Nová komunikační rozhraní Festo pro PROFINET

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Komunikační rozhraní Festo pro PROFINET na automatizační platformě CPX prošla inovací. Nová generace získala spolu s novým čipem a softwarem pro PROFINET čtyři podstatné nové vlastnosti.

Za nejdůležitější z nich je považována „Redundance systému S2“.

Kromě redundance systému S2 jsou k dispozici další tři novinky: MRPD pro nepřerušovanou kruhovou redundanci, sledování napětí a časová synchronizace NTP.

Redundance systému S2

Redundance systému S2 zaručuje chod bez přerušení. Při chybě CPU probíhá vše prostřednictvím další redundantní CPU. Přepnutí mezi nimi je zcela automatické. Redundanci systému S2 můžete podle volby kombinovat s redundancí MRP nebo MRPD a kruhovou topologií. Rozšiřuje také možnosti pro využití automatizační platformy CPX s komunikačním rozhraním PROFINET v procesním průmyslu, pokud jsou použita řízení Siemens PCS, S7 nebo ABB.

komunikacni rozhrani 2020 1

Technologie MRPD pro redundanci médií s plánovanou duplikací

MRPD a MRP předpokládají rušení nebo ztráty komunikace, pokud se v důsledku závady na kabelu nebo zařízení objeví během přenosu cyklických dat. Nové moduly s rozhraním PROFINET s oběma protokoly pracují. Předpokladem je kruhová topologie, přenášející data v obou směrech. Přijímač přijme a vyhodnotí první paket dat, pozdější nikoliv.

Integrované sledování napájecího a silového napětí

Integrované sledování zachytí napěťové ztráty v řetězovém propojení síťových účastníků. Úbytek napětí je závislý na délce kabelu, proudovém zatížení a použitých konektorech. Síťová rozhraní měří napájecí
a silové napětí 24 V. Naměřené hodnoty jsou indikátorem a mohou být zobrazeny jako informace o zařízení ve webovém serveru.

komunikacni rozhrani 2020 2

Síťový protokol NTP

Komunikační rozhraní synchronizují čas se serverem NTP. Do výpočtu se zahrnuje zpoždění při spojení a lokální posun času. Integrovaný klient SNTP je plně kompatibilní s NTP s přesností ± 0,5 s.
S komunikačními rozhraními Festo pro PROFINET v automatizační platformě CPX můžete pomocí webových stránek zobrazit zařízení, diagnostiku, hodnoty a parametry procesů. Ušetříte náklady na svoje projekty. Služby IT zkracují prostoje. Integrovaná koncepce diagnostiky a diagnostika ventilů zlepšují disponibilitu strojů a zařízení. Vysoký stupeň krytí IP67 umožňuje upevnění přímo na stroj.

komunikacni rozhrani 2020 3

Rychlejší výměna

Při vývoji byl kladen důraz na kompatibilitu a zaměnitelnost nových komunikačních modulů s jejich předchůdci 1:1. Ve stávajících instalacích například můžete FB34 zaměnit za nové FB44 i bez jakýchkoliv změn ve stávající konfiguraci. Nadále můžete využívat stávající kabely a konektory pro přenos dat. Dokonce se nemusí měnit starší soubory GSDML s kmenovými daty zařízení.
Při výměně stačí pouhá mechanická výměna modulu, která obnáší uvolnění a opětovné zašroubování čtyř šroubů. Snadno tak inovujete stávající platformu CPX nebo ventilové terminály s komunikačním rozhraním na novou úroveň.
PROFINET je s podílem 29 % na světovém trhu nejpoužívanějším protokolem průmyslových sítí vycházejících z Ethernetu. U firmy Festo je PROFINET nejprodávanějším typem komunikace.

Festo, s.r.o.
Modřanská 543/76, 147 00 Praha 4
Tel.: +420 261 099 611
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.festo.com/ea

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.