Normy pro digitální přenos

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Digitální přenos vyžaduje, abychom přehodnotili mnoho oblastí. Klíčovou roli v tom hraje standardizace, zejména s ohledem na technologii připojení.

Normy a standardy definují nejmodernější požadavky na technologie a produkty, umožňují přenos technologií a kompatibilitu komponent od různých výrobců.
V digitalizaci je nezbytná kompatibilita různých systémů a součástí. Široká škála zařízení musí mezi sebou nejen komunikovat, ale také musí být vzájemně mechanicky spojena.
Normy poskytují uživatelům záruku, že komponenty od různých výrobců jsou kompatibilní. Umožňují uživatelům vyvinout pro své stroje a zařízení technologický koncept „vše v jednom“.

Normy pro přenos signálu a dat

Mezinárodní normy pro přenos signálu a dat (IEC 61076-2-101 [1] a IEC 61076-2-109 [2]) jsou již zavedeny. Položili základy pro vedoucí roli, kterou v současné době drží konektor M12 pro senzory, akční členy, sběrnicové moduly a síťovou technologii.
Pokud jde o I / O sběrnicové moduly podporované Ethernetem, vystupují konektory A-kódované a D-kódované M12 (obr. 1) z davu. V praxi jsou standardem.

 digitalni prenos 2020 2

Normy pro přenos energie / napájecí napětí

Po dlouhou dobu neexistovaly žádné standardy pro konektory pro přenos energie a napájecího napětí. Výsledkem byla široká škála možností od M12 A-kódovaného po 7/8 "až M23. Trh s konektorovou technologií nebyl jednotný.
Zatímco uživatelé byli brzy ujištěni, že mohou nadále používat své stávající signálové a datové konektory (A-kódováné a D-kódované M12), obvykle tomu tak nebylo u napájecích konektorů. V některých případech bylo nutné výrobky vyměnit. Výměna často znamenala změnu funkčního uzemnění.
V důsledku toho byla nedávno vydána samostatná norma IEC 61076-2-111 [3], která definuje napájecí konektory M12.
Tato norma zahrnuje konektory M12 s S-, L-, K- a T-kódováním.
Zatímco S- a K-kódování jsou určeny pro aplikace střídavého proudu (AC) do 630 V a 12 A, T- a L-kódování byly vyvinuty pro aplikace stejnosměrného proudu (DC) do 63 V a 12 nebo 16 A.
S-kódování má čtyři kontakty: tři vodiče plus PE, zkrat pro ochrannou zem. K-kódování nabízí pět kontaktů: čtyři vodiče plus PE.
Ve srovnání s T-kódováním se L-kódování skládá ze čtyř vodičů plus dalšího kontaktu pro funkční uzemnění (FE).

 digitalni prenos 2020 3

M12 L-kódování

L-kódování (obr. 2) je ideální pro připojení decentralizovaných polních zařízení, jako jsou I / O moduly průmyslové sběrnice.
Toto nové kódování nabízí téměř o 80 % více energie ve srovnání s předchozími 7/8 "řešeními – přenos 16 A ve srovnání s 9 A. Velikostně je nové řešení přibližně o 30–40 % menší.
Nový konektor M12 s L-kódováním neznamená pouze rozhodující krok směrem k miniaturizaci, ale představuje také poslední kus potřebný při komplexní standardizaci vybavení v poli.

Více informací naleznete na www.murrelektronik.cz

White Paper - Výkon v poli zítřka
Tento white paper poskytuje přehled důležitých změn v oboru, zejména pro aplikace PROFINET a standardizaci napájecích konektorů.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz rijen 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2020

Číslo je zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.