Revoluce v automatizaci - S Motion Terminal Festo začíná nová éra

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pneumatická technika je svou podstatou z pohledu uživatele jednoduchá technologie. Nyní se stává ještě jednodušší, univerzálnější a více přizpůsobivou.

Zbrusu nový výrobek Festo Motion Terminal VTEM katapultuje pneumatickou techniku do éry průmyslu 4.0 ‒ s aplikacemi, které dokáží nahradit přes 50 jednotlivých součástí. To vše je umožněno nejnovějším vývojem v oblasti piezotechnologie a softwaru.

Stejně jako chytré telefony postavily před deseti lety trh mobilních komunikací obrazně na hlavu, Motion Terminal Festo obrátí vzhůru nohama zaběhnuté postupy v automatizační technologii a je připraven do tohoto oboru přinést zásadní revoluci. Nová metoda integrace funkcí – v kombinaci se softwarovými aplikacemi – zjednoduší celý řetězec výroby hodnot, protože vystačí s jediným druhem výrobku. Pod poněkud konzervativním zevnějškem s klasickým vzhledem Festo se skrývá rafinovaná technika ve spojení s nejmodernějšími informačními technologiemi.

Skutečný průmysl 4.0

Piezotechnologie, integrované snímače polohy a tlaku společně s ovládáním prostřednictvím aplikací na řízení pohybu otevírají nové perspektivy pro výrobce strojních zařízení a technologických celků. Díky sloučení mechaniky, elektroniky a softwaru v Motion Terminal Festo se z pneumatického výrobku stává skutečný výrobek pro průmysl 4.0 umožňující přizpůsobivou výrobu. Změny pneumatických funkcí a přizpůsobení se novým formátům je řízeno změnami parametrů prostřednictvím aplikací. Integrované inteligentní snímače pro regulaci, diagnostiku a úlohy se samočinným učením se šetří další součásti.

Motion Terminal 1

Aplikace na řízení pohybu

Při uvedení terminálu VTEM na trh bude prostřednictvím aplikací na řízení pohybu k dispozici deset funkcí: od základní volby funkce ventilu až po energeticky efektivní řízení pohybů a od proporcionálních funkcí až k diagnostice úniků. Co však tyto schopnosti činí tak mimořádnými, je skutečnost, že pro vše se používá jediný typ ventilu. Díky rychlému přiřazení nových funkcí prostřednictvím aplikací mohou vývojáři strojů vytvořit základní typ stroje a teprve dodatečně jej vybavit podle požadavků zákazníka různými funkcemi a vlastnostmi danými aplikacemi. Vývoj dalších aplikací je jen otázkou času, jejich počet je prakticky neomezený.

Funkce definované prostřednictvím softwaru v sobě nesou ještě další doplňující výhodu v podobě ochrany proti neoprávněným zásahům a ochrany vlastního know-how, neboť zvenku nelze rozeznat, jaké funkce, kdy a s jakými parametry daný ventil vykonává. Také údržba je jednodušší, neboť dlouhé seznamy náhradních dílů jsou věcí minulosti.

Ryzí energetická efektivita

O úspory energií během provozu se postarají speciálně vyvinuté aplikace a funkce diagnostiky netěsností. Svou úlohu však hraje také energeticky úsporná piezotechnologie použitá pro řízení proporcionálních ventilů.

S aplikacemi „Selectable pressure level“ (volitelná úroveň tlaku) a „ECO drive“ (pohon EKO) lze v závislosti na požadavcích úlohy snížit spotřebu vzduchu. Díky digitálně volitelné úrovni tlaku je možné omezovat sílu na úroveň v dané situaci požadovanou. ECO drive snižuje spotřebu stlačeného vzduchu na nezbytné minimum, pokud není v koncové poloze potřeba vyvíjet sílu pro stlačování nebo udržení pohonu v dané poloze. V závislosti na konkrétní aplikaci je možné dosáhnout úspory až 70 % ve srovnání se standardním provozem.

Motion Terminal 3

Nižší náklady a složitost

Motion Terminal Festo umožňuje vykonávat rychlé i výkonné pohyby a diagnostiku netěsností při mnohem nižších nákladech než u současných řešení. Ve srovnání s elektrickou variantou pohybu postačí například méně ovladačů, protože jedna řídicí jednotka terminálu VTEM může ovládat až osm pohybů. Nižší je spotřeba energie, až o 65 % klesají též nároky na velikost instalačního prostoru.

Ve srovnání různých technologií nabízí Motion Terminal Festo skutečně cenově výhodné alternativy pro osm různých aplikací. Namísto tří dílů - ventilu, regulátoru tlaku a tlakového snímače - vystačíte s jediným ventilem.

Další údaje ohledně uvedení výrobku na mezinárodní trh v období 2017/2018 a videa jsou k dispozici zde: https://www.festo.com/vtem/cs/cms/motion-terminal.htm

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
ifm electronic - Světová jednička v oblasti průmyslové senzoriky a automatizace Pomáháme průmyslu vstoupit do digitální sféry INDUSTRY 4.0
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.