Elektricky a bez softwaru? Jde to!

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Software je fenomén současné techniky. Elektrické pohony nejsou výjimkou, ale jedním z nových směrů v jejich vývoji je stále jednodušší použití a z toho vyplývající menší náklady. Pomocí elektrických pohonů tak můžete řešit mnohem více úkolů, a to i těch jednoduchých.

V sortimentu firmy Festo dnes proto najdete nejen standardní elektrické pohony pro nejnáročnější úlohy, ale i řady OMS (Optimised Motion Series) a nově v druhém pololetí také SMS (simplified Motion Series).
Co se pod těmito zkratkami skrývá?

Standardní pohony

Budete-li potřebovat pohon pro komplexní úlohu, bez softwaru a bez specialistů na elektrické pohony se neobejdete. Aby to bylo co nejefektivnější, je software nyní integrován do společné platformy s ostatními výrobky Festo pro elektrickou automatizaci a dokáže například z návrhu manipulátoru přenášet hodnoty pro nastavení motorů do jejich ovladačů i do PLC. Budete tak mít méně práce s nastavováním i uvedením celého zařízení do provozu.
Standardní ovladače pro motory prochází takřka od základu celkovou inovací. Řada CMMT (obr. 1) obsahuje komunikaci po průmyslové síti (ProfiNEt, EtnernetIP, Ethercat, …). Ovladače jsou nesrovnatelně menší – šetří tak prostor ve Vašem rozvaděči, dokážou lépe hospodařit s energií (sdílení výkonu) a jsou vybaveny pro komunikaci v rámci principů Industry 4.0.
Nové jsou i servomotory řady EMMT, připojují se k ovladači jediným kabelem jak pro motor, tak pro enkodér.

bez softwaru 1

OMS – bez softwaru

Zcela jiná situace nastane v případě jednoduchých pohybů řekněme jen mezi několika polohovacími body či při řízení síly s menšími nároky na přesnost. Můžete sáhnout po některém z pohonů OMS (obr. 2). K oživení Vám bude stačit jen internetový prohlížeč, neboť ovladače pro motory generují svoji webovou stránku s jednoduchou tabulkou, po jejímž vyplnění je pohon připraven plnit Vaše příkazy. V tomto režimu se pohon chová velmi názorně – každá řádka tabulky má svůj vstup do ovladače, kterým se příkaz spustí, a svůj výstup, kterým signalizuje splnění úkolu. Nastavit můžete kromě cílové polohy (absolutní či relativní pohyb) také rychlost, zrychlení a sílu.
Pokud bude před Vámi složitější úkol, lze pro tytéž ovladače využít firemní software (ke stažení zdarma) a ponořit se do nastavení dalších požadovaných parametrů.

bez softwaru 2

SMS – dokonce bez počítače

Pro úplné vyloučení softwaru je pro Vás nově připravena (k dispozici od druhého pololetí 2019) řada SMS (obr. 3). Motory této řady jsou vybaveny integrovanou jednotkou, obsahující vše potřebné. K oživení tak postačí několik tlačítek a kontrolek umístěných přímo na jednotce. Pohony se pohybují z jedné koncové polohy do druhé, jsou tak vhodné všude tam, kde potřebujete jednoduchý, ale plynulý pohyb se stabilním zrychlením nebo s nastavením přítlačné síly.
Snadná je i elektrická instalace – jednotka obsahuje dva konektory – jeden pro silové napájení a druhý pro ovládací signály v podobě digitálních vstupů a výstupů nebo velmi jednoduché a moderní komunikace po IO-Link. Veškerá regulace se odehrává zcela automaticky uvnitř. Ušetříte místo v rozvaděči, zjednoduší se kabeláž i práce programátorů.
V praxi je tak možné pohon uvést do provozu bez účasti specialistů, nároky bychom mohli přirovnat k nastavení času na digitálních hodinách.

bez softwaru 3

Svět kolem nás se mění stále rychleji. Elektronika se na změně našich životů silně podílí. Pokles cen sofistikovaných technologií se do průmyslové sféry promítá stejně, jako do té civilní. Na elektrických pohonech je tento trend stále patrnější a jejich šíření brání snad už jen setrvačnost našeho myšlení.

Festo, s.r.o.
Modřanská 543/76, 147 00 Praha 4
Tel.: +420 261 099 611
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.festo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
ifm electronic - Světová jednička v oblasti průmyslové senzoriky a automatizace Pomáháme průmyslu vstoupit do digitální sféry INDUSTRY 4.0
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.