Robotika změnila Průmysl 4.0, jak nyní Průmysl 4.0 změní robotiku?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nové robotické technologie byly jedním z nejvýznamnějších faktorů, které stály na počátku čtvrté průmyslové revoluce neboli Průmyslu 4.0. Nyní mají na průmysl pravděpodobně větší vliv nové počítačové technologie, jako jsou průmyslová zařízení internetu věcí a algoritmy umělé inteligence.

Zdá se pravděpodobné, že tyto technologie budou mít zásadní vliv i na způsob využití komerčních robotů v běžném průmyslu.

Monitorování provozu v reálném čase

Díky senzorům IIoT mohou majitelé strojů sledovat provozní výkonnost zařízení v reálném čase prostřednictvím internetu. Moderní průmyslové senzory IoT mohou sledovat širokou škálu parametrů, včetně teploty, zvuku, vibrací, tlaku a mazání. Tyto informace mohou provozovatelům strojů pomoci optimalizovat výkon stroje nebo efektivněji reagovat na případnou poruchu.
Pokud parametry stroje opustí předem stanovený bezpečný provozní rozsah, monitorovací systém IoT může také automaticky upozornit techniky na pracovišti, což jim umožní rychle jednat a zabránit poškození nebo poruše stroje.
Senzory IoT, které pohánějí technologii inteligentního monitorování provozu, jsou speciálně konstruovány pro průmyslové prostředí a obvykle jsou navrženy tak, aby se integrovaly se stávajícími průmyslovými systémy, jako jsou například počítačové systémy řízení údržby.

zmena prumysl 40 2021

Prediktivní údržba

S dostatečným množstvím dat z provozního monitorování je také možné využít umělou inteligenci k předvídání, kdy dojde k poruše strojů.
Prediktivní údržba je nová strategie údržby, která navazuje na tradičnější preventivní přístup. Při této technice trénují operátoři strojů algoritmus AI na historických údajích o výkonu stroje, čímž se stanoví základní výkonnost a bezpečné provozní rozsahy.
Pokud algoritmus zjistí údaje, které interpretuje jako neobvyklé, může systém prediktivní údržby automaticky upozornit techniky, případně poskytnout návrh, co může být špatně. Pokročilejší systémy mohou být schopny samy podniknout kroky a odstavit stroj, aby se zabránilo jeho poškození, nebo jej připravit na nouzovou údržbu. Tento přístup může výrazně snížit prostoje a náklady na pravidelnou údržbu a pomoci tak udržet provozní náklady továrny na minimu.

Kolaborativní roboti

Kolaborativní roboty využívají bezpečnostní prvky, jako jsou omezovače síly a polstrované klouby, které jim umožňují pracovat v těsné blízkosti lidských pracovníků. Moderní coboty často využívají algoritmy umělé inteligence, které jim umožňují automatizovat nudné úkoly, které dříve vyžadovaly lidskou práci.
Tyto koboty pomáhají uvolnit lidské pracovníky pro úkoly, které nejsou tak nudné a opakující se, a pomáhají tak továrnám zefektivnit pracovní postupy a zároveň snížit riziko muskuloskeletálních zranění.

Strojové vidění

Algoritmy strojového vidění umožňují robotům interpretovat vizuální data. Tyto algoritmy, které jsou nejlépe známé z pohonu samořízených vozidel, mohou robotům umožnit rozdělit vizuální informace z kamery nebo podobného zařízení na jednotlivé objekty nebo oblasti.
Například proces zajištění kvality může využívat algoritmus strojového vidění a kamery připevněné k dopravníkovému pásu k automatickému označování hotových součástí s viditelnými vadami. Robotický systém pak může tyto vadné položky odstranit z výrobní linky.

Autonomní robotika

Některé nové tovární roboty také využívají strojové vidění k navigaci bez lidského dohledu. Například autonomní mobilní roboty (AMR) mohou pomocí strojového vidění rozdělit vizuální informace z výrobní haly do kategorií, jako jsou překážky, pracovníci a navigovatelný prostor. Na základě těchto informací se robot může sám pilotovat po pracovišti a provádět úkoly, jako je vychystávání zboží a komponent, často s minimálním nebo žádným zásahem člověka.
Stejně jako coboti mohou tito roboti pomoci zefektivnit širokou škálu průmyslových úkolů, které bylo tradičně obtížné automatizovat. Díky správné kombinaci robotů a algoritmů umělé inteligence mohou majitelé továren uvolnit pracovníky určené k vychystávání a balení pro práci, která vyžaduje více kreativity a méně rutinní práce.

Technologie Průmysl 4.0 může změnit odvětví robotiky

Vzestup průmyslového internetu věcí a umělé inteligence bude mít pravděpodobně velký vliv na robotiku. Technologie Průmyslu 4.0 umožňuje nové strategie údržby, více autonomních robotů a nové kolaborativní robotické technologie.
Během několika příštích let by průmysloví roboti a technologie Průmyslu 4.0 mohli pomoci transformovat továrny - zefektivnit dohled nad stroji a automatizovat úkoly, které dříve museli zvládat lidští pracovníci.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku