Elektricky a bez softwaru? Jde to!

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Software je fenomén současné techniky. Elektrické pohony nejsou výjimkou, ale jedním z nových směrů v jejich vývoji je stále jednodušší použití a z toho vyplývající menší náklady. Pomocí elektrických pohonů tak můžete řešit mnohem více úkolů, a to i těch jednoduchých.

V sortimentu firmy Festo dnes proto najdete nejen standardní elektrické pohony pro nejnáročnější úlohy, ale i řady OMS (Optimised Motion Series) a nově v druhém pololetí také SMS (simplified Motion Series).
Co se pod těmito zkratkami skrývá?

Standardní pohony

Budete-li potřebovat pohon pro komplexní úlohu, bez softwaru a bez specialistů na elektrické pohony se neobejdete. Aby to bylo co nejefektivnější, je software nyní integrován do společné platformy s ostatními výrobky Festo pro elektrickou automatizaci a dokáže například z návrhu manipulátoru přenášet hodnoty pro nastavení motorů do jejich ovladačů i do PLC. Budete tak mít méně práce s nastavováním i uvedením celého zařízení do provozu.
Standardní ovladače pro motory prochází takřka od základu celkovou inovací. Řada CMMT (obr. 1) obsahuje komunikaci po průmyslové síti (ProfiNEt, EtnernetIP, Ethercat, …). Ovladače jsou nesrovnatelně menší – šetří tak prostor ve Vašem rozvaděči, dokážou lépe hospodařit s energií (sdílení výkonu) a jsou vybaveny pro komunikaci v rámci principů Industry 4.0.
Nové jsou i servomotory řady EMMT, připojují se k ovladači jediným kabelem jak pro motor, tak pro enkodér.

bez softwaru 1

OMS – bez softwaru

Zcela jiná situace nastane v případě jednoduchých pohybů řekněme jen mezi několika polohovacími body či při řízení síly s menšími nároky na přesnost. Můžete sáhnout po některém z pohonů OMS (obr. 2). K oživení Vám bude stačit jen internetový prohlížeč, neboť ovladače pro motory generují svoji webovou stránku s jednoduchou tabulkou, po jejímž vyplnění je pohon připraven plnit Vaše příkazy. V tomto režimu se pohon chová velmi názorně – každá řádka tabulky má svůj vstup do ovladače, kterým se příkaz spustí, a svůj výstup, kterým signalizuje splnění úkolu. Nastavit můžete kromě cílové polohy (absolutní či relativní pohyb) také rychlost, zrychlení a sílu.
Pokud bude před Vámi složitější úkol, lze pro tytéž ovladače využít firemní software (ke stažení zdarma) a ponořit se do nastavení dalších požadovaných parametrů.

bez softwaru 2

SMS – dokonce bez počítače

Pro úplné vyloučení softwaru je pro Vás nově připravena (k dispozici od druhého pololetí 2019) řada SMS (obr. 3). Motory této řady jsou vybaveny integrovanou jednotkou, obsahující vše potřebné. K oživení tak postačí několik tlačítek a kontrolek umístěných přímo na jednotce. Pohony se pohybují z jedné koncové polohy do druhé, jsou tak vhodné všude tam, kde potřebujete jednoduchý, ale plynulý pohyb se stabilním zrychlením nebo s nastavením přítlačné síly.
Snadná je i elektrická instalace – jednotka obsahuje dva konektory – jeden pro silové napájení a druhý pro ovládací signály v podobě digitálních vstupů a výstupů nebo velmi jednoduché a moderní komunikace po IO-Link. Veškerá regulace se odehrává zcela automaticky uvnitř. Ušetříte místo v rozvaděči, zjednoduší se kabeláž i práce programátorů.
V praxi je tak možné pohon uvést do provozu bez účasti specialistů, nároky bychom mohli přirovnat k nastavení času na digitálních hodinách.

bez softwaru 3

Svět kolem nás se mění stále rychleji. Elektronika se na změně našich životů silně podílí. Pokles cen sofistikovaných technologií se do průmyslové sféry promítá stejně, jako do té civilní. Na elektrických pohonech je tento trend stále patrnější a jejich šíření brání snad už jen setrvačnost našeho myšlení.

Festo, s.r.o.
Modřanská 543/76, 147 00 Praha 4
Tel.: +420 261 099 611
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.festo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku