvýšit bezpečnostní úroveň vaší instalace:

 • Soulad s normami pro bezpečnost strojních zařízení ČSN EN ISO 13849 a ČSN EN 62061.
 • Pevně osazený bezpečnostní pomocný kontakt žluté barvy pro snadnou identifikaci bezpečnostního prvku v instalaci. Díky tomu, že je pomocný kontakt pevně osazen, se omezuje možnost neplánovaného zásahu do instalace v podobě výměny/záměny za jiný blok s odlišným uspořádáním kontaktů.
  Jak je patrné z obrázku, stykače do 100 A jsou vybaveny jedním žlutým blokem pevně osazených pomocných kontaktů v konfiguraci 2 NO + 2 NC. Stykače nad 100 A jsou osazeny jedním pevně osazeným pomocným kontaktem 1 NC a navíc ještě standardním blokem pomocných kontaktů 1NO + 1NC šedé barvy, který lze ze stykače demontovat stejně jako u běžných stykačů AF.
 • Mechanicky spřažené kontakty dle přílohy L normy ČSN EN 60947-5-1 (je-li spínací pomocný kontakt v sepnuté poloze, nemůže být rozpínací pomocný kontakt také v sepnuté poloze, a naopak).
 • Zrcadlové kontakty dle přílohy F normy ČSN EN 60947-4-1 (rozpínací pomocný kontakt nemůže být v sepnuté poloze, pokud je v sepnuté poloze spínací hlavní kontakt).
 • Kryt indikátoru stavu kontaktů stykače zamezující manuálnímu ovládání stykače.
 • B10d (průměrný počet provozních cyklů dosažených před tím, než 10 % vzorků selže za nebezpečného stavu): 1,3 mil. cyklů pro AFS09–AFS370 a 0,68 mil. cyklů pro AFS400–AFS750.
 • Krátká provozní doba rozepnutí (u stykačů do 38 A s cívkou na 24 V DC je to 17–29 ms) zajišťuje rychlou reakci na případnou poruchu. To znamená vyšší bezpečnost a významné zkrácení bezpečnostních vzdáleností instalace.
 • Minimální spínaný výkon pomocných kontaktů 12 V / 3 mA s poruchovostí dle IEC 60947-5-4 10-7 zaručující zpětnou vazbu a zvyšující bezpečnost a spolehlivost systému.
 • Přímé řízení tranzistorovými výstupy PLC ≥ 250 mA u stykačů
  do 38 A u cívky s kódem 30 (24 V DC), u stykačů nad 100 A vstup pro přímé ovládání z PLC (u stykačů AFS116 – AFS370 speciální verze, u stykačů AFS400 – AFS750 vždy součástí stykače).
 • K dispozici knihovny pro bezpečnostní software (Sistema, FSDT) používané pro určení parametrů PL (Performance Level) a SIL (Safety Integrity Level) bezpečnostních funkcí a pro vygenerování technické dokumentace.

stykace afs 2019 1

Díky uvedeným vlastnostem tak můžete stykače AFS zapojit do systému dalších bezpečnostních prvků Jokab Safety a zajistit tak vyšší úroveň bezpečnosti například výrobní linky.
Přes výše uvedené bezpečnostní parametry však stále platí, že jeden bezpečnostní stykač nenahrazuje dva standardní stykače. Pro zajištění úrovně integrity bezpečnosti SIL 3 tak i nadále musíte použít dva stykače, neboť je vyžadována redundance těchto přístrojů.
Stykače AFS jsou stejně jako ostatní stykače řady AF osazeny elektronickou cívkou umožňující přesné řízení spínacího cyklu s nízkou spotřebou a použití stejnosměrného i střídavého širokopásmového ovládacího napětí u téže cívky. K dispozici jsou cívky těchto rozsahů ovládacího napětí:

 • 24 V DC (u stykačů do 38 A)
 • 24 až 60 V AC a 20 až 60 V DC
 • 100 až 250 V AC/DC
 • 250 až 500 V AC/DC (u stykačů nad 100 A)

stykace afs 2019 2

Samozřejmostí je zabudovaný odrušovací člen, který brání, aby napěťové špičky pronikly do řídicího obvodu.
Stykače AFS vykazují nízkou spotřebu energie ovládací cívky: například u cívky na 24 V DC je spotřeba při přítahu 6 W, během držení pak pouhých 1,7 W. To znamená, že rozváděče, ale také transformátory, mohou být menší. Také počet chladicích ventilátorů se tak může snížit.

Další informace najdete na internetové stránce www.abb.cz/nizke-napeti.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku